Domů
Ropa
Na trhu s plynem hrozí cenová válka

Na trhu s plynem hrozí cenová válka

Cenová válka, která se strhla na trhu s ropou a jejíž hlavním iniciátorem byla Saúdská Arábie, by se mohla odehrát i na trhu s plynem. Ústřední roli by v ní mohl sehrát ruský státní gigant, společnost Gazprom. Ačkoliv se může zdát, že cenová válka je to poslední, co by Gazprom jako nejvýznamnější hráč na trhu s plynem mohl potřebovat, analytici uvádí, že by volba takové strategie mohla být pro Gazprom ekonomicky racionální.

Ceny plynu jsou na evropských trzích už na nejnižších úrovních za posledních jedenáct let. Za těchto podmínek už by nebylo složité stlačit ceny plynu až na tak nízkou úroveň, na které už by nebyl výhodný dovoz LNG ze Spojených států, čímž by si Gazprom uchránil svůj podíl na trhu v Evropě. Ceny plynu v Evropě již jsou přitom velice blízko k tomu, aby vyřadily dovoz amerického LNG z trhu. Tankery se zkapalněným zemním plynem přitom již z amerického kontinentu brzy vyplují, aby zásobovaly státy mimo americké území.

gas pipeline

Saúdská Arábie je hlavním hybatelem a producentem na globálních trzích s ropou a to jednak z důvodu její ohromných zásob ropy, ale rovněž možností skokově zvýšit objem produkce, když je potřeba. Přesně takového postavení by mohl využít i Gazprom na trhu s plynem, neboť představuje největšího držitele zásob plynu na světovém trhu.

Gazprom čelí stejné situaci, jaké čelila Saúdská Arábie na trhu s ropou. Ta rozpoutala cenovou válku v reakci na zvyšující se soběstačnost a podíl na trhu s ropou USA. Spojené státy tohoto dosáhly těžbou ropy z břidlic, která je podle analýz nákladnější než těžba v Saúdské Arábii. Stejná situace vyvstala i s těžbou plynu z břidlicových ložisek, které se v USA ve velkém začaly těžit spolu s ropou.

Celková kapacita LNG terminálů, které jsou v USA momentálně ve výstavbě, je ekvivalentní dvěma třetinám celkového exportu Gazpromu do Evropy. Stejně jako Saúdská Arábie je Gazprom producentem plynu s nejmenšími náklady na těžbu. Kalkulace nákladů na export ruského plynu do Německa se odhaduje na 3,5 $ za mmbtu (milion british termal units), exportní náklady plynu z USA se odhadují na 4,3 $/mmbtu.

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Vzhledem k těmto faktům by pro Gazprom dávalo smysl stlačit ceny plynu ještě níže, aby vyřadil ze hry svou americkou konkurenci. Podle analytiků by cenová válka vedená Gazpromem měla dva primární cíle. Prvním cílem by mělo být snížení ceny z krátkodobého hlediska natolik, aby se lodím s plynem z Ameriky nevyplatilo vyplouvat, což by vyžadovalo pád evropských cen s plynem pod marginální náklady dovozu plynu americkými loďmi. Tato situace by některých prognóz mohla nastat již v druhé polovině tohoto roku, pokud vývoj cen plynu bude pokračovat v současném trendu. Tato strategie by však pro Gazprom byla bolestivá a těžko udržitelná z dlouhodobého hlediska.

Druhá strategie by mohla být střednědobého charakteru – a sice udržet ceny na takové úrovni, aby se již nevyplatilo investovat do nových terminálů pro vývoz plynu ze Spojených států. Takováto strategie se zdá být z hlediska Gazpromu dlouhodobě udržitelnější.

Thierry Bros, analytik trhu s plynem ze Société Générale, odhaduje, že by vyřazením amerického plynu z trhu Gazprom v tomto roce tratil na zisku až 1,3 mld. $. Nízké ceny by však Gazprom musel držet nadále, pokud by chtěl v dlouhodobém horizontu zamezit výstavbě nových LNG terminálů v USA.

zdroj: ft.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Konq
25. únor 2016, 09:46

No nevím, zda by to rozpočet Ruska ustál. Narozdíl od SA mají pokladnu vymetenou.

Jan Veselý
25. únor 2016, 13:34

Na tohle se ideálně hodí jeden pokřik od vypatlaných sparťanských takyfanoušků. Takže za všechny spotřebitele: "Vaše bída, naše radost!!!"

Martin Pácalt
17. červen 2017, 07:49

S tím souhlasím. Poslední faktura za plyn mě mile překvapila. Jen si ale představte situaci jaká byla na Ukrajině ještě před pár lety (za Topolánka). Myslím, že pro Evropu je nejstrategičtější mít jistý menšinový podíl nasmlouvaný se zámořskými producenty plynu i za vyšší ceny, aby měla pokaždé při jednání s Rusem tuhle kartu v rukávu a aby se těmto zámořským producentům investice vyplatila realizovat a provozovat. Na burzovní ceny a volný trh se dá spoléhat v době míru, svobody a klidu ve východní Evropě, ale jakmile zase v Gazpromu zavřou kohouty, protože Putina bude tlačit něco v žaludku, Američané (nebo kdokoliv jiný) nestačí postavit dostatečně rychle další kapacity, aby vykryli 100%ní výpadek od Rusů a ani je stavět nemusí začít pod heslem "za dva roky může být všechno jinak, nevyplatí se to". Zkrátka příplatek za jistotu, že nezmrzneme. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se