Domů
Rychlé zprávy
Odstávky jaderných elektráren připraví letos ČEZ o 3 mld. Kč

Odstávky jaderných elektráren připraví letos ČEZ o 3 mld. Kč

Dopad odstávek jaderných elektráren do letošního celoročního provozního zisku EBITDA společnosti ČEZ bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. Na tiskové konferenci k výsledkům společnosti za první pololetí to řekl finanční ředitel firmy Martin Novák. Jde o značné navýšení i proti původním plánům ČEZ. Podle energetického poradce Michala Šnobra mohou pak celkové dopady odstávek do roku 2017 činit až deset miliard korun.

„Celkový dopad v penězích proti tomu, co jsme očekávali, je asi 2,5 miliardy korun. Z toho 600 milionů je dopad do prvního pololetí, ve druhém pololetí pak očekáváme dopad 1,9 miliardy Kč,“ uvedl Novák.

ČEZ v minulém roce rozšířil především v Jaderné elektrárně Dukovany kontroly svarů, v jejichž dokumentaci byly nesrovnalosti. Technici navíc provádějí zkoušky zařízení a investice, jež ČEZ potřebuje dokončit kvůli podání žádosti o nové povolení provozu, které ještě potřebuje získat pro tři ze čtyř bloků elektrárny. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk v červnu uvedl, že rozsáhlé kontroly skončí příští rok.

ČEZ dnes oznámil, že mu v pololetí meziročně klesla výroba elektřiny z jádra o šest procent na 14,3 terawatthodin (TWh). Již v únoru Beneš uvedl, že v loňském roce přišel ČEZ kvůli odstavení bloků v Dukovanech o 2,5 miliardy korun.

Energetický poradce J&T Banky Michal Šnobr dnes ČTK řekl, že celkové dopady odstávek tuzemských jaderných elektráren mezi roky 2015 až 2017 mohou činit až deset miliard korun.

„Nedovedu si představit, že by jakákoliv jiná firma téhle velikost a vážnosti přišla o deset miliard korun a fakticky se vůbec nic nestalo,“ řekl ČTK Šnobr, který je i minoritním akcionářem ČEZ.

Na konci dubna ČEZ bez bližších podrobností uvedl, že odvolal z funkcí některé pracovníky, kteří byli za problémy v Dukovanech zodpovědní. Ostatním odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu. Generální ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský i členové vrcholového managementu firmy ale zůstali ve funkcích.

„Každému dojde, že za škodu deset miliard korun nemůžou být v ČEZ odpovědní, aniž bych se jich chtěl nějak dotknout, uklízečka nebo vrátný. Takováhle škoda musí padnout na hlavy nejvyššího vedení,“ dodal Šnobr.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Štítky:ČEZ

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se