Domů
Ropa
OPEC+ se pravděpodobně bude i nadále držet svého plánu a ropnou produkci nad plán nenavýší
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

OPEC+ se pravděpodobně bude i nadále držet svého plánu a ropnou produkci nad plán nenavýší

Ropa
4 komentáře
30. květen 2022, 10:28
Daniel Grecman

Očekává se, že kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, souhrnně označování jako OPEC+, nenavýší svou ropnou produkci více než dle svého plánu z poloviny minulého roku. Agentuře Reuters to uvedlo 6 jejich zdrojů. Opětovně by tak OPEC+ nevyslyšel Západ, který volá po rychlejším uvolňování škrtů.

OPEC+ dle svého plánu uvolňuje od loňského srpna na měsíční bázi své ropné škrty zavedené v důsledku COVID-19 a poptávkového šoku o cca 400 tisíc barelů ropy za den (bpd). Svého plánu se OPEC+ drží i poté, co se ceny ropy dostaly nad úroveň 100 USD/bbl, a to i přes velký nátlak ze strany USA a dalších západních států.

USA a členské státy Mezinárodní energetické agentury (IEA) se rozhodly na přelomu března a dubna letošního roku uvolnit ze svých ropných rezerv rekordní množství barelů s ropou. Účelem je zastavit nárůst cen ropy a co nejvíce zmírnit dopad na ceny pohonných hmot pro koncové odběratele.

Zástupci OPEC+ uvedli, že ropný trh vidí jako vyvážený, přičemž vysoké ceny ropy jsou důsledkem současné geopolitické situace. Počátkem května OPEC+ rozhodl o tom, že ropné škrty pro červen uvolní dle plánu o dalších 432 tisíc bpd s komentářem, že fundamenty ukazují na vyvážený trh.

„Naše hodnocení je ve skutečnosti takové, že ropná nabídka je v relativní rovnováze [s ropnou poptávkou],“ uvedl saudský ministr zahraničí.

Cena ropy se nicméně drží vysoko v důsledku nezájmu mnoha kupců o ruskou ropu a  související obavy o dostatečnou nabídku. S velkou slevou oproti trhu ruskou ropu nakupuje například Čína nebo Indie. I tak má nicméně Rusko problém svou ropu udat a na moři má již „uskladněn“ rekordní objem ropy.

Bez ohledu na teoretické snížení ropných škrtů je faktem, že členské státy OPEC+ zůstávají za svými povolenými produkčními kvótami. Odhaduje se, že by se mohlo jednat až o 2,6 mil. bpd. Ruská produkce ropy se například v březnu pohybovala okolo 9,1 milionů bpd (nepočítaje ropné kondenzáty), přičemž jeho kvóta byla 10,44 milionů bpd. Jak již bylo ale zmíněno, Rusko má problém svou ropu udat a očekává se další pokles produkce.

Embargo ze strany EU na dovoz ruské ropy by mohlo současné ceny ropy vyhnat ještě výše. Nelze nyní předpokládat, že v případě nezájmu o ruskou ropu by jiné členské státy OPEC+ navýšily produkci tak, aby vykryly nechtěné ruské dodávky. Na trhu by tak reálně vznikl nedostatek ropy.

„Oznámíme, že navýšíme svou produkci o 432 tis. bpd, i když už toho nebudeme dále schopni,“ uvedly zdroje obeznámeny se situací.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Karel Navratil
30. květen 2022, 14:59

Proč by měli co navyšovat, kamarádi v OPEC jsou jedna rodina a peníze se sypou i za menší množství....

Peter Zachara
30. květen 2022, 16:26

tretia ropna kriza, ktoru si tentoraz vyvolali zakaznici. Ti nevymyslis, to je zivot ropaka.

Petr prochaska
30. květen 2022, 19:52

Zato život majitele elektromobilu, který dobíjí/bude dobíjet za více než 10 kč/kWh je paráda...

Čestmír Berka
30. květen 2022, 19:54

Saudi Arabia has signalled it will stand by Russia as a member of the Opec+ group of oil producers despite tightening western sanctions on Moscow and a potential EU ban on Russian oil imports.

Prince Abdulaziz bin Salman, the energy minister, told the Financial Times that Riyadh was hoping “to work out an agreement with Opec+ . . . which includes Russia”, insisting the “world should appreciate the value” of the alliance of producers.

Saúdská Arábie naznačila, že bude stát po boku Ruska jako člena skupiny producentů ropy OPEC+ navzdory zpřísnění západních sankcí vůči Moskvě a potenciálnímu zákazu EU na dovoz ruské ropy.

Princ Abdulaziz bin Salman, ministr energetiky, řekl Financial Times, že Rijád doufal, že „vypracuje dohodu s Opec+. . . která zahrnuje Rusko“, trvá na tom, že „svět by měl ocenit hodnotu“ aliance výrobců.

Princ Abdulaziz řekl, že politika by se měla držet mimo Opec+ a dodal, že bude zapotřebí aliance, aby v budoucnu došlo k „řádným úpravám“ uprostřed nejistoty ohledně blokování koronaviru v Číně, globálního růstu a dodavatelských řetězců.

Řekl, že aby vlády zmírnily úzká místa ve výrobě a kapacitě rafinérií, musely povzbudit průmysl, aby investoval do uhlovodíků, i když státy přecházejí na čistší zdroje energie.

„Tato situace potřebuje, aby si lidé spolu sedli, soustředili se, sundali si maškarádu a takzvanou politickou korektnost . . . jde o to pokusit se navázat vztah k existující realitě a najít na ni nápravu.“

a názor z Emirátů:

Podle diplomata je nyní západní dominance ve světovém řádu na ústupu a Čína a další asijské ekonomiky se díky své technologické zdatnosti a velikosti populace stávají důležitými hráči v mezinárodním prostoru. ...

Model SAE funguje

Diplomat také odmítl dichotomii autokracie-demokracie prezentovanou v západní politice. „Mnoho západních politiků se pokusilo ideologicky zarámovat náš současný svět z dvojí perspektivy, ať už demokratických nebo autoritářských režimů. Tento přístup je nepřijatelný, protože představuje součást západní propagandy a je pokusem držet se západně orientovaného mezinárodního řádu, který odmítá současnou realitu. Diverzifikace a různé historické zkušenosti tento přístup odmítají. Co je vhodné pro jednu zemi, nemusí být nutně vhodné pro jinou zemi. Každá země má své vlastní rámce, kulturu, schopnosti a potenciál a buduje svůj model na základě své reality, spíše než aby kopírovala příklad jiné, což by se mohlo ukázat jako škodlivé. Nyní je jasné, že zavedení této vize během takzvaného arabského jara se pro náš region ukázalo jako katastrofální a v některých případech rozložilo národní stát,“ vysvětlil doktor Gargash. https://gulfnews.com/.../uae-must-foster-regional-bridges...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se