Domů
Ropa
Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele
Ropný tanker
Zdroj: Pixabay

Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele

Ropa
26 komentářů
25. květen 2022, 06:53
Eduard Majling

Poté, co několik zemí již zakázalo dovoz ruské ropy a ropných produktů a další země tento krok diskutují, začal růst počet tankerů s ruskou ropou plavících se na moři. Podle dat společnosti Vortexa tak objem ruské ropy na moři dosáhl rekordní hodnoty, a data o vývozu ropy z Ruska tak nemusí reflektovat skutečné objemy ropy, která země prodává na trhu.

Po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu začala řada zemí uvalovat na Rusko a ruské společnosti či jejich produkty sankce, a to včetně dovozu ropy a ropných produktů. Jednou z prvních zemí byly například Spojené státy, které zavedly zákaz dovozu ruské ropy na začátku března. Američtí obchodníci nicméně měli možnost importovat ruskou ropu a ropné produkty až do 22. dubna, což jim mělo zajistit dostatek času pro nahrazení výpadku přísunu surovin, aby nedošlo k ohrožení dodávek pro tamní rafinerie.

Podle dat společnosti Vortexa se aktuálně pohybuje na moři na 62 milionů barelů ruské ropy Ural, což je vůbec nevyšší objem v historii. Objem ruské ropy naložené na tankerech na moři se od počátku války ztrojnásobil i přesto, že celkový vývoz surové ropy Ural po moři z Ruska poklesl z průměrných 7,9 milionů barelů denně v únoru na 6,7 milionů barelů denně během května. Rostoucí objem ropy na moři tak může být znamením, že ruští obchodníci začínají mít problém sehnat pro své zboží kupce.

"Čísla z titulků, která ukazují, že vývoz ropy z Ruska je stále relativně silný, nevypráví celý příběh. Objem ruské ropy na moři stále roste," uvedl dle agentury Reuters energetický stratég Clay Seigle.

Podle Seigla tvoří tankery plavící se na moři bez stanovené destinace 15 % celého objemu ruské ropy na moři, což je také vůbec nejvyšší hodnota v historii. Některé z těchto tankerů mohou přepravovat ropu v tranzitu bez uvedení kupce, jiné však mohou být naloženy ropou, která žádného kupce nemá.

Většina z této ropy dle agentury Reuters směřuje do Asie, konkrétně do Číny a Indie. Pro tamní obchodníky, kteří nejsou omezeni sankcemi, je ruská ropa v poslední době velmi atraktivní s ohledem na její výrazně nižší cenu ve srovnání s jinými druhy ropy. V případě Indie zapříčinila sleva, která se v poslední době pohybovala oproti severomořskému Brentu až okolo 40 dolarů za barel, nárůst dovozu ruské ropy z téměř zanedbatelných hodnot v letech 2020 a 2021 až na průměrných 627 tisíc barelů denně v průběhu letošního dubna.

Podle agentury však roste i objem ruské ropy dodávané po moři do Evropy, jelikož členské země stále diskutují nad uvalením sankcí na dovoz, což zvyšuje tlak na předzásobení se touto komoditou. Podobně je tomu zřejmě i u dovozu ruského uhlí do EU, kdy se sice Unie shodla na zákazu uzavírání nových kontraktů, v rámci již uzavřených obchodů však evropští dovozci mohou ruské uhlí dovážet do letošního 10. srpna.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Richard Vacek
25. květen 2022, 08:18

Však se také v Indii dveře netrhnou s politiky ze zemí NATO, kteří se snaží Indii vysvětlit výhody toho, když přestane být v konfliktu neutrální, přidá se k nim a naordinuje si rovněž energetickou dietu při vysokých cenách.

Ladislav Novák
25. květen 2022, 14:44

Takže podle vás je "správná dieta" zobat zločinci Putinovi a jeho Rusku z ruky, nechat se obsadit ruskými vojsky, a za to mít levnou ropu?

Jimi
25. květen 2022, 08:35

Rusko Indii neuživí (Indie je schopna pojmout v podstatě všechen ruský export ropy), Západ se spojenci ano. Indie brzo procitne :)

Maly Jarda
25. květen 2022, 08:51

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Indie potřebuje paliva a hnojiva .. přičemž Britové a Američani mohou slíbit Indii akorát tak ekonomický kolaps, dluhy a hladomor.. což už jednou provedli za Druhé světové války kdy Churchill zorganizoval v Indii hladomor při kterém zemřely miliony lidí .. Anglosasové na nějakou Indii kašlou a Indové to moc dobře vědí
.

Ladislav Novák
25. květen 2022, 09:01

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Nechci vám kazit vaši proputinovskou propagandu, ale ve Wikipedii je hladomor v Bengálsku v roce 1943 popsán odlišně (Bengálsko je dnešní Bangladéš s enormně vysokou porodností). Totalitní Rusko má s vyvoláním hladomoru s miliony mrtvých na Ukrajině docela dobré zkušenosti, a teď jich využije při zablokování vývozu obilí z Ukrajiny do afrických zemí...
.

Maly Jarda
25. květen 2022, 08:48

Ve stejný okamžik Fialův režim prohlašuje že nemůže nic udělat s cenami paliv

... zatímco USA potají nakupovaly miliony barelů ruské ropy dokud se to neprovalilo

Ladislav Novák
25. květen 2022, 08:52

USA nakupují nějakou ropu? Já měl za to, že s ropou obchodují soukromé společnosti...

Ladislav Novák
25. květen 2022, 08:50

Rusko teď nabízí nejenom ropu, ale taky ukrajinské obilí, co nakradlo na okupovaném území...

Petr prochaska
25. květen 2022, 13:00

Většinu obilí si ukrajinci odvezli ještě před začátkem války. Nicméně otázkou je koho je to území, Kosovo je také podle mezinárodního práva součástí Srbska.

PetrD
25. květen 2022, 13:22

Kosovo bylo námi uznáno jako nezávislý stát.

Nicméně to je úplně jiný případ. Zahraniční anexe, zcela nepřípustná podle mezinárodního práva vs sebeurčení národa.

Petr prochaska
25. květen 2022, 13:57

Kosovo bylo sice námi uznáno jako nezávislí stát, jinými zeměmi ne, ale podle OSN nezávislý stát není. Krym je také uznán jako součást Ruska některými zeměmi, ale podle OSN ne. Sebeurčení národa - ty dvě republiky na východě Ukrajiny a Krym si odhlasovali nezávislost na Ukrajině.

PetrD
25. květen 2022, 14:03

Až na to, že na Krym nejdřív Rusko vstoupilo s armádou.

Proto tuhle anexi neuznal skoro nikdo.

Podobné pseudoreferendum teď chystá v Chersonské oblasti.

Naproti tomu Kosovo uznává například 22 z 27 států EU

Martin Svoboda
25. květen 2022, 14:11

Ono to je jinak. Jako příslušník nějakého národa můžeš být buď menšinou v cizí zemi, nebo většinou ve své vlastní. Na Donbase není nějaký utlačovaný národ bez vlastního státu. Jsou to Rusové (dokonce mají i pasy), a ti mají svůj vlastní stát o kousek vedle.

Pokud by se jim to "povolilo", tak najednou stačí nastěhovat spoustu Rusů do Karlových Varů, vyhlásit samostatnost a na pomoc povolat Rudou armádu.

Kosované se jako samostatný národ identifikovali. Nemusí s tím asi úplně všichni souhlasit, ale je to tak.

Michal K.
25. květen 2022, 14:41

To ste teda popisal nezmysly.

Aj Kosovcania aj Krymcania chceli sa chceli odtrhnut.

Aj Belehrad aj Kyjev boli proti.

Aj Kosovo aj Krym sa odtrhli za prispenia cudzej mocnosti.

V jednom pripade je to podla vas sebaurcenie naroda, a v druhom anexia ....

Celkom vtipne bolo, ze cast Kosova, kde bola Srbska vacsina, sa chcela od Kosova rovnako osamostatnit na zaklade

referenda ako Kosovo od Srbska.

A vtedajsi predstavitelia Kosova povedali, ze tento princip plati iba pre Srbsko, pre samotne Kosovo uz neplati ...

Ladislav Novák
25. květen 2022, 14:53

S Krymem to je o něco složitější. Ještě za komunistické totality jsem poznal bývalou sovětskou občanku, která se provdala za českého inženýra, vydělávala hodně peněz jako simultánní tlumočnice, ale všude upozorňovala, že není Ruska, ale krymská Tatarka. Což bylo dobře vidět na první pohled (etnická odlišnost, černé kudrnaté vlasy, moc hezká :). Rusy ráda neměla ani trochu. Takže s tím "právem na sebeurčení" Rusů na Krymu opatrně... :-P

PetrD
25. květen 2022, 15:13

Ne za přispění cizí mocnosti. Rusko si Krym vojensky připojilo. NATO si Kosovo nepřipojilo, donutilo Srby zastavit etnické násilí. Vlastní územní profit z toho nevytvářelo.

Michal K.
27. květen 2022, 10:50

@Lada:

ano, o Tataroch som pocul. To len potvrdzuje, ze sa jedna o velmi delikatnu a

komplexnu zalezitost. Podobne ako v pripade Kosova, ako som napr. pisal vyssie.

@PetrD:

Nemamte pravdu. Aj Kosovo sa odtrhlo po brutalnom vojenskom zasahu cudzej mocnosti.

Problem neni to, ze sa Krym pripojil k Ruskej Federacii. Ak si vezmete Krym ako

samostatnu slobodnu jendnotku, moze sa dohodnut a pripojit ku komu chce.

A je to v sulade s medzinarodnym pravom. Co je problemom a pruserom rozhodne je

vytrhnutie Krymu z Ukrajiny. Podobne ako Kosova zo Srbska.

Ale vy tvrdite, ze je to ok a spravne.

Miloslav Černý
25. květen 2022, 11:52

Po ukočení války bude mít Rusko čím zaplatit škodu, kterou způsobylo. Bez těchto náprav by se sankce neměly měnit, aspoň tak by to mělo být, aby ty lidské oběti nebyly zbytečné. Bez přiměřeně snesitelného trestu by se vývoj lidstva zastavil v takových představách, jakých by si mírumilovná většina lidstva přála.

Peter Zachara
25. květen 2022, 12:31

aj si si to po sebe precital?

Miloslav Černý
25. květen 2022, 14:54

Nepřála. Díky.

Petr prochaska
25. květen 2022, 13:01

Po ukončení války bude muset Rusko nově dobité území opravit, což ho hodně oslabí do budoucna.

PetrD
25. květen 2022, 14:14

Pokud přeci jen po skončení války bude mít Rusko nějaké dobyté území, bude se muset do pár let plazit před Čínou a ta mu dá ochutnat, jak se Čína chová ke slabým.

Čestmír Berka
25. květen 2022, 12:40

Middle East Eye píše: Saúdská Arábie se rozhodla podpořit roli Ruska v OPEC+ navzdory hrozícím sankcím

Politika by se měla držet mimo Opec+, říká saúdský ministr energetiky, protože království plánuje pokračovat v partnerství s Ruskem tváří v tvář tlaku Západu na Moskvu

Saúdská Arábie plánuje pokračovat ve svém partnerství OPEC+ s Ruskem i přes tlak Západu na Moskvu a potenciální zákaz EU na dovoz ruské ropy.

Princ Abdulaziz bin Salman, ministr energetiky, řekl Financial Times, že Rijád doufal, že „vypracuje dohodu s OPEC+“. . . který zahrnuje Rusko“, trvající na tom, že „svět by měl ocenit hodnotu“ aliance výrobců, uvedly noviny.

Rusko-ukrajinská válka: OPEC nemůže pumpovat dost, aby srazil ceny ropy, říkají experti

Peter Zachara
25. květen 2022, 17:18

inymi slovami, loutkari, ktori popotahuju nitkami v pozadi, sa prepocitali a opat to dopadne zle, aj ked to vraj mysleli dobre. Rusku upevnili pozicie.

Ladislav Novák
25. květen 2022, 18:11

Není nad to uzavřít kartelovou dohodu o cenách ropy ve světě... Výhodné pro všechny členy kartelu, včetně Ruska.

No a Biden v USA bude muset zrušit "zelený" zákaz těžby ropy a uhlí prosazený levicí, aby tomuto kartelu nepomáhal k vysokým ziskům. :-)

Medvedzig
27. květen 2022, 10:54

Zrejme, udajne, nuz to je odborny clanok na urovni prveho rocnika ZDS

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se