Domů
Ropa
Trh s ropou zvažuje možnost zákazu dovozu ruské ropy do EU, cena ropy zůstává nad 100 USD/bbl
Zdroj: Dentons

Trh s ropou zvažuje možnost zákazu dovozu ruské ropy do EU, cena ropy zůstává nad 100 USD/bbl

Účastnící ropného trhu mají obavu o dostatečnou nabídku v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Ta zapříčinila, že některé státy přestaly ruskou ropu odebírat. Rusko má problém ropu udat, a to i přes značné slevy. Na omezenou nabídku reagovaly členské státy Mezinárodní energetické agentury (IEA) a USA uvolněním ropných rezerv. Krok pomohl obavy zmírnit, trh se přesto nedostatečné nabídky obává.

Dovoz ruské ropy už zakázaly v důsledku války na Ukrajině např. Austrálie, Kanada, Británie nebo USA. Někteří kupci však ruskou ropu nakupovali s výraznou slevou. Přesto je pro Rusko problematické ropu udat.

Uvolnění ropných rezerv

V minulém týdnu avizoval americký prezident Joe Biden uvolnění až 180 milionů barelů ze státních ropných rezerv v následujících 6 měsících s cílem zmírnit vysoké ceny pohonných hmot. Biden rovněž oznámil, že bude další kroky koordinovat se svými spojenci.

V návaznosti na to se členské státy Mezinárodní energetické agentury (IEA) domluvily, že nouzově uvolní ze svých zásob 120 milionů barelů s ropou. V tomto objemu je obsaženo 60 milionů barelů s ropou od USA, které jsou započteny v oznámení od Joe Bidena. Celkem se tedy uvolní 180 milionů barelů s ropou od USA  a dalších 60 milionů od dalších členských států IEA. Dohromady 240 milionů barelů ropy.

„IEA se posouvá kupředu se svým kolektivním uvolněním 120 milionů barelů s ropou,“ uvedl pozdě ve středu její výkonný ředitel Fatih Birol.

Pomůže uvolnění rezerv stlačit ceny?

Analytici z ANZ banky krok komentovali tak, že se obavy sice zmírňují, nicméně dle očekávání agentury by pokles ruské produkce měl být podstatný - až 3 miliony barelů ropy za den. Rovněž podotkli, že nyní vypadá nepravděpodobně, že by EU zakázala import ruské ropy.

„Ropa byla v tomto týdnu jako na horské dráze, kdy trh považoval uvolnění ropných zásob proti pokračujícímu narušení dodávek z Ruska,“ napsali v komentáři analytici ANZ Banky.

Stěžejní tak bude zda dojde k dalším sankcím ze strany EU vůči Rusku a zda tyto sankce budou obsahovat zákaz dovozu ropy, tak jako tomu bylo v případě uhlí.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se