Dovoz ruské ropy už zakázaly v důsledku války na Ukrajině např. Austrálie, Kanada, Británie nebo USA. Někteří kupci však ruskou ropu nakupovali s výraznou slevou. Přesto je pro Rusko problematické ropu udat.
V minulém týdnu avizoval americký prezident Joe Biden uvolnění až 180 milionů barelů ze státních ropných rezerv v následujících 6 měsících s cílem zmírnit vysoké ceny pohonných hmot. Biden rovněž oznámil, že bude další kroky koordinovat se svými spojenci.
V návaznosti na to se členské státy Mezinárodní energetické agentury (IEA) domluvily, že nouzově uvolní ze svých zásob 120 milionů barelů s ropou. V tomto objemu je obsaženo 60 milionů barelů s ropou od USA, které jsou započteny v oznámení od Joe Bidena. Celkem se tedy uvolní 180 milionů barelů s ropou od USA a dalších 60 milionů od dalších členských států IEA. Dohromady 240 milionů barelů ropy.
„IEA se posouvá kupředu se svým kolektivním uvolněním 120 milionů barelů s ropou,“ uvedl pozdě ve středu její výkonný ředitel Fatih Birol.
Analytici z ANZ banky krok komentovali tak, že se obavy sice zmírňují, nicméně dle očekávání agentury by pokles ruské produkce měl být podstatný - až 3 miliony barelů ropy za den. Rovněž podotkli, že nyní vypadá nepravděpodobně, že by EU zakázala import ruské ropy.
„Ropa byla v tomto týdnu jako na horské dráze, kdy trh považoval uvolnění ropných zásob proti pokračujícímu narušení dodávek z Ruska,“ napsali v komentáři analytici ANZ Banky.
Stěžejní tak bude zda dojde k dalším sankcím ze strany EU vůči Rusku a zda tyto sankce budou obsahovat zákaz dovozu ropy, tak jako tomu bylo v případě uhlí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se