Pololetní zisk ropného gigantu Aramco klesl na 47 miliard dolarů

12. srpen 2019, 13:38
DomůRopaPololetní zisk ropného gigantu Aramco klesl na 47 miliard dolarů

Čistý zisk saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco, která je největším producentem ropy na světě, se v prvním pololetí kvůli levnější ropě snížil o 12 procent na 46,9 miliardy dolarů (1,1 bilionu Kč) z 53 miliard dolarů před rokem. Oznámila to dnes firma. Udržela si však pozici nejziskovějšího podniku na světě.

Indický konglomerát Reliance Industries dnes oznámil, že prodává firmě Aramco pětinový podíl ve svých ropných a chemických aktivitách. Dodal, že jde o jednu z největších zahraničních investic v Indii. Podle indických médií činí hodnota transakce 15 miliard dolarů (346 miliard Kč), napsala agentura AP.

„Navzdory nižším cenám ropy v první polovině roku 2019 jsme pokračovali v dosahování solidních zisků,“ uvedl generální ředitel společnosti Aramco Amín Násir.

„Budeme pokračovat v investicích do budoucího růstu,“ dodal. Aramco nyní rozšiřuje své rafinerské aktivity, a to na domácím trhu i v zahraničí, zejména v Asii.

Celkové příjmy společnosti kvůli nižším cenám ropy klesly na 163,9 miliardy dolarů ze 167,7 miliardy před rokem. Na hospodářský výsledek podniku měly negativní vliv rovněž rostoucí náklady, napsala agentura Reuters.

Aramco se na světové produkci ropy podílí zhruba deseti procenty. Firma je ve státním vlastnictví, již několik let se však mluví o uvedení jejích akcií na burzu. Aramco nyní plánuje uskutečnit primární veřejnou nabídku svých akcií v příštím či přespříštím roce.

V současnosti je celosvětově nejziskovější firmou obchodovanou na burze americký technologický gigant Apple, který v prvním finančním pololetí vydělal 31,5 miliardy dolarů, upozornila agentura Reuters.

Saúdská Arábie je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Loni v prosinci se OPEC a jeho spojenci dohodli na snížení dodávek ropy na trh zhruba o 1,2 milionu barelů denně. Dohoda byla původně sjednána pouze na první polovinu letošního roku, minulý měsíc však byla její platnost prodloužena do konce března příštího roku. Těžba společnosti Aramco v prvním pololetí navzdory dohodě zůstala meziročně téměř beze změny na zhruba deseti milionech barelů denně.