Domů
Ropa
Rick Scott: USA by měly vytvořit námořní blokádu, která by zastavila proudění venezuelské ropy

Rick Scott: USA by měly vytvořit námořní blokádu, která by zastavila proudění venezuelské ropy

Ropa
1 komentář
10. květen 2019, 07:22
Daniel Grecman

V době, kdy mají USA za sebou několik kol vyjednávání s Íránem ohledně exportů ropy a sankcím, senátor státu Florida, Rick Scott, volá po námořní blokádě venezuelské ropy, která by znemožnila dodávku ropy nejbližšímu spojenci – Kubě, napsalo Miami Herald.

Americké námořnictvo by podle Scotta mělo využít námořní blokády k zastavení dodávek venezuelské ropy na Kubu, aby odřízlo příliv peněz Nicolasi Madurovi a pomohlo tak ukončit jeho „brutální režim“.

„Je jasné, že USA musí zvážit využití námořních prostředků k blokaci dodávek ropy mezi dvěma diktaturami,“ řekl Scott ve středu a dodal, že prezident USA, Donald Trump, už nadnesl myšlenku o úplném embargu Kuby.

Tok venezuelské ropy na Kubu doposud do značné míry pokračuje i navzdory sankcím, přičemž se Venezuela snaží využít své dohody s Kubou, která se datuje zpět do doby Chavez/Castro. Dle agentury Reuters USA popisují tuto dohodu jako „ropa za represi“, ve které Havana pomáhá Nicolasi Madurovi přečkat ekonomickou krizi a boje o moc s opozicí výměnou za palivo.

Největší dodavatel ropy na Kubu

Venezuela je největším dodavatelem ropy na Kubu, přičemž dodávky ropy v době svého vrcholu činily až 100 tisíc barelů za den. Juan Guaidó, vůdce opozice vystupující proti Madurovi, už dlouhou dobu vyzývá k ukončení dodávek ropy, protože samotná Venezuela se potýká s častými výpadky proudu.

Guaidó v březnu pronesl, že Venezuela na Kubu stále posílá 47 tisíc barelů ropy denně, navzdory sankcím USA.

Přestože Kuba navýšila své nákupy ropy z Ruska a Alžírska, je nepravděpodobné, že najde lepší dohodu, než kterou má s Venezuelou. Dohoda je pravděpodobně poháněna zoufalstvím ze strany Venezuely a podle Miami Herald může být pro USA obtížné ji přerušit.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Loudil
10. květen 2019, 10:48

Bylo by dobré, aby už konečně byla Čína nejsilnějším státem světa po vojenské i ekonomické stránce a aby tak tuto neustálou politiku sankcí a cel ze strany USA pomohla ukončit. Je velmi zajímavé, že člověk, který kandiduje na prezidenta Venezuely pan Guaido dokáže na jedné straně využívat jako argument to, že lidem ve Venezuele se pod Madurem žije hrozně bídně !! a na straně druhé křičí, že je nutné okamžitě zarazit jakýkoli export ropy z jeho země. To je zajímavá logika ! Na jednom shromáždění brečí nad velkou chudobou lidí v jeho zemi, na druhém shromádění zase křičí, aby byl konečně zastaven veškerý export ropy z Venezuely. Je totiž jasné, že když je ropa prakticky jediným zdrojem příjmů v zemi , že po úplném zastavení vývozu bude lidem ještě hůře. Je jasné, že pokud by se Guaido dostal k moci, tak USA okamžitě uvolní sankce, vývoz ropy se rozeběhne a Guaido se bude bušit v prsa, jak je "báječný proti Madurovi v řízení ekonomika země".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se