Rick Scott: USA by měly vytvořit námořní blokádu, která by zastavila proudění venezuelské ropy

10. květen 2019, 07:22
DomůRopaRick Scott: USA by měly vytvořit námořní blokádu, která by zastavila proudění venezuelské ropy

V době, kdy mají USA za sebou několik kol vyjednávání s Íránem ohledně exportů ropy a sankcím, senátor státu Florida, Rick Scott, volá po námořní blokádě venezuelské ropy, která by znemožnila dodávku ropy nejbližšímu spojenci – Kubě, napsalo Miami Herald.

Americké námořnictvo by podle Scotta mělo využít námořní blokády k zastavení dodávek venezuelské ropy na Kubu, aby odřízlo příliv peněz Nicolasi Madurovi a pomohlo tak ukončit jeho „brutální režim“.

„Je jasné, že USA musí zvážit využití námořních prostředků k blokaci dodávek ropy mezi dvěma diktaturami,“ řekl Scott ve středu a dodal, že prezident USA, Donald Trump, už nadnesl myšlenku o úplném embargu Kuby.

Tok venezuelské ropy na Kubu doposud do značné míry pokračuje i navzdory sankcím, přičemž se Venezuela snaží využít své dohody s Kubou, která se datuje zpět do doby Chavez/Castro. Dle agentury Reuters USA popisují tuto dohodu jako „ropa za represi“, ve které Havana pomáhá Nicolasi Madurovi přečkat ekonomickou krizi a boje o moc s opozicí výměnou za palivo.

Největší dodavatel ropy na Kubu

Venezuela je největším dodavatelem ropy na Kubu, přičemž dodávky ropy v době svého vrcholu činily až 100 tisíc barelů za den. Juan Guaidó, vůdce opozice vystupující proti Madurovi, už dlouhou dobu vyzývá k ukončení dodávek ropy, protože samotná Venezuela se potýká s častými výpadky proudu.

Guaidó v březnu pronesl, že Venezuela na Kubu stále posílá 47 tisíc barelů ropy denně, navzdory sankcím USA.

Přestože Kuba navýšila své nákupy ropy z Ruska a Alžírska, je nepravděpodobné, že najde lepší dohodu, než kterou má s Venezuelou. Dohoda je pravděpodobně poháněna zoufalstvím ze strany Venezuely a podle Miami Herald může být pro USA obtížné ji přerušit.