Domů
Ropa
Ropa po zprávě o zaměstnanosti a zásobách v USA zdražuje
Zdroj: Flickr / Ed Schipul

Ropa po zprávě o zaměstnanosti a zásobách v USA zdražuje

Ropa
Bez komentáře
2. červenec 2020, 21:14
ČTK

Ceny ropy se dnes na světových trzích zvyšují. Podpořila je zejména zpráva o poklesu nezaměstnanosti a zásob ropy ve Spojených státech. Zisky však zůstávají slabší kvůli pokračujícímu růstu počtu nových případů nemoci covid-19 v USA, který by mohl podkopat oživení poptávky po pohonných hmotách.

Kolem 17:30 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst asi o 1,2 procenta na 42,54 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,6 procenta a obchodovala se za 40,07 dolaru za barel.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že v USA vzniklo v červnu rekordních 4,8 milionu pracovních míst. To je více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se pak snížila na 11,1 procenta z květnových 13,3 procenta.

Zásoby ropy v USA se v uplynulém týdnu snížily také více, než se čekalo. Podle údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby klesly o 7,2 milionu barelů, když v předchozích třech týdnech stoupaly na nové rekordy. Analytici očekávali snížení jen o 710.000 barelů. K poklesu zásob přispělo hlavně zvýšení produkce rafinerií, které na jaře kvůli pandemii výrazně omezily činnost.

Zásoby ropy sice klesly, zásoby benzinu se však zvýšily, zatímco analytici čekali pokles. To posiluje obavy, že růst počtu případů covidu-19 bude mít negativní dopad na poptávku po ropě, protože nemoc se šíří hlavně v hustě osídlených státech USA u pobřeží. Právě v těchto oblastech se spotřebovává nejvíce pohonných hmot.

Počet nových případů nemoci covid-19 ve Spojených státech ve středu vzrostl o téměř 50.000, uvedla agentura Reuters. To byl největší denní nárůst od začátku pandemie. Kalifornie kvůli růstu počtu případů nemoci ustoupila od opětovného otevírání ekonomiky a zakázala na většině území stravování uvnitř restaurací, zavřela bary a posílila protikoronavirová opatření, jako je například dodržování minimální vzdálenosti.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentzáří42,5442,03
New York – NYMEXWTIsrpen40,0739,82

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Polsko vyzvalo Nory ke sdílení příjmů z ropy a plynu, vývoz indické oceli do Evropy ohrožuje daň
23. květen 2022, 08:00
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se