Ceny ropy dnes klesají v reakci na výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obchodní dohoda s Čínou by mohla být uzavřena až po prezidentských volbách ve Spojených státech plánovaných na listopad příštího roku. Větším ztrátám nicméně brání očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci výrazněji omezí těžbu.

Krátce před 17:00 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent pokles zhruba o 0,6 procenta na 60,55 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu odepisovala 0,5 procenta na 55,68 dolaru za barel.

„Nemám žádný konečný termín,“ řekl dnes k obchodní dohodě Trump v Londýně, kam přicestoval na summit NATO.

„Domnívám se, že z některých hledisek je lepší počkat na dobu po volbách,“ dodal.

OPEC a jeho spojenci, skupina dohromady známá jako OPEC+, projednávají plán, podle nějž se nynější snížení dodávek o 1,2 milionu barelů denně má zvýšit o dalších 400.000 barelů. Agentuře Reuters to řekly dva zdroje obeznámené se situací. Platnost současné smlouvy o snížení těžby by podle nich měla být prodloužena do června příštího roku, zatím platí do konce března.

Analytici banky JPMorgan očekávají, že OPEC+ se dohodne na snížení produkce o 1,5 milionu barelů denně do konce roku 2020. Zástupci zemí OPEC se sejdou na jednání ve Vídni tento čtvrtek, v pátek se k nim připojí členové širší skupiny OPEC+.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent únor 60,55 60,92
New York – NYMEX WTI leden 55,68 55,96

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *