Domů
Ropa
Saúdská Arábie investuje 20 mld. dolarů do rezervních kapacit pro těžbu ropy

Saúdská Arábie investuje 20 mld. dolarů do rezervních kapacit pro těžbu ropy

Saúdská Arábie v příštích letech investuje 20 miliard dolarů (448 miliard Kč), aby udržela a případně rozšířila své rezervní kapacity pro těžbu ropy. V Moskvě to dnes řekl saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih. Vůdčí člen Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je jedinou producentskou zemí, která takovými kapacitami v současnosti disponuje a v případě potřeby by mohla další ropu na trh dodat, připomněla agentura Reuters.

Fálih uvedl, že království se zatím nerozhodlo, zda navýší současnou maximální udržitelnou těžební kapacitu ze 12 milionů barelů denně na 13 milionů barelů denně. Saúdskoarabský ministr opakovaně vyzývá ostatní producentské státy k investicím do budování kapacit, aby bylo možné snáze předcházet šokům na ropném trhu.

Právě obavy z možných výkyvů v dodávkách vyhnaly v tomto týdnu cenu severomořské ropy Brent nad 86 dolarů (1925 Kč) za barel. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak na dnešním moskevském setkání zástupců energetického průmyslu nevyloučil, že se cena může přiblížit 100 dolarům za barel.

Ilustrační foto

Náznak možného zvýšení těžby ropy a ohlášené investice do budování rezervních kapacit jsou odpovědí Saúdské Arábie na obavy některých zemí z růstu ceny této hospodářsky zásadní komodity. Ke snížení ceny ropy opakovaně vyzývá prezident Spojených států Donald Trump.

Sám ale růst její ceny nepřímo podporuje hrozbou uvalení sankcí na jejího třetího největšího producenta v rámci OPEC, tedy na Írán. Že je současná cena ropy příliš vysoká řekl ve středu i ruský prezident Vladimir Putin.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.