Domů
Ropa
Shell koupil britskou BG Group za 65 miliard euro

Shell koupil britskou BG Group za 65 miliard euro

Ropa
Bez komentáře
10. duben 2015, 05:30
Jan Votruba

Royal Dutch Shell se rozhodl koupit BG Group, mezinárodní společnost se sídlem v Anglii zabývající se ropou a zemním plynem, jež je hlavním dodavatelem LNG do USA. Shell se tímto krokem stává fakticky světovým lídrem v LNG odvětví a získává díky nové akvizici přístup do mnoha zajímavých těžebních projektů po celém světě a hlavně v Brazílii.

Ropný průmysl má velké finanční problémy delší dobu a cena pod 60 dolarů za barel je pro mnoho společností devastující. BG Group se zabývá hlavně prozkoumáváním možných zdrojů ropy a zemního plynu v těžko dostupných oblastech. Shell si slibuje od akvizice především přístup k brazilským zásobám ropy a zemního plynu a k rozsáhlému majetku a smlouvám spojených s LNG produkcí.

Za převzetí BG zaplatí Shell v hotovosti a svými akciemi. Za jednu akcii Shell nabízí o 50 % více, než je její tržní hodnota z úterý. Převzetí samozřejmě přitahuje pozornost médií a akcionářů, kteří se zejména zajímají o generálního ředitele BG Heldeho Lunda. Ten se stal CEO teprve letos v únoru. Na pozici CEO bude, dokud převzetí nedoběhne, což se odhaduje asi na rok. Poté odejde z pozice s téměř jednou miliardou korun za akcie, které dostal při nástupu. Lund ovšem není jediný, kdo dostane jednorázové prémie za uzavření obchodu. Banky od obou společností, které pomáhali při akvizici, budou odměněny v miliardách korun.

Akvizice BG na druhou stranu moc nepřekvapila. Kvůli situaci v energetické odvětví se dalo odkoupení předpokládat. Za favorita se označovala společnost Exxon Mobil, který je největší ropnou společností, ale vzhledem k této akvizice se Shell Exxonu značně přiblížil.

BG Group má být podle expertů jenom začátek. Kvůli levné ropě se očekává další vlna obřích akvizic, jako tomu bylo na konci devadesátých let a začátkem tisíciletí, kdy také byly ceny ropy v propadu kvůli objevení nových zásob v Severním moři, na Aljašce a v Mexiku. Po oznámení akvizice se akcie téměř všech ropných společností zvedly.

Proběhlá akvizice je třetí největší akvizicí nebo spojením v historii energetiky a desátou největší vůbec.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco vydělal za čtvrtletí 1,2 bilionu korun
15. srpen 2022, 13:48
Ropovodem Družba po osmi dnech znovu do Česka proudí ropa
12. srpen 2022, 19:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se