Domů
Ropa
Shell začne s ropnými vrty u pobřeží Aljašky v nejbližších týdnech

Shell začne s ropnými vrty u pobřeží Aljašky v nejbližších týdnech

Ropa
Bez komentáře
12. červenec 2015, 14:17
Petr Krutiš

Ropný a plynový gigant Shell očekává, že během dvou týdnů začne s vrtáním u pobřeží Aljašky, které si klade za cíl nalezení nových zásob ropy.

V minulém týdnu vyplulo z přístavu Dutch Harbour na Aljašce třicet lodí, které směřují do Čukotského moře, kde by měly být provedeny dva průzkumné vrty.

Společnost Shell již do kontroverzního programu investovala okolo 7 mld. dolarů. Do chladných severních vod se vrací po třech letech. Mise v roce 2012 skončila neúspěchem.

Americké ministerstvo vnitra dalo Shellu zelenou v květnu letošního roku. Britsko-nizozemská akciová společnost je přesvědčena, že zbývající nutná povolení získá v příštích dvou týdnech.

Počáteční dva průzkumné vrty budou provedeny v Čukotském moři v poměrně mělké vodě v hloubce okolo 40 až 50 metrů. Využity budou konvenční techniky vrtání.

Bude těžba u Aljašky ekonomicky výhodná?

Experti věří, že více než 20 % zatím neobjevených světových zásob ropy by mohlo být ukryto u pobřeží Aljašky.

Ochránci životního prostředí jsou proti vrtání, protože riziko zničení zdejší nedotčené přírody je velmi vysoké. Navzdory těmto rizikům je Shell přesvědčen, že ropu lze těžit bezpečně, a argumentuje tím, že získaná ropa bude potřeba k uspokojení rostoucí světové poptávky v dalších desetiletích.

S ohledem na nedávný propad ceny ropy, která za poslední rok klesla o polovinu na aktuálních 52 dolarů za barel (12.7.2015), mnozí tvrdí, že objevování ropy u pobřeží Aljašky již není ekonomicky výhodné. Někteří experti odhadují, že bod zvratu pro arktickou ropu se blíží hodnotě 100 dolarů za barel.

Přesto Shell věří, že v dlouhodobém měřítku bude tato ropa konkurenceschopná. I kdyby šlo vše podle plánu, není příliš pravděpodobné, že by společnost dodávala na trh ropu z Čukotského moře před rokem 2030.

 

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy po zprávě o zásobách v USA klesají
18. květen 2022, 17:30
Náhrada za ruskou ropu: Vídeň podpoří rozšíření ropovodu vedoucího do Česka
17. květen 2022, 13:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se