Slovnaft obnovil plný provoz po modernizaci a údržbě zařízení

27. srpen 2019, 15:10
DomůRopaSlovnaft obnovil plný provoz po modernizaci a údržbě zařízení

Bratislava 27. srpna (zpravodaj ČTK) – Slovenská rafinerie Slovnaft obnovila plný provoz po modernizaci a údržbě zařízení za 75 milionů eur (1,9 miliardy korun), největších svého druhu v historii podniku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Slovnaftu Anton Molnár. Dopředu naplánované práce Slovnaft odstartoval letos na jaře, a to v době, kdy Slovensko a další země zaznamenaly problémy s dodávkami ropy z Ruska kvůli jejímu znečištění.

Generální revizi podstoupilo 21 výrobních jednotek bratislavské rafinerie. Podílelo se na nich také téměř 2000 externích pracovníků. Podle Slovnaftu, který patří do maďarské skupiny MOL, po ukončení prací naběhla všechna zařízení do běžného provozu. Před zahájením údržby a úprav se podnik předzásobil ropnými produkty.

Na podzim budou práce v rafinerii pokračovat odstavením a následnou kontrolou technického stavu dalších tří petrochemických výrobních jednotek.

Valná hromada Slovnaftu minulý týden rozhodla, že společnost loňský zisk ve výši 106,22 milionu eur (2,74 miliardy korun) nepoužije na výplatu dividend, ale na připravované rozsáhlé investice. V příštích pěti letech chce Slovnaft investovat ročně 200 až 300 milionů eur (5,2 až 7,4 miliardy korun) a připravit se na očekávaný dlouhodobý pokles využívání motorových paliv v dopravě.

MOL, který vlastní 98,72 procenta akcií Slovnaftu, dříve ohlásil, že chce vykoupit zbylé akcie rafinerie. V uplynulých měsících MOL uskutečnil dobrovolnou nabídku na odkup akcií Slovnaftu od minoritních akcionářů, před kterou držel 98,56 procenta akcií slovenské rafinerie.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...