Domů
Ropa
Statoil plánuje další vrty v Barentsově moři, dosavadní byly neúspěšné
Ropná polšina Valhall

Statoil plánuje další vrty v Barentsově moři, dosavadní byly neúspěšné

Ropa
1 komentář
28. listopad 2017, 14:09
ČTK

Norská státní ropná společnost Statoil se chystá v příštím roce provádět další průzkumné vrty v Barentsově moři, přestože letošní rok úspěšný nebyl. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes uvedl šéf prospekce Tim Dodson.

V roce 2018 společnost hodlá vrtat na 25 až 30 místech, pět až šest vrtů bude v arktickém Barentsově moři a ostatní jižněji, v Severním a v Norském moři. V potenciál Barentsova moře firma stále věří, přestože letos tam provedla pět vrtů a objevila jen menší a komerčně nevyužitelné množství zemního plynu.

Statoil plánuje na příští rok rovněž průzkum v pobřežních vodách Brazílie, Tanzanie a rovněž na pevnině v Argentině a Rusku. Počet vrtů Dodson neprozradil, sdělil jen, že rozpočet na prospekci je zhruba stejný jako letos.

Ilustrační foto

Norsko se letos vrhlo do největšího průzkumu v pobřežních vodách od 90. let, kdy byla prospekce na šest let úplně zastavena.

Předpokládalo, že v dosud neprobádaných ložiscích v Barentsově moři by mohlo být více než 17 miliard barelů ropy a zemního plynu, což představuje téměř 65 procent z dosud neprozkoumaných zdrojů na území Norska. Produkce ropy se v této skandinávské zemi od roku 2000 snížila o polovinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
28. listopad 2017, 21:42

Doufám že nic nenajdou. Norsko je typický postdemokratický stát financovaný ropou, kde pachatelé dobra utlačují práva jednotlivců.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se