Domů
Ropa
Světová banka nebude podporovat těžbu ropy a zemního plynu po roce 2019
peníze euroAutor: Peter Linde na flickr.com

Světová banka nebude podporovat těžbu ropy a zemního plynu po roce 2019

Skupina Světové banky nebude financovat upstream projekty v sektoru ropy a zemního plynu po roce 2019. Výjimku mohou dostat pouze chudší státy, kde bude jasně prokázána plynoucí výhoda pro obyvatele. Jedná se o další krok Skupiny Světové banky v oblasti boje proti změně klimatu.

Zpravodajský portál Platts informoval o prohlášení Skupiny Světové banky. Světová banka a její přidružené organizace prohlásily na setkání One Planet v Paříži, že po roce 2019 přestanou financovat upstream část (průzkum a těžba) ropného a plynárenského průmyslu. Nicméně i zde budou výjimky, a to pro chudší státy. Setkání v Paříži se zúčastnil i francouzský prezident Emmanuel Macron a generální tajemník Spojených národů Antonio Guterres.

Boj proti změně klimatu

Světová banka chce tímto krokem rozšířit svůj závazek vůči zpomalení změny klimatu na naší planetě. I v tomto případě se ale dočkáme výjimky. Ve zvláštních případech bude Světová banka zvažovat, zda bude finančně podporovat ropné či plynárenské projekty v chudších zemích. V tomto případě musí být jasně doložen důkaz o prospěšnosti obyvatelstvu ve smyslu zajištění dostupnosti elektřiny a tepla. Zároveň musí být projekt v souladu se závazkem daného státu k Pařížské dohodě.

„Jakožto světová multilaterální rozvojová instituce, Skupina Světové banky bude pokračovat v transformaci svých činností s ohledem na rychle se měnící svět. Skupina Světové banky již nebude finančně podporovat upstream část ropného a plynárenského průmyslu po roce 2019,“ prohlásila v úterý Banka

Skupina Světové banky ve fiskálním roce 2017 celkově zapůjčila 22,6 miliard dolarů, z toho 4,4 miliardy dolarů putovaly do energetického sektoru. Skupina dále prohlásila, že je na dobré cestě k naplnění svého cíle do roku 2020, kdy 28 % z celkové hodnoty všech půjček bude vynaloženo na aktivity související s ochranou klimatu. To je i v souladu s akčním plánem v boji proti změně klimatu, který Skupina představila po pařížské konferenci v roce 2015.

Další kroky

Skupina rovněž oznámila, že od roku 2018 bude ve svých reportech zmiňovat celkové vypuštěné emise skleníkových plynů, které vzniknou z podporovaných projektů, a to především v energetice. Jako další vstřícný krok Světová banka již nyní využívá stínovou cenu pro uhlíkové emise při analýzách všech projektů v klíčových sektorech.

Autor úvodní fotografie: Peter Linde @flickr.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.