Domů
Ropa
Turecká výzkumná loď se vrací do sporných vod, Řecko se ohrazuje
Ropný tanker v Bosporu
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Turecká výzkumná loď se vrací do sporných vod, Řecko se ohrazuje

Ropa
2 komentáře
12. říjen 2020, 15:20
ČTK

Turecké plavidlo Oruç Reis se vrací do sporných vod Středozemního moře, kde bude po deset dní provádět těžební průzkum, informuje dnes BBC s odkazem na oznámení tureckých námořních sil. Řecko na zprávu reagovalo obviněním Ankary, že brání snahám o uvolnění napětí, které mezi oběma zeměmi panuje kvůli sporům ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východní části Středozemního moře, píše agentura AP.

Konflikt mezi Ankarou a Aténami se vyostřil v srpnu právě kvůli lodi Oruç Reis, která za doprovodu vojenských plavidel operovala ve vodách mezi Krétou a Kyprem. Řecko i Turecko posléze v oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení.

Turecko v září plavidlo stáhlo, což Řecko přivítalo jako vstřícný krok, nicméně šéf tureckého resortu obrany Hulusi Akar řekl, že návrat lodi neznamená, že by se Ankara svých práv vzdala. Turecko ale zároveň uvedlo, že díky tomuto kroku se otevírají dveře pro možná diplomatická jednání před evropským summitem, který se konal 1. a 2. října. Na něm se hovořilo o možných sankcích proti Turecku, pokud bude z pohledu EU pokračovat v nezákonných aktivitách ve vodách, které si nárokuje Kypr a Řecko.

Ropná plošina
Ilustrační foto

Právě na rozpor mezi tureckou pozicí před summitem a jeho nynějším jednáním poukázal řecký vládní mluvčí. „Turecko nyní ukázalo, že postrádá důvěryhodnost. Ti, co věřili jeho slovům před evropským summitem 1.-2. října, jsou nyní vyvedeni z omylu.“

Tentokrát Oruç Reis míří v doprovodu dvou plavidel k řeckému ostrovu Kastellorizo ležícímu jen asi tři kilometry od jižního pobřeží Turecka. Řecké ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že návrat lodi Oruç Reis znamená „zásadní eskalaci situace a přímou hrozbu pro mír a bezpečnost v regionu“.

K napětí v řecko-tureckých vztazích přispělo, když premiér severního Kypru Ersin Tatar v úterý oznámil, že se otevřou pro veřejnost pláže ve městě Varoša. Toto „město duchů“ leží v severní části rozděleného Kypru a po turecké invazi na ostrov v roce 1974 z něj musely odejít tisíce kyperských Řeků. Už léta do něj smí volně vstoupit jen turecká armáda a bezpečnostní složky severního Kypru. Vláda řecké části Kypru krok odsoudila.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Lukas
12. říjen 2020, 21:17

Turecko je v konflikte s kazdou krajinou s ktorou susedi, ci uz vojnovom, alebo diplomatickom. Otvorene podporuje teroristicke skupiny v syrii a politicky rezim v krajine je skoro diktatorsky.

Kde je EU, OSN, NATO? Ziadne sankcie, alebo opatrenia? Z Ruska sa isli vsetci po...

Turci si budu dovolovat este viac, pokial im niekto neklepne po prstoch.

Bizon
12. říjen 2020, 23:13

Turci jsou HRÁČI jako svině! Že to Erdogan přehnal a dostane přes prsty jsem byl přesvědčený už před 2 lety, ale očividně má páky na všechny strany a umí to hrát.

To co dělá je fakt síla, za daleko menší prohřešky jsme některé jiné státy napadli a vybombardovali do pekla. Beru to ale jako naši chybu, uprchlíky kterýma Turecko vydírá EU jsme napůl vypustili sami našima intervencema, a do NATO jsme si toho trojského koně taky pozvali dobrovolně. Souhlasím že je opravdu komické vyčítat něco Rusku, když to samé provozuje náš "spojenec" Turecko...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se