Domů
Ropa
USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou

USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neprodlouží pěti zemím, mezi které patří i spojenci Japonsko, Jižní Korea a Turecko, výjimky ze sankcí týkajících se obchodování s íránskou ropou. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenované americké představitele. Spojené státy obnovily sankce loni a dočasnou výjimku poskytly jen tradičním odběratelům ropy z Íránu.

Ministr zahraničí Mike Pompeo by měl podle výše zmíněných zdrojů právě dnes oznámit, že výjimky ze sankcí, které vyprší 2. května, nebudou prodlouženy. Výjimky se týkají pěti zemí – Japonska, Jižní Koreje, Turecka, Číny a Indie.

Rozhodnutí neprodloužit výjimky, o kterém jako první informoval deník The Washington Post, bylo prezidentem Trumpem dokončeno v pátek. Podle nejmenovaných amerických představitelů má tento krok za cíl vyvinout další tlak na Írán.

Ilustrační foto

Íránsko-americké vztahy se zhoršily loni v květnu, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu; pak obnovil protiíránské sankce. Teherán pohrozil, že dohodu přestane dodržovat a že svůj jaderný program obnoví. Zatím to neudělal, protože zbylí signatáři se snaží dohodu udržet při životě.

Letos na začátku dubna pak prezident Trump zařadil íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Írán na Trumpovo rozhodnutí reagoval označením všech amerických armádních jednotek za teroristické a vládu USA za podporovatele terorismu.

Komentáře

(3)

Loudil

22. duben 2019, 23:24

Jsem opravdu zvědav, jak od 1.května přestane třeba Čína, Turecko nebo Indie zcela odebírat iránskou ropu. Nevěřím tomu, že Čína podlehne US nátlaku. Atomovou dohodu s Iránem vypověděly pouze USA, nikoli ostatní. Tedy by se požadavky USA na sankce proti Iránu neměl nikdo vážněji zabývat.

JVr

23. duben 2019, 14:02

Tak jednoduché to není. USA má v plánu omezit obchodování s těmi, kteří jejich zákaz nebudou dodržovat.

Na Čínu to asi mít vliv nebude, protože, ta už má od USA cla ne čem to jen šlo, takže uvidíme, jak ta na to zareaguje.

Japonsko a Korea si to nedovolí a budou brát poslušně ropu z USA.

Turecko se s tím asi nebude moc párat a bude ji brát dále, akorát tajně a v omezeném množství.

A Indie.. tězko říct.

Loudil

23. duben 2019, 17:12

Čína, Indie, Rusko, Turecko jsou státy, které aspirují na vytvoření nového MULTI světového uspořádání. Pokud si některý z nich bude od USA nechávat diktovat, co má dělat , pak to není silný stát se silnými ambicemi. Osobně bych přivítal členství Turecka ve skupině BRICS. Uvidíme, jak to s iránskou ropou dopadne , BRICS státy mají asi 3 miliardy obyvatel = 10 násobek USA , tak věřím, že Irán má šance dále vyvážet. Čína nyní importuje kolem 9 mil. barelů denně , USA jen 3, 6 mil. USA vypadávají z role velkého dovozce ropy , takže samy už kohoutky moc zavírat nemůžou. Musí to nařídit ostatním. Budou je ostatní ale poslouchat ??

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.