USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou

22. duben 2019, 10:48
DomůRopaUSA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neprodlouží pěti zemím, mezi které patří i spojenci Japonsko, Jižní Korea a Turecko, výjimky ze sankcí týkajících se obchodování s íránskou ropou. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenované americké představitele. Spojené státy obnovily sankce loni a dočasnou výjimku poskytly jen tradičním odběratelům ropy z Íránu.

Ministr zahraničí Mike Pompeo by měl podle výše zmíněných zdrojů právě dnes oznámit, že výjimky ze sankcí, které vyprší 2. května, nebudou prodlouženy. Výjimky se týkají pěti zemí – Japonska, Jižní Koreje, Turecka, Číny a Indie.

Rozhodnutí neprodloužit výjimky, o kterém jako první informoval deník The Washington Post, bylo prezidentem Trumpem dokončeno v pátek. Podle nejmenovaných amerických představitelů má tento krok za cíl vyvinout další tlak na Írán.

Ilustrační foto

Íránsko-americké vztahy se zhoršily loni v květnu, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu; pak obnovil protiíránské sankce. Teherán pohrozil, že dohodu přestane dodržovat a že svůj jaderný program obnoví. Zatím to neudělal, protože zbylí signatáři se snaží dohodu udržet při životě.

Letos na začátku dubna pak prezident Trump zařadil íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Írán na Trumpovo rozhodnutí reagoval označením všech amerických armádních jednotek za teroristické a vládu USA za podporovatele terorismu.