Domů
Ropa
Zavedení cel na dovoz ropy do USA a Kanady budou záviset na jednání o ukončení cenové války

Zavedení cel na dovoz ropy do USA a Kanady budou záviset na jednání o ukončení cenové války

Americké a kanadské úřady diskutují o uvalení cel na ropu dováženou z Ruska a Saúdské Arábie v případě, že tito dva členové skupiny OPEC+ nepřistoupí k dohodě o ukončení cenové války.

Podle Jasona Kenneyho, premiéra kanadské provincie Alberta, jakožto kanadské provincie s největší produkcí ropy, „visí globální dohoda o snížení produkce na vlásku“. Další posun ve vyjednávání by mohla přinést mimořádná schůze OPEC+, která je plánována na dnešní den.

„Budoucí cla na ropu dováženou do Severní Ameriky byla předmětem diskuse s Washingtonem,“ uvedl Kenney pro Financial Times s tím, že Alberta bude otevřená spolupráci s OPEC na snížení dodávek ropy.

Kanadské provincie mají sice autonomii v oblasti politiky těžby ropy, ale společná cla s USA by vyžadovala federální souhlas Ottawy.

Americký prezident Donald Trump vyzval konkurenční producenty ropy, aby snížili produkci až o 15 milionů barelů denně. Američtí představitelé potvrdili, že ministerstvo energetiky zkoumá, zda by cla byla efektivním způsobem, jak přinutit Saúdskou Arábii a Rusko ke spolupráci, ačkoliv se diskutuje o několika dalších možnostech.

Trump varoval, že pokud by obě strany neshody nevyřešily, je připraven zavést cla.

„Pokud bude třeba zavést cla na ropu přicházející zvenčí nebo udělat něco, abych ochránil desítky tisíc pracovníků v energetice a naše velké společnosti, které vytvářejí všechny tyto pozice, udělám to. Udělám vše, co pro to budu muset,“ uvedl Trump.

V sobotu Trump řekl, že věří, že Saúdská Arábie a Rusko brzy ukončí svůj cenový spor. „Byl jsem proti Opec celý svůj život. Myslím, že spor urovnají, protože pokud to neudělají, zničí se,“ komentoval současnou cenovou válku.

Putin: Snížení je možné, ale zapojit se musí všichni

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek prohlásil, že snížení celosvětové těžby ropy by bylo možné o 10 milionů barelů denně, ale pouze v případě, že se připojí všichni významní producenti, včetně USA. Ohrozil však potenciál pro dohodu, když obvinil Saúdskou Arábii, že zahájila cenovou válku, aby ublížila americkým producentům břidličné ropy.

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulazíz bin Salmán i ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan se v sobotu proti prohlášení ohradili, že není pravdivé a obvinili Rusko z falšování faktů.

Propad cen ohrožuje budoucnost amerických a kanadských producentů ropy, kteří obecně vyžadují vyšší ceny, aby dosáhli zisku.

Globální poptávka po ropě podle Trumpa klesla již téměř o 40 procent, což je největší pokles v historii, neboť opatření ke zpomalení šíření koronaviru zasáhla ekonomickou aktivitu.

Bílý dům pod tlakem domácích těžařů

Nezávislí američtí producenti ropy tlačí na Bílý dům, aby přinutil Saúdskou Arábii a Rusko k ukončení cenové války, která prohloubila propad trhu, včetně navržení přísnějších sankcí na ruskou energii, zákazů dovozu ropy ze zahraničí a zaměření se na saúdskoarabskou rafinérii Motiva v Texasu.

Trump navíc v pátek zmínil pozastavení americké vojenské pomoci Saúdské Arábii, když řekl: „Poskytujeme vojenskou pomoc zemím téměř zdarma a ani nás nemají rádi.“

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Richard Vacek
9. duben 2020, 09:03

Rusku vadí, že USA se na regulacích nepodílí a v zemním plynu vedou cenovou válku. No a protože Rusko už je i díky nesmyslným krokům EU nezávislé i v produkci potravin, může si klidně dovolit oplácet USA stejnou měrou.

frank
9. duben 2020, 22:18

no nezávislé ještě zdaleka není a po letošním rozdání strategických zásob pšenice a cukru na domácím trhu ( v reakci na koronavirus ¨) :) asi ani nebude. V USD nominále snížilo import potravin z 43 miliard dolarů na 29 za 6let, ovšem na druhou stranu to cele poněkud snížilo oslabení Rublu. Jediným skutečným exportním úspěchem jsou obiloviny ( návrat do do časů carského Ruska) ale stačí jeden suchý rok jako rok 2010 a je po úspěchu...

Richard Vacek
9. duben 2020, 23:56
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516