Domů
Rychlé zprávy
Aktivisté dnes vnikli do dolu Bílina, těžba uhlí musela být zastavena
Bílina

Aktivisté dnes vnikli do dolu Bílina, těžba uhlí musela být zastavena

Rychlé zprávy
3 komentáře
30. červen 2018, 09:32
ČTK

Aktivisté, kteří dnes u dolu Bílina na Mostecku protestují proti těžbě uhlí, už ráno vylezli na vrchol rypadla v povrchovém dolu Bílina a na místě se připoutali. Těžba v lomu se zastavila. Dopoledne se další desítky lidí snažily opustit vymezenou trasu protestního pochodu a vniknout do lomu Bílina. Policie je zadržela. Zbylých několik set aktivistů pokračuje po stanovené trase do obce Braňany.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu.

Asi 20 lidí vylezlo ráno mezi 4:00 a 5:00 na vrchol rypadla v lomu a na místě se připoutali. Těžba v povrchovém dolu se zastavila, řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

„Museli jsme zastavit těžbu, abychom minimalizovali riziko, že by se někomu něco stalo,“ uvedl mluvčí.

„Škody samozřejmě vznikají, ale to teď zatím řešit nebudeme,“ dodal.

Nad lokalitou u povrchového dolu Bílina létá policejní vrtulník.

Dopoledne během protestního pochodu vybočily nečekaně desítky lidí z vymezené trasy a pokusily se proniknout do lomu Bílina. Na místě je obklopili policejní těžkooděnci. Když policie neuspěla s výzvou, aby se protestující vrátili na stanovenou trasu, tak desítky aktivistů zadržela a oblast uzavřela.

Těžba uhlí RWE
Ilustrační foto

Podle aktivistů opustila trasu zhruba třetina z pětistovky účastníků. Mluvčí policie Daniel Vítek zatím věc oficiálně nekomentoval s odkazem na to, že zásah ještě neskončil.

„Jsme tady kvůli změnám klimatu. Proto jsme tady v regionu, kde se těží uhlí. Proto protestujeme. Používáme občanskou neposlušnost, protože standardní prostředky nestačí,“ řekl už ráno Áron Tkadleček z hnutí Limity jsme my.

Akce je součástí vícedenního tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Druhý ročník takzvaného klimatického kempu začal 27. června za obcí Louka u Litvínova. Pořádá přednášky, workshopy a dílny, které mají upozornit na změny klimatu a podpořit způsob života bez ekologických stop.

Uhlí vytěžené v Mosteckém uhelném regionu přispívá podle účastníků kempu ke světovým škodám způsobeným změnami klimatu. Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni v rámci prvního ročníku klimakempu. Severočeské doly speciální opatření kvůli akci nepřichystaly.

Radka Fialová sd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Carlos
30. červen 2018, 10:34

manasku,

až od tohoto bodu se dá mluvit o tom jestli mají či nemají pud sebezáchovy. :)

Josef
30. červen 2018, 23:18

Je třeba jim nechat zaplatit náklady na přerušení těžby. Možná by to bylo tak 100 000 na jednoho aktivistu.

likvidator
2. červenec 2018, 16:38

Uhelné elektrárny v ČR napáchají škody za 51 miliard ročně, kolik je to na jednoho uhlobarona?

www.elektrina.cz/uhelne-elektrarny-v-cr-zpusobi-skody-51-miliard

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se