Domů
Rychlé zprávy
Analytici: ČEZ zaostal za odhady, pozitivní je výhled zisku

Analytici: ČEZ zaostal za odhady, pozitivní je výhled zisku

Výsledky energetické skupiny ČEZ ve třetím čtvrtletí zaostaly za odhady analytiků. Hlavními důvody podle nich byly nižší ceny elektřiny a vyšší náklady na emisní povolenky. Naopak pozitivně hodnotí zachování výhledu čistého zisku za celý rok, ze kterého se počítá dividenda. ČEZ byl ve třetím čtvrtletí ve ztrátě 66 milionů korun, za tři čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 13 procent na 16,6 miliardy korun. Analytici očekávali 17,8 miliardy.

„Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí zaostaly za očekáváními, a to zejména na úrovni provozní i čisté ziskovosti. Na úrovni (provozního zisku) EBITDA se negativně podepsaly nižší realizační ceny a vyšší náklady na emisní povolenky. Naopak pozitivně působila struktura výroby díky vyššímu využití jaderných elektráren,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

ČEZ do letošního výhledu nezařadil prodej černouhelné elektrárny Varna bulharské společnosti SIGDA OOD, o kterém informoval na konci října. Podle Frayera se obchod zřejmě uskuteční až v příštím roce.

„Pro nás je důležité potvrzení cíle na čistý zisk, ze kterého se počítají dividendy. Podle dividendové politiky by ČEZ mohl vyplatit ze zisku tohoto roku 35,3 koruny na akcii při hrubém výnosu 7,3 procenta,“ doplnil analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

ČEZ dnes potvrdil odhad čistého zisku za letošní rok na 19 miliardách korun. Letos vyplatil dividendu 33 korun na akcii.

Akcie ČEZ na pražské burze zahájily dnešní obchodování poklesem. Zhruba hodinu po zahájení ztrácely 0,8 procenta a obchodovaly se za 476,50 Kč.

„Nicméně, dlouhodobě je ČEZ velmi perspektivním titulem. Během příštích několika kvartálů a v dalších letech by mohl vykázat postupně lepší a lepší čísla díky možnosti zajistit si nyní vyšší prodejní ceny elektřiny do budoucna. Rizikem je zejména nejistota ohledně dividendy ve vztahu k možnému rozdělení firmy a financování případných nových jaderných bloků,“ dodal analytik BH Securities Martin Vlček.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Štítky:ČEZ
Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.