Baterie pro úložiště do Prakšic dodají Nizozemci

DomůRychlé zprávyBaterie pro úložiště do Prakšic dodají Nizozemci

Baterii pro nadbytečnou energii s kapacitou jedné megawatthodiny (MWh) pro úložiště v Prakšicích na Uherskohradišťsku dodá skupině Solar Global nizozemská společnost Alfen. Skupina o tom dnes informovala ČTK. Systém má být dodán ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Náklady na vybudování úložiště budou podle dřívějšího vyjádření firmy činit zhruba 20 milionů korun.

Elektřina, která v něm bude akumulovaná, má být využitelná při výkyvech distribučních soustav nebo při zvýšené poptávce po energii. Zařízení má patřit mezi první velkokapacitní skladovací bateriové systémy v Česku. Podobné úložiště staví také společnost E.ON v rozvodně v Mydlovarech na Českobudějovicku.

Výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek v srpnovém rozhovoru s ČTK uvedl, že velkých bateriových úložišť energie se může v Česku do začátku roku 2019 začít stavět kolem dvaceti. Fousek působí také jako ředitel společnosti Solar Global Energy, která do skupiny Solar Global patři.

Už v nejbližších měsících se podle něj začnou v Česku stavět čtyři až pět podobných projektů.

„Nechci zveřejňovat jména, ale máme informace, že do konce letošního roku se začne stavět mimo jiné i 2,5 megawatthodinová baterka,“ uvedl.

Řadu z nových baterií podle něj plánují postavit mj. průmyslové podniky a teplárny.

Skupina Solar Global, byla založena v roce 2009 a je jedním z předních českých výrobců fotovoltaické energie. Vlastní zdroje o celkovém instalovaném výkonu 40 MW a další zdroje nakupuje a staví.

STEAG baterie 15 MW
Ilustrační foto

Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky.

Společnost Alfen byla založena v nizozemském městě Hilversum v roce 1937.

V prvních letech vyráběla převážně spínací zařízení, v dalších desetiletích se firma stala mezinárodně významnou společností v oblasti energetických řešení. Vyvíjí mimo jiné řešení pro ukládání energie nebo nabíjecí místa pro elektromobily.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují