Domů
Rychlé zprávy
BNEF: Spotřeba ropy v roce 2021 poroste. Koronavirová krize však bude mít dlouhodobé dopady
Těžba ropy v USA
Zdroj: Google.com

BNEF: Spotřeba ropy v roce 2021 poroste. Koronavirová krize však bude mít dlouhodobé dopady

OPEC+ v prvním kvartálu roku 2020 omezil produkci ropy. Poptávka po ropě se kvůli pandemii koronaviru během roku snížila o 9 milionů barelů ropy denně. Jedná se o největší roční pokles, jaký byl kdy zaznamenán. Podle zahraničního serveru Bloomberg NEF (BNEF) se ovšem situace v roce 2021 zlepší. BNEF ovšem dodává, že takto významný pokles spotřeby bude mít na trh dlouhodobé dopady.

V prvním kvartálu roku 2020 OPEC+ výrazně omezil svou těžbu ropy. Nicméně navzdory nižším dodávkám došlo v důsledku pandemie koronaviru k velkým propadům ceny ropy.  Poptávka po ropě se během loňského roku snížila o 9 milionů barelů ropy denně (b/d).

Podle dat konzultační společnosti Rystad Energy bylo v loňském roce pěti největším západním energetickým firmám vydáno rekordně málo licencí k průzkumu potenciálních těžebních ložisek. Firmy Exxon Mobil, Royal Dutch Shell a Total kromě poklesu licencí zaznamenaly také snížení výdajů.

Zahraniční server BNEF ovšem očekává, že se v roce 2021 trh s ropou částečně vzpamatuje a dojde k nárůstu poptávky o 4,7 milionů b/d. Zároveň ovšem BNEF dodává, že dlouhodobý a významný pokles spotřeby ropy bude mít na trh dlouhodobé dopady.

Producenti v USA budou v 2021 spíše splácet dluhy než investovat

Podle BNEF se status tzv. swing producenta přesune z USA s břidlicovou ropou zpět k OPEC+. S propadem cen ropy v 2020 se propadla také těžba ropy v hlavních břidlicových ložiscích USA – meziročně o 16 % ve srovnání s průměrným meziročním růstem o 22 % v letech 2017-2019. Američtí producenti se nechali slyšet, že se proto v roce 2021 soustředí především na snižování dluhů než na investování. Z toho důvodu lze očekávat, že těžba břidlicové ropy by v 2021 zůstala na stejné úrovni, případně velice mírně vzrostla.

Odhad těžby břidlicové ropy v USA v závislosti na ceně ropy v roce 2021. Zdroj: Bloomberg NEF

Na lednovém setkání OPEC+ se Saúdská Arábie zavázala k dalšímu snížení produkce o 1 milion b/d v únoru a březnu. Saúdská Arábie by tak vyrovnala navýšení těžby jiných členů kartelu. Pokud by svůj slib dodržela, na trhu s ropou by podle BNEF mohla být v Q1 2021 nedostatečná nabídka.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se