Domů
Rychlé zprávy
BNEF: Spotřeba ropy v roce 2021 poroste. Koronavirová krize však bude mít dlouhodobé dopady

BNEF: Spotřeba ropy v roce 2021 poroste. Koronavirová krize však bude mít dlouhodobé dopady

OPEC+ v prvním kvartálu roku 2020 omezil produkci ropy. Poptávka po ropě se kvůli pandemii koronaviru během roku snížila o 9 milionů barelů ropy denně. Jedná se o největší roční pokles, jaký byl kdy zaznamenán. Podle zahraničního serveru Bloomberg NEF (BNEF) se ovšem situace v roce 2021 zlepší. BNEF ovšem dodává, že takto významný pokles spotřeby bude mít na trh dlouhodobé dopady.

V prvním kvartálu roku 2020 OPEC+ výrazně omezil svou těžbu ropy. Nicméně navzdory nižším dodávkám došlo v důsledku pandemie koronaviru k velkým propadům ceny ropy.  Poptávka po ropě se během loňského roku snížila o 9 milionů barelů ropy denně (b/d).

Podle dat konzultační společnosti Rystad Energy bylo v loňském roce pěti největším západním energetickým firmám vydáno rekordně málo licencí k průzkumu potenciálních těžebních ložisek. Firmy Exxon Mobil, Royal Dutch Shell a Total kromě poklesu licencí zaznamenaly také snížení výdajů.

Zahraniční server BNEF ovšem očekává, že se v roce 2021 trh s ropou částečně vzpamatuje a dojde k nárůstu poptávky o 4,7 milionů b/d. Zároveň ovšem BNEF dodává, že dlouhodobý a významný pokles spotřeby ropy bude mít na trh dlouhodobé dopady.

Producenti v USA budou v 2021 spíše splácet dluhy než investovat

Podle BNEF se status tzv. swing producenta přesune z USA s břidlicovou ropou zpět k OPEC+. S propadem cen ropy v 2020 se propadla také těžba ropy v hlavních břidlicových ložiscích USA – meziročně o 16 % ve srovnání s průměrným meziročním růstem o 22 % v letech 2017-2019. Američtí producenti se nechali slyšet, že se proto v roce 2021 soustředí především na snižování dluhů než na investování. Z toho důvodu lze očekávat, že těžba břidlicové ropy by v 2021 zůstala na stejné úrovni, případně velice mírně vzrostla.

Odhad těžby břidlicové ropy v USA v závislosti na ceně ropy v roce 2021. Zdroj: Bloomberg NEF

Na lednovém setkání OPEC+ se Saúdská Arábie zavázala k dalšímu snížení produkce o 1 milion b/d v únoru a březnu. Saúdská Arábie by tak vyrovnala navýšení těžby jiných členů kartelu. Pokud by svůj slib dodržela, na trhu s ropou by podle BNEF mohla být v Q1 2021 nedostatečná nabídka.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.