ČEZ aktualizuje studii k využití lithia, jasněji by mohlo být ke konci roku
Energetická skupina ČEZ v současné době aktualizuje studii proveditelnosti, na jejímž základě chce následně rozhodnout, zda bude průmyslově využívat zásoby lithia. Aktualizace prověřuje především dopady přesunu závodu na zpracování lithia, který by podle současných plánů mohl stát u elektrárny v Prunéřově u Kadaně na Chomutovsku. Bližší výsledky by společnost mohla mít v závěru roku. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.
„Rozhodnuto ještě nebylo. Čeká nás analýza, jestli je pro nás celý ten proces ekonomicky zajímavý,“ uvedl Novák na otázku k rozhodnutí o využití lithia.
ČEZ se na jaře rozhodl, že v případě využití lithia bude závod na jeho zpracování u elektrárny v Prunéřově. Ustoupil tak od původně vytipované lokality na Teplicku, proti níž vystupovali občané a starostové. Lidé se báli dopadů provozu továrny navržené na území průmyslové zóny v Újezdečku, blízko ní stojí rodinné domy. V Újezdečku by podle nového návrhu vzniklo jen kryté překladiště, odkud by se ruda vozila po železnici do Prunéřova.
Právě kvůli přesunutí závodu nyní ČEZ studii proveditelnosti, jejíž výsledky by měly o lithiu rozhodnout, aktualizuje. „Znamená to přesunutí téměř poloviny technologie na nové místo. Je tak potřeba udělat geologický průzkum a další návazné věci,“ podotkl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
ČEZ zároveň řeší i další možné využití pozemků v Prunéřově. I přes případné vybudování zpracovatelského závodu na lithium tam podle Nováka bude dostatek místa pro další využití, například pro stavbu gigafactory nebo velké solární projekty. Novák v této souvislosti přiznal, že společnost s potenciálními partnery jedná ale zatím bez konkrétního výsledku.
Těžbu lithia připravuje společnost Geomet, v níž nadpoloviční většinu vlastní Severočeské doly, člen skupiny ČEZ. Rudu s obsahem lithia chce získávat hlubinným způsobem z dolu na Cínovci v Krušných horách. Začátek těžby se předpokládá v letech 2026 až 2028.
Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob – naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z diskutovaných témat před parlamentními volbami v roce 2017.
Mohlo by vás zajímat:
Pravděpodobně se to nevyplatí. Lithia je naší žule málo a je deponované asi v 7% ve slídě, která je v žule. Celkem to jsou nějaká promile. To už je výhodnější postavit továrnu na recyklaci baterií a těžit lithium ze sarých baterek. Tam je ho asi 1,5%, čili mnohem víc a navíc ho nemusíme hlubinně těžit.
Taky nezapomínejte, že speciálně v ČR se naprosto všechno stráááááášně dlouho vleče a nežli by proběhlo byrokratické kolečko všemi sedmi kruhy pekla tam a zpět, lithium bude mezitím opuštěno jako pro baterie už neperspektivní kov ve prospěch něčeho jiného.
Pánové doslova jste mi to vzali z klávesnice. Připomněl bych jen aktuální pokles cen který jde také proti.
Pokud by se podařilo realizovat jadernou fůzi, pak takový LiD by měl značný význam. Tím ale nerozporuji obtížnou a neekologickou extrakci Li z hornin v krušnohoří. Ale z baterek (asi by šlo na o použít recyklační poplatek) to by mohla být cesta.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se