Domů
Rychlé zprávy
ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků, hlavně kvůli jaderným blokům
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků, hlavně kvůli jaderným blokům

Rychlé zprávy
8 komentářů
12. září 2024, 11:47
ČTK

Energetická společnost ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků nejen s technickým vzděláním, hlavně kvůli investicím do jaderné energetiky. Souvisí to s výstavbou nových bloků v dukovanské jaderné elektrárně, rozvojem malých modulárních reaktorů i modernizací stávajících elektráren. Firma se ale zaměří též na nábor specialistů v oblasti distribuce, obnovitelných zdrojů, technologií pro energetické úspory a digitalizaci provozu. ČTK to sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková. Skupina ČEZ zaměstnává v Česku zhruba 25.000 lidí.

Společnost se zaměřuje na studenty, přičemž ročně její programy a stáže absolvuje zhruba 450 zájemců. Spolupracuje také se stovkou středních odborných a průmyslových škol, gymnázií, vysokoškolských fakult a univerzit skrze exkurze, přednášky, stáže či stipendijní programy. Pořádá například letní univerzity v jaderných elektrárnách, které dosud absolvovalo téměř 1200 vysokoškoláků. Středoškoláci se mohou například účastnit třídenních specializovaných programů zaměřených na různé oblasti energetiky.

ČEZ logo budova
Ilustrační foto

ČEZ v současné době připravuje stavbu dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Vláda v červenci rozhodla o tom, že je má postavit korejská společnost KHNP, která uspěla v tendru. Kabinet jí dal přednost před francouzskou firmou EDF. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Tendru se původně zúčastnil také Westinghouse, vláda ho však na začátku roku nepozvala do další fáze soutěže. První americká nabídka podle ní nesplnila podmínky. EDF i Westinghouse napadly výsledky tendru u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Společnost ČEZ také do konce letošního roku vybere partnera pro vývoj a provozování modulárních reaktorů v Česku. Vybírá mezi firmami Westinghouse, GE Hitachi a Rolls Royce. Polostátní firma v Česku plánuje do roku 2050 postavit až deset menších modulárních reaktorů o souhrnném výkonu tři gigawatty. Současné české klasické elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Miloslav Černý
12. září 2024, 17:32

Z vedlejřího článku vyplývá, že i zatím nejaderné Polsko pochopilo větší užitežnost SMR oproti jad, mamutům a začíná uvažovat o přehodnocení své původní strategie. Takže opětovně důvod k zamyšlení nad změnou, jestli se nedokážeme vzdát toho kontraverzního velkého jádra. V případě zrušení neekonomického provozu SMR by neutrpěl státní rozpočet takovou ujmu. V budoucnu se můžeme dočkat ne malých překvapení, když jdou do tohoto oboru ve vývoji celosvětově nemalé finanřní prostředky. Ono za každou cenu prosazovat svůj záměr v podobě jakou prosazují současný rozhodovatelé se nemusí do budoucna jevit jako nejekonomičtější řešení.

Emil
12. září 2024, 18:39

Ne, nevyplývá, článek má nesmyslný titulek, reaktory BWRX-300 neplánují stavět místo velkých bloků, jde o úplně nezávislé projekty a minimálně projekt tří bloků AP1000 na pobřeží Baltského moře v lokalitě Kopalino-Lubiatowo normálně pokračuje dál, zrovna před dvěma týdny podal investor žádost o povolení k zahájení přípravných prací.

Zdeněk Lacina
12. září 2024, 21:43

¨Ty "nemalé prostředky" do něčeho budou muset jít. Do čeho jiného?

intfor
12. září 2024, 22:38

Jakékoli rozhodnutí se může v budoucnu ukázat jako špatné či nevýhodné. A to i rozhodnutí nestavět nic, stavět velký zdroj, nebo čekat na malý. Už když se stavěl Temelín, tak někteří radili čekat na jiné zdroje, třeba fúzi. SMR se možná nikdy ve velkých počtech neprosadí.

Milan Horak
13. září 2024, 12:56

Státní rozpočet už tu ujmu a nemalou, utrpěl, díky OZE. Ale to vám zřejmě nevadí A za každou cenu se prosazují právě OZE, ale díky jádru budeme i v budoucnu mít elektrinu za prijatelnou cenu a kdykoliv, nejenom když je vhodné počasí.

Jirka Líska
13. září 2024, 13:08

@Milan Horak 13. září 2024, 12:56

S tvrzením, že díky JE budeme mít EE za přijatelnou cenu, bych počkal na dostavbu nových bloků.

Osobně o tom dost pochybuji.

S těmi stávajícími JE to tedy neplatí:-)

Anton Meško
13. září 2024, 06:53

Ja by som nedostatok odborníkov na prevádzku a údržbu jaderných zariadení nepodceňoval. Nedostatok odborníkov sa už prejavuje v Slovenských elektrárňach, keď plánovaná odstávka EBO B3, kde sa už mesiace plánuje, čo sa bude robiť nebola dodržaná a jej nábeh do plnej prevádzky bol z neuvedených dôvodov odkladaný približne 6 krát a odstávka bola predĺžená až o 15. dní. Naposledy aj neplánovaná odstávka EMO B3 na dva dni do 14 do 16.8. bola niekoľko krát predĺžená a odstavená o ďalších 8 dní. Jedným z dôvodov, o ktorom sa tiež nehovorí, je aj nedostatok odborníkov, lebo mnohí odišli do predčasného dôchodku po veľmi výhodnej valorizácii dôchodkov na konci roka 2023. Výchova odborníkov na jadrové elektrárne je náročná a dlhá, tak neviem kde ČR ich chce nabrať. Na ulici určite nie.

intfor
13. září 2024, 07:36

To je problém nejasné budoucnosti oboru a nízkých mezd. Mnoho absolventů technických oborů končí jinde, zejména ve financích, ale asi žádný absolvent finančního oboru neskončí v technickém.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se