Čína v dubnu dovážela meziročně o 37,5 % více energetického uhlí

DomůRychlé zprávyČína v dubnu dovážela meziročně o 37,5 % více energetického uhlí

Podle údajů uvolněných  minulou středu čínským statistickým úřadem stoupl import energetického uhlí v dubnu na 9,78 miliónů tun, což je meziroční nárůst o 37,5 % a zároveň čtyřměsíční maximum.

Z tohoto objemu tvořilo většinu koksovatelné uhlí a to 6,95 milionů tun, ostatní uhlí se na importu podílelo z necelých 30 %. Během prvních 4 měsíců dovezla tato nejlidnatější země světa již téměř 34 milionů tun uhlí, což je o třetinu vice než minulý rok.

Největším dodavatelem uhlí zůstává již 5 měsíců Austrálie, která exportovala uhlí v objemu 4,18 milionů tun, což je o polovinu vice než předešlý rok. Dovoz také rostl z Indonésie, která Číně v dubnu prodala uhlí v objemu 3,3 milionů tun. Rusko se minulý měsíc podílelo na dovozu uhlí svému sousedovi v objemu 1,4 milionů tun, což je meziroční nárůst o vice jak 50 %.

Import lignitu za duben byl 5,8 milionů tun, což je meziroční nárůst, ale zároveň je to pětinový pokles oproti březnu.

Uhlí se v Číně podílí na výrobě elektřiny zhruba z 75 %. Ačkoli se poslední roky zdálo, že výroba z uhlí bude pomalu, nicméně konstantně klesat, tak od roku 2016 a zvláště během posledních měsíců dochází k renesanci uhlí a jeho spotřeba za poslední půl rok dosahuje rekordně vysokých hodnot. Analytici předpovídají nárůst těžby energetického uhlí pro letošní rok a zvyšující spotřeba v poslední době jim dává za pravdu.