Čínská CNNC chce investovat do projektu bulharské jaderné elektrárny Belene

DomůRychlé zprávyČínská CNNC chce investovat do projektu bulharské jaderné elektrárny Belene

Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) má zájem o investici do projektu bulharské jaderné elektrárny Belene. Oznámila to dnes vláda v Sofii. Bulharsko muselo projekt elektrárny na Dunaji v roce 2012 zrušit a vyplatit ruské státní firmě Atomstrojexport odškodné zhruba 600 milionů eur (16,2 miliardy Kč) za objednané zařízení. Nyní plánuje privatizaci projektu.

Bulharský premiér Bojko Borisov představitelům čínské státní společnosti řekl, že jaderný projekt může být postaven bez státních záruk nebo povinného kontraktu od státu na dlouhodobý odběr elektřiny z elektrárny.

„Představitelé čínské firmy potvrdili připravenost účastnit se realizace projektu za takových podmínek,“ uvádí se v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.

Ilustrační foto

Vláda premiéra Borisova minulý měsíc rezignovala v reakci na výsledky prezidentských voleb, které vyhrál proruský kandidát podporovaný opozičními socialisty Rumen Radev. O osudu projektu Belene tak bude rozhodovat příští vláda, která se s největší pravděpodobností ujme úřadu po volbách na jaře.

Borisovova vláda zrušila projekt elektrárny Belene v hodnotě deseti miliard eur v roce 2012, protože se jí nepodařilo najít zahraničního investora, a také kvůli tlaku z Bruselu a Washingtonu, aby Bulharsko omezilo energetickou závislost na Rusku.

Arbitrážní soud pak rozhodl, že Bulharsko musí zaplatit Atomstrojexportu za vybavení, které si objednalo. Sofia chce nyní přilákat investory, aby zprovoznili alespoň jeden reaktor o výkonu 1000 megawattů, který po zaplacení obdrží od Atomstrojexportu.