Domů
Elektřina
Doosan dodá do Aberdeenu 3 kogenerační jednotky na bázi palivových článků

Doosan dodá do Aberdeenu 3 kogenerační jednotky na bázi palivových článků

Britská společnost Doosan Babcock byla vybrána, aby dodala nízkoemisní zdroje pro výrobu elektrické energie, tepla a chladu pro nové Aberdeen Exhibition and Conference Centre (AECC). Doosan Bancock vybuduje energetické centrum, kam dodá tři kogenerační jednotky na bázi palivových článků.

Britské město Aberdeen vybuduje nové konferenční centrum a výstaviště (AECC – Aberdeen Exhibition and Conference Centre) za 406 milionů dolarů. Součástí areálu o celkové rozloze 61 hektarů bude energetické centrum s třemi kogeneračními jednotkami.

Kogenerační jednotky dodá britská společnost Doosan Babcock. Každá kogenerační jednotka na bázi palivových článků Doosan Purecell Model 400 bude mít instalovaný elektrický výkon 440 kWe a instalovaný tepelný výkon 450 kWt. Vzniklé energetické centrum bude sloužit pro zásobování AECC elektrickou energií a teplem a jeho součástí bude i chladicí systém. Celkový instalovaný elektrický výkon bude 1320 kWe a tepelný výkon bude 1350 kWt.

Radní města Aberdeen Jenny Laing řekla: „Jsem potěšena, že Doosan Babcock poskytne inovativní řešení pro nové AECC. Toto místo bude fantastickým přínosem pro město Aberdeen a pro jeho strategický plán Strategic Infrastructure Plan a je skvělé, že zkušená společnost Doosan Babcock bude jeho součástí.“

Palivové články Doosan Purecell Model 400 jsou flexibilní z hlediska spotřeby paliva a můžou pracovat na zemní plyn z celostátní rozvodné sítě, na bioplyn nebo na vodík. Celý systém je navržen pro napájení větších komplexů, jako jsou datová centra, průmyslové provozy a mikrosítě.

Generální ředitel Doosan Babcock Andrew Hunt řekl: „AECC a energetické centrum prospěje hned v několika směrech jak skotskému hospodářství a životnímu prostředí, tak jako průkopnický příklad toho, jak města a podniky mohou účinně plnit enviromentální cíle.“

Zdroj úvodní fotografie: Doosan Babcock

Komentáře

(1)

C

21. leden 2017, 16:12

Tak myslím že pomalu to budou mít spočítané i klasické kogenerační jednotky, do deseti let, možná dvaceti, by mohly palivové články, pokud jejich cena, spolehlivost a životnost budou srovnatelné se spalovacími motory, nahradit klasické kogenerační jednotky. Dříve či později přijde řada i na emise NOX a pevných částic u stacionárních motorů, ty u palivových článků odpadají. Pokud se bude uspokojivě vyvíjet jejich ekonomické parametry, mají myslím dost zajímavou šanci v budoucí energetice.

Pro zajímavost se na 30. straně dokumentu můžete podívat na porovnání účinnosti a ceny, bohužel je to v imperiálních jednotkách (1Btu = 1,055kJ, Využívá se římského značení, MBtu = 1000 BTU, MMBtu = 1 000 000Btu)

ge. com/sites/default/files/GE_FuelCells.pdf

V současnosti stojí v Evropě plyn asi 3,3$/MMBtu, vynásobme to BK = 2, pak by byla cena plynu 6,6$/MMBtu, tedy by palivové náklady byly nejhůře 49,5-40,7$/MWh. Bohužel samotné palivové články jsou zatím drahé a pohybují se v rozmezí 100-160$/MWh, to by mělo být 90-143€/MWh, to je zatím velmi mnoho, byl by třeba pokles dolní hranice na 60-80€/MWh.

kurzy.cz/komodity/zemni-plyn-graf-vyvoje-ceny/

Možná se celkem brzy dočkáme situace že kombinace OZE a palivových článků v podstatě na stejném místě bude mít levnější elektřinu než klasické elektrárny. Bude i zajímavé sledovat co způsobí pomalý nástup zdrojů v podstatě stejnosměrných nebo s nestálou frekvencí, s distribucí a přenosem energie. HVDC a UHVDC jsou dnes již pomalu standardem na větší vzdálenosti, kdoví co nás čeká.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.