Domů
Elektrárny v ČR
Dukovany zítra odstaví 4. blok kvůli kontrole potrubí v nejaderné části
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Dukovany zítra odstaví 4. blok kvůli kontrole potrubí v nejaderné části

Jaderná elektrárna Dukovany bude ve čtvrtek neplánovaně odstavovat čtvrtý výrobní blok kvůli podrobné kontrole potrubí v sekundární nejaderné části. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Podle údajů na webu firmy ČEZ bude blok stát asi deset dní. Dodávky elektrického proudu z Dukovan tak klesnou na polovinu, protože od 9. března je v elektrárně plánovaná odstávka v bloku číslo dvě, která by měla skončit v první polovině května.

K mimořádné kontrole ve čtvrtém bloku firma ČEZ přistoupí na základě prověrky v aktuálně odstaveném bloku, která byla nově provedena ultrazvukem.

Ukázala na možnou degradaci, tedy materiálovou změnu, u jednoho potrubí na sekundární straně parogenerátoru při jeho dalším provozu. Proto chtějí energetici preventivně zkontrolovat stejné části technologie i v ostatních blocích.

Ilustrační foto

„V souladu s konzervativním přístupem jsme se rozhodli, že kontroly nebudeme odkládat a ověříme stav na dalších blocích, abychom vyloučili riziko podobných nálezů,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Termíny kontrol u zbývajících dvou dukovanských bloků podle mluvčího této elektrárny zatím nebyly stanoveny.

Výkon reaktoru čtvrtého bloku Dukovan plánují energetici snižovat od čtvrtečního večera, dodávky proudu by měly být přerušeny v noci na pátek. V parogenerátorech elektrárna vytváří nejadernou páru, jež pohání turbíny. Proto budou muset energetici krátkodobě přerušit výrobu.

„Je to nutné pro bezpečné provedení prací. Samozřejmě je chceme zvládnout co nejefektivněji,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Ilustrační foto

Ultrazvuková kontrola je podle Zronka mnohem citlivější než dosud používané metody pro diagnostiku. Uvedl, že v jaderných elektrárnách Dukovany i Temelín změnila společnost ČEZ přístup ke kontrolním činnostem.

Výrazně víc práce provádí sám provozovatel elektráren, případně dceřiná firma ÚJV Řež. O posílení podílu vlastních kontrol informoval ČEZ už dříve v souvislosti s nekvalitními rentgenovými kontrolami svarů v elektrárnách, které si objednával.

Elektrárna Dukovany má čtyři reaktorové bloky s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů. Pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Naposled byl dukovanský blok neplánovaně odstaven na přelomu minulého a letošního roku, a to na týden. Šlo o blok číslo dvě. Technici tehdy opravovali motor jednoho ze záložních dieselových generátorů.

Komentáře

(5)

Petr

11. duben 2018, 14:46

V Americe by kvůli oběma zmíněným věcem nezastavovali reaktor ani náhodou, a nechali to až na dobu výměny paliva.

Štepanovský

11. duben 2018, 21:18

Kdo za to asi může? Kdo rozprodal v 90-sátých letech údržbu Dukovan? Kdo neustále tlačí na zkracování odstávek na úkor kvalitně provedených prací? Kdo drží dodavatelské firmy finančně pod krkem? A mnoho dalších otázek...

Na první je jednoznačná odpověď - současný ředitel EDU (kopodivu za to tenkrát dostal odměnu v řádu miliónů KČ. Takže si udělejte vlastní obrázek....

Vláďa

13. duben 2018, 10:10

Píšete o stejném systému v Americe jako v Dukovanech?

C

13. duben 2018, 10:52

Myslíte to jako reaktorový typ? V zásadě to může tak být jenom BWR, nebo PWR, ale hádám že pokud by to neodstavovali tak by neodstavovali ani jeden.

Carlos

Vláďa

13. duben 2018, 11:24

Znáte všechny provozní stavy?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.