Domů
Elektřina
EDF obhajuje své plány na odstavování jaderných elektráren

EDF obhajuje své plány na odstavování jaderných elektráren

Francouzská energetická společnost EDF se vyhradila vůči závěrům zprávy francouzského parlamentního výboru o technické a finanční realizovatelnosti odstavování jaderných reaktorů. Podle zprávy, která byla ve středu předložena komisi Národního shromáždění pro udržitelný a regionální rozvoj, má vyřazování francouzských reaktorů být náročnější a dražší, než EDF očekává.

Postoj EDF k problematice vyřazování starých jaderných elektráren z provozu vykazuje podle zprávy až nadměrný optimismus. Optimistický postoj EDF je podle zprávy v rozporu se zkušenostmi jiných států s demontáží, které autoři zprávy získali.

Podle uvedené zprávy očekává EDF hrubé náklady na odstavení všech svých jaderných reaktorů na úrovni 75 miliard euro, přičemž 36 miliard EDF, hlavně skrze portfolio dedikovaných aktiv, již zajistilo.

„Náklady na vyřazení z provozu budou pravděpodobně vyšší, než dostupné finanční prostředky…“ stojí ve zprávě.

Podle zprávy není technická proveditelnost „plně zajištěna“ a práce na vyřazování jednotlivých bloků by pravděpodobně trvaly déle, než se očekává.

Zpráva dále uvádí, že EDF hrubé náklady na odstavení odhadla tak, že využila odhadované náklady na odstavení „běžné“ jaderné elektrárny se 4 reaktory s instalovaným výkonem 900 MWe.

„Počáteční předpoklad, podle kterého bude vyřazování všech reaktorů srovnatelné, je zpochybňován některými odborníky, kteří tvrdí, že každý reaktor má svou vlastní historii s různými incidenty, které se během jeho provozu staly.“

Reakce EDF

V oficiálním prohlášení EDF oznámila, že přebírá plnou odpovědnost za technické a finanční aspekty procesu vyřazování svých jaderných elektráren. EDF zároveň poznamenala, že momentálně probíhá vyřazování 9 reaktorů.

Jeden z těchto reaktorů je tlakovodní reaktor Chooz A, který je podle EDF tím nejreprezentativnějším ze všech momentálně provozovaných jaderných elektráren ve Francii. Vyřazování tohoto reaktoru započalo v roce 2007 a jeho konec je naplánován na rok 2022. Podle EDF vyřazovací práce pokračují podle harmonogramu a rozpočtu.

„Demontáž těchto zařízení je komplikovaným procesem, práce s ním spojená konsoliduje odborné znalosti EDF v oblasti vyřazování jaderných reaktorů.“ – Z prohlášení EDF

EDF dále podotklo, že finanční prostředky, které jsou na vyřazování vyhrazeny, byly minulý měsíc kontrolovány Ministerstvem životního prostředí, energetiky a moře. Podle EDF audit ministerstva v zásadě podporuje stanovený odhad nákladů.

Zdroj úvodní fotografie :IAEA Imagebank 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se