Domů
Elektromobilita
Elektrický skateboard - zábavný trend na vzestupu

Elektrický skateboard - zábavný trend na vzestupu

Tradiční skateboard patří mezi velmi populární prostředky pro dopravu a zábavu, především pak pro náctileté. S rozvojem bateriových technologií a moderních pohonů se ovšem stále více firem začíná zaměřovat na segment skateboardů s elektrickým pohonem. Snižování ceny komponent tuto trendovou záležitost dělá stále populárnější a nová zařízení se tak na trhu objevují stále častěji.

Klasický skateboard, který si každý spojí s mladými lidmi, skate parky a především zábavou náctiletých, prochází v poslední době výraznou přeměnou. Technologický rozvoj v oblasti malých (ale výkonných) pohonů spolu se stále lehčími bateriemi vede k novým konceptům dopravních a zábavních prostředků.

Elektrický skateboard Boosted Dual+. Zdroj: Boosted

Již delší dobu jsou, především v centrech měst, k vidění vozítka Segway, která jsou ovšem drahá a nedají se dobře uskladnit. Známými se v poslední době staly i tzv. hoverboardy, především kvůli velkému ruchu spojenému s filmem Návrat do budoucnosti. I přes masivní propagaci těchto zařízení, zapojení celebrit a obecně vysokému nadšení se tato technologie příliš neujala. Mnozí uživatelé zmiňují problémy se stabilitou zařízení, vysokou cenu a nepraktičnost. Snaha o kopírování zařízení pak vedla k výrobě napodobenin, které díky nekvalitní elektrotechnické části způsobily i několik požárů.

Být trendy a přitom měnit zažité přístupy

Nejčastěji se s technologiemi malých a kompaktních elektrických vozítek můžete setkat v USA, odkud pochází řada různých netradičních návrhů. Všechny mají v jádru jedno společné, kombinaci elektropohonu a kompaktnosti.

kompaktní vozítko Onewheel. Zdroj: Onewheel

Obecně se dá každé cestování rozdělit na krátké (dostupné pěšky) a dlouhé (s využitím dopravního prostředku). Ve vyspělých zemích je přitom trendem ústup od osobní automobilové dopravy a častější využívání buďto MHD, nebo jiných forem dopravy (např. vlaky). Ty navíc bývají často dotované, čímž se šetří náklady na budování a údržbu silnic, které v mnohých městech odsávají významnou část rozpočtů, jež by mohly být využity na jiné projekty.

Elektrický skateboard je tak velmi zajímavou možností pro usnadnění cestování na krátké vzdálenosti, kterému se někdy říká i „přeprava poslední míle“. Kombinuje klasickou formu, se kterou se již každý setkal, s možností usnadnit si přepravu. Jde především o trendovou záležitost, která ale díky dostupnějším cenám může sloužit většímu okruhu lidí a cílí na pohodlnost, což mnozí také ocení.

Elektrický systém montovatelný na skateboard – Mellow Drive. Zdroj: Mellow

Cena stále nelidová

Současné modely elektrických skateboardů se cenově pohybují mezi 600 až 1600 USD (při současném kurzu 16 až 40 tisíc Kč), což je na české poměry stále vysoká cena. S postupným poklesem cen baterií a dalšími firmami na trhu se však dá očekávat postupný pokles cen. Otázkou zároveň zůstává smysl využití, neboť cestování na krátké vzdálenosti je tradičně spojeno s chůzí a je tedy otázkou, zdali nejsou tato elektrická vozítka jen trendovou záležitostí, která vymizí s úpadkem zájmu.

Komentáře

(1)

David

21. prosinec 2018, 11:56

Ja jsem do toho teda taky fanda, jen se s tim pak nedaji delat triky, ale na presuny je to fakt bomba a stylovy, moc s emi to libi. :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.