Domů
Rychlé zprávy
EnBW rozhodla o uzavření další černouhelné elektrárny kvůli nízké ziskovosti

EnBW rozhodla o uzavření další černouhelné elektrárny kvůli nízké ziskovosti

Analýza společnosti EnBW ukázala, že provoz její černouhelné elektrárny Altbach/Deizisau již není dále profitabilní a představenstvo rozhodlo o jejím uzavření. Díky několika uzavřeným elektrárnám (resp. převedeným do rezervy) již od roku 2013 snížila výkon svých černouhelných elektráren o 40 %.

Relativně nízké ceny elektřiny na burze nutí dalšího z provozovatelů německých černouhelných elektráren k jejich uzavírání. Posledním je společnost EnBW, jejíž představenstvo rozhodlo o uzavření bloku č. 1 elektrárny Altbach/Deizisau. Ta nyní disponuje elektrickým výkonem 465 MWe a tepelným výkonem 265 MWt.

Již dříve podobně rozhodla o některých svých elektrárnách společnost Steag. Hlavním důvodem odstavení jsou i v tomto případě nízké burzovní ceny elektřiny, které snižují marže jejím výrobců.

Rozhodnutí představenstva musí ještě potvrdit dozorčí rada, až následně bude plán odstavení elektrárny předán regulačnímu úřadu a provozovateli přenosové soustavy. Na základě toho bude rozhodnuto o tom, zda bude možné elektrárnu odstavit nebo bude uvedena do systému rezervního výkonu.

Vzhledem k jejímu umístění na jihozápadě země se dá předpokládat, že do rezervy bude skutečně povolána. S plánovaným odstavením jaderných elektráren bude jih země postižen úbytkem instalovaného výkonu a to zejména ze stabilních zdrojů elektřiny.

Umístění německých jaderných elektráren Zdroj: energy-charts.de

Od roku 2013 odstavila EnBW již 9 výrobních bloků, z toho sedm bloků o celkovém výkonu 920 MW bylo převedeno do systému rezervního výkonu. Všechny nyní zajišťují výkon v síti v případě, že je ho v síti nedostatek. Díky tomuto odstavení elektráren tak snížila společnost EnBW instalovaný výkon svých černouhelných elektráren jen od roku 2013 o 40 %.

Částečnou náhradou elektrárny by měla být nová plynová jednotka v elektrárně Stuttgart-Gaisburg, kde by podle tiskové zprávy EnBW již brzy měla začít výstavba.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Martin Hájek
28. únor 2017, 09:16

"Díky tomuto odstavení elektráren tak snížila společnost EnBW instalovaný výkon svých černouhelných elektráren jen od roku 2013 o 40 %."

Předchozí text ukazuje, že o žádné odstavení ve skutečnosti nešlo. Elektrárny byly převedeny do tzv. rezervy provozovatele sítě, ale jsou připravené k provozu. Jenom tu připravenost už dotuje provozovatel sítě a ne EnBW.

frank
28. únor 2017, 09:58

Tak ona ta nová plynovka v podstatě vyrůst musí, vzhledem k tomu, že na uhelku Studgartt-Gaisburg je s vytápěním napojeno 25,000 domácností, 300 veřejných budov a 1500 firem , tak to prostě nejde odstavit jen tak jako jinde :)

Navíc je to také jedna z mála možností, jak v Německu postavit rentabilní plynovku....

energetik
28. únor 2017, 12:17

no, ale říkeje to Zeleným, když ono to na papíře tak skvěle vypadá!!

energetik
2. březen 2017, 10:59

Zdravím kolegu :-)

Tady už se kradou i identity v komentářích. :-(

Jan Veselý
28. únor 2017, 12:29

Však jo, ať jí postaví. Ani Zelení nemají nic proti kogenerační plynovce. Zajímalo by mě, jestli tam taky zprovozní ten dánský vynález, kdy zdrojem tepla pro CZT bude i velké TČ (nebo aspoň topná spirála) pro období, kdy jsou přebytky výroby elektřiny.

frank
28. únor 2017, 16:49

Budou tam tři spřažené dvacetiválcové plynové motory , s výkonem 30 MW od Mannu

Jan Veselý
28. únor 2017, 17:09

Jasně nahradí to zdrojem tepla, který mnohem lépe odpovídá spotřebě a půjde zapínat v kaskádě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se