EnBW rozhodla o uzavření další černouhelné elektrárny kvůli nízké ziskovosti

DomůRychlé zprávyEnBW rozhodla o uzavření další černouhelné elektrárny kvůli nízké ziskovosti

Analýza společnosti EnBW ukázala, že provoz její černouhelné elektrárny Altbach/Deizisau již není dále profitabilní a představenstvo rozhodlo o jejím uzavření. Díky několika uzavřeným elektrárnám (resp. převedeným do rezervy) již od roku 2013 snížila výkon svých černouhelných elektráren o 40 %.

Relativně nízké ceny elektřiny na burze nutí dalšího z provozovatelů německých černouhelných elektráren k jejich uzavírání. Posledním je společnost EnBW, jejíž představenstvo rozhodlo o uzavření bloku č. 1 elektrárny Altbach/Deizisau. Ta nyní disponuje elektrickým výkonem 465 MWe a tepelným výkonem 265 MWt.

Již dříve podobně rozhodla o některých svých elektrárnách společnost Steag. Hlavním důvodem odstavení jsou i v tomto případě nízké burzovní ceny elektřiny, které snižují marže jejím výrobců.

Rozhodnutí představenstva musí ještě potvrdit dozorčí rada, až následně bude plán odstavení elektrárny předán regulačnímu úřadu a provozovateli přenosové soustavy. Na základě toho bude rozhodnuto o tom, zda bude možné elektrárnu odstavit nebo bude uvedena do systému rezervního výkonu.

Vzhledem k jejímu umístění na jihozápadě země se dá předpokládat, že do rezervy bude skutečně povolána. S plánovaným odstavením jaderných elektráren bude jih země postižen úbytkem instalovaného výkonu a to zejména ze stabilních zdrojů elektřiny.

Umístění německých jaderných elektráren Zdroj: energy-charts.de

Od roku 2013 odstavila EnBW již 9 výrobních bloků, z toho sedm bloků o celkovém výkonu 920 MW bylo převedeno do systému rezervního výkonu. Všechny nyní zajišťují výkon v síti v případě, že je ho v síti nedostatek. Díky tomuto odstavení elektráren tak snížila společnost EnBW instalovaný výkon svých černouhelných elektráren jen od roku 2013 o 40 %.

Částečnou náhradou elektrárny by měla být nová plynová jednotka v elektrárně Stuttgart-Gaisburg, kde by podle tiskové zprávy EnBW již brzy měla začít výstavba.