EPH uzavře Eggborough, uhlí chce nahradit plynem
Britská uhelná elektrárna Eggborough, která patří Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, v září ukončí výrobu. Dnes o tom informovaly weby The Guardian a BBC . The Guardian uvedl, že elektrárna zaměstnává asi 170 lidí, z nichž by mělo být 130 propuštěno. BBC připomíná, že elektrárna měla být uzavřena už před několika lety, zůstala ale otevřená, protože firma získala vládní kontrakt na poskytnutí záložní energie. Pro příští rok už zdroj kontrakt na poskytování záložní kapacity pro přenosovou síť nezískal.
Elektrárna Eggborough se nachází v hrabství Severní Yorkshire na severu Anglie. Čtyři černouhelné bloky disponují celkovou instalovanou kapacitou 2000 MW, což je zhruba stejný výkon jako u největší české jaderné elektrárny v Temelíně. Elektrárna má smlouvu na udržování výrobní kapacity do konce letošního září. Bez ní nebude další provoz dávat ekonomický smysl, uvedlo vedení elektrárny.
„Rozhodnutí o ukončení provozu je definitivní. Zároveň ale pracujeme na projektu výstavby nové paroplynové elektrárny, která v areálu vyroste,“ řekl dnes webu českého deníku E15 mluvčí EPH Daniel Častvaj.
Hospodářské noviny (HN) toto pondělí uvedly, že EPH plánuje v Eggborough nahradit část uhlí velkou plynovou elektrárnou o výkonu 2500 MW.
List také upozornil, že holding dokončuje v britském Lynemouthu jednu z největších elektráren na biomasu na světě. Stavba si podle HN vyžádala téměř 400 milionů liber, tedy více než 13 miliard korun. V loňském roce pak EPH v Británii získal dvě paroplynové elektrárny. Celkový instalovaný výkon elektráren Langage a South Humber Bank činí 2300 MW.
EPH je přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii a Maďarsku.
Většinovým vlastníkem holdingu se loni stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií EPH. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají dohromady téměř 25.000 lidí.
Mohlo by vás zajímat:
Místo uhlí plyn , tím se samozřejmě ušetří CO2 a ještě poměrně levně , problém je ovšem v tom , že prudký rozvoj těžby plynu v USA skončí asi za 2 roky a pak už bude těžba růst jen omezeně. Ceny vzrostou a ti co vsadili na dočasně levnější plyn budou platit za jeho dodávky mnohem více než dnes.
Předělat kotel na plyn není žádná sranda. Je výrazný rozdíl v zatížení spalovací komory při spalování uhlí nebo plynu. To je skoro lepší postavit nový kotel.
Co když část elektrárny strhne a postaví tam k tomu plynové turbíny a spalinové kotle?
Je to vždy nový kotel a nová parní turbina.
Kombinovaný cyklus není kotel a parní turbina.je to plynová turbina a následující parní turbina.kptrl a parní turbina by měl nižší účinnost.viz třeba siemens megaprpjekt egypt.
Tak že celé zbourat a postavit nové. Je to jenom pozemek. Do čeho se EPH pouští?
Chyba. Nie je to iba pozemok, je to infrastruktura, odvedeny vykon, trafaky, veliny, ...
Z velína zůstanou akorát obvodové zdi a možná osvětlení. Řící systém komplet nový, výkonové vypínače nové (zůstane vedení, otázka jaké jsou izolátory). Kabeláž kompletně nová. Tak že toho původního asi mnoho nezůstane. Rekonstrukce chladících věží taky nebude za hubičku. Chladící řády to mají také za sebou a jejich výměna je opravdu zážitek.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se