ERÚ: Nově nastavené zásady regulace ušetří lidem miliardy korun

DomůRychlé zprávyERÚ: Nově nastavené zásady regulace ušetří lidem miliardy korun

Nově nastavené zásady energetické regulace ušetří spotřebitelům miliardy korun. Na dnešním setkání s novináři to uvedli členové rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Oznámili, že rada schválila zásady cenové regulace pro takzvané páté regulační období mezi roky 2021 až 2025. Stanovují mimo jiné postupy regulace cen pro přenos, přepravu a distribuci energie nebo upravují činnosti operátora trhu a povinně vykupujícího.

Hlavní změnou v zásadách platných od příštího roku bude podle členů rady pokles míry výnosnosti (WACC), tedy jednoho z parametrů ovlivňujících výši zisku regulovaných společností. V elektroenergetice WACC klesne ze současných 7,95 na 6,54 procenta, což při zachování všech ostatních parametrů přinese podle ERÚ za pětileté období úsporu 18,7 miliardy Kč. V plynárenství WACC klesne z 7,94 na 6,43 procenta, což při analogickém způsobu výpočtu je úspora 6,8 miliardy korun, uvedli členové rady.

„Cesta k novým zásadám cenové regulace rozhodně nebyla jednoduchá. Čtvrté regulační období bylo již dříve o dva roky prodlouženo, takže další posun nepřicházel v úvahu. Většina členů současné rady ERÚ přitom byla jmenována teprve loni v srpnu, sotva měsíc před zahájením veřejného konzultačního procesu k pátému regulačnímu období. Přesto se nám povedlo nová pravidla včas vytvořit a v porovnání se současným nastavením energetiky uspoříme spotřebitelům desítky miliard korun,“ řekl předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Pravidla pro páté regulační období podle členů rady odráží změny, kterými energetika prochází – v sítích posilují chytré prvky, ať už jde o automatizaci nebo dálkové řízení. V souvislosti s měnící se skladbou zdrojů a nastupující decentralizací se zvyšují i nároky na stabilitu distribuce. Mění se i role jednotlivých aktérů v elektroenergetice, kdy se u části zákazníků stírají rozdíly mezi výrobcem a spotřebitelem.

„Zásady jsou obecným rámcem, který umožní rozšiřovat a zlepšovat služby poskytované spotřebitelům v energetice. Na ně budou navazovat naše další konkrétní kroky, například zavedení automatických náhrad pro zákazníky při porušení standardů kvality dodávek. Tím se zároveň posílí tlak na regulovaná subjekty na zajištění vyšší spolehlivosti a kvality dodávek,“ doplnil člen rady ERÚ Rostislav Krejcar.

Mezi regulované subjekty patří firmy zabývající se přepravou a distribucí plynu či přenosem a distribucí elektřiny. ERÚ u nich mimo jiné kontroluje takzvané oprávněné náklady. Změny zásad tak ovlivní například společnosti ČEPS, Net4Gas, všechny distributory elektřiny a plynu – například E.ON Distribuce, ČEZ Distribuce a GasNet, a také Operátora trhu s elektřinou (OTE). Dodavatelů a prodejců jako takových se dotknou pouze nepřímo přes regulovanou část ceny energií, kterou ERÚ každoročně určuje. Zbylou část ceny si obchodníci určují sami.

Štítky: eruregulace