Domů
Rychlé zprávy
Experti: Konference o klimatu COP24 přinesla pravidla, ne řešení
cop21-in-paris
cop21-in-paris. Zdroj: public domain

Experti: Konference o klimatu COP24 přinesla pravidla, ne řešení

Rychlé zprávy
5 komentářů
17. prosinec 2018, 15:07
ČTK

Pozitivním výsledkem světové konference o klimatu COP24 v polských Katovicích je, že byla přijata pravidla pro uplatňování závazků pařížské dohody z roku 2015, shodují se ekologové a experti, které dnes oslovila ČTK. K tomu, aby se zamezilo výraznému růstu teploty, je podle nich ovšem potřeba tyto závazky ještě zpřísnit. Podle Hospodářské komory však patří ČR mezi vyspělé průmyslové země a požadavky na energetiku jsou jiné než u států, jejichž průmysl není tak vyspělý.

„Pokud chceme plnit úkoly dané nutností snížit emise skleníkových plynů, není možné v současné době počítat s tím, že výpadek uhelných energetických zdrojů bude zcela pokryt obnovitelnými zdroji energie,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Za relativně účinná, ale neúplná pravidla pro naplňování pařížské dohody považuje výsledek konference takzvaná Klimatická koalice, jež sdružuje ekologické organizace.

Pokud by státy snížily emise tak, jak slíbily v Paříži, průměrná teplota planety by stoupla zhruba o tři stupně Celsia oproti předindustriálnímu období, tedy na dvojnásobek cíle z Paříže, míní koalice.

Podle Klimatické koalice je zásadním závěrem konference, že všechny státy mají příští dva roky na to, aby upravily své závazky ve snižování emisí pro období let 2020 až 2030. Evropská unie by měla emise snížit alespoň o 55 procent proti roku 1990 namísto dosud platných 40 procent.

emise co2
Ilustrační foto

Katovické jednání podle ekologů také přineslo stejné požadavky na vykazování emisí, kontrolu dodržování závazků a jejich revizi pro všechny státy.

Pravidla ale ještě bude potřeba dopracovat příští rok, neboť se nepodařilo dojednat regule pro fungování mezinárodního emisního obchodování. Finanční pomoc ohroženým zemím pak zatím slíbilo zdvojnásobit jen Německo.

„Zástupci pacifických ostrovů to formulovali snad nejsrozumitelněji ze všech: do roku 2030 musí ve vyspělých zemích skončit spalování uhlí a už nyní není možné ani rozšiřovat stávající doly, natož otevírat nové. ČR zatím neplní ani úkoly k útlumu fosilních paliv dané celkem konzervativní Státní energetickou koncepcí,“ poznamenal Jiří Koželouh z Hnutí Duha.

„Konference vyvolává rozporuplné pocity. Hlavně proto, že nenutí rigidní vlády včetně té české k tomu, aby nějak zvyšovaly své úsilí postavit se proti změnám klimatu a ukončit dobu fosilní. Podle vědců přitom máme už jen 12 let do roku 2030, abychom těžbu a spalování fosilních paliv výrazně utlumili,“ poznamenal dále mluvčí Lukáš Hrábek.

RWE Německo uhelný důl a elektrárna
Ilustrační foto

Za nedostatečné považuje závazky vyplývající z Pařížské dohody Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

„Bohužel jsou málo ambiciózní a bez výrazného zpřísnění oteplení do dvou stupňů Celsia nezabrní. Přesto byla v Katovicích přijata dohoda, která za současných podmínek pravděpodobně nemohla být lepší. Řešení změny klimatu se nadále vzdalujeme,“ uvedl.

Mluvčí společnosti ČEZ Alice Horáková ČTK řekla, že legislativní rámec pro působení energetických firem v rámci boje proti klimatickým změnám nastavuje česká vláda a Evropská unie.

„Skupina ČEZ již investovala do snižování emisí oxidu uhličitého více než 120 miliard korun a nadále bude v investicích pokračovat,“ dodala.

Podle Strany zelených konference nepřinesla pozitivní výsledek pro planetu. Výsledkem je podle ní jen sada pravidel, jež umožní sledovat naplňování Pařížské dohody.

„Samotná pravidla nás nezachrání. Státy promeškaly možnost přijmout konkrétní ambiciózní závazky snižování emisí skleníkových plynů,“ uvedl předseda strany Petr Štěpánek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
petrik
17. prosinec 2018, 17:10

Pokud se zlevni +++ spotrebice ,uvedou se do provozu v domacnostech, mohou s klide m zavrit 2 uhelne elektrarny v severnich cechach , ktere se nemusi rekonstruovat. To ale CEzu razem klesne zisk. Problem je v penezich. Tech 120 miliard melo byt investovano do prodeje +++ KVALITNICH spotrebicu a FVE elektraren ,vysledek do mesice,to by se CEZu ale zadne penize nevratily ,potrebuje temi modernyzovanymi uhelkami vydelavat.... Z Katovic mam takovy pocit, skoro vsichni chteji neco delat,ale nikdo nic konkretne.......

Vláďa
18. prosinec 2018, 06:45

Kolik investovat do náhradních zdrojů například když večer nesvítí?

Petr
18. prosinec 2018, 11:25

Během 20 let máme povinnost investovat přez 500 miliard do solárního tunelu, tak na nějaké dotace pro výměnu spotřebičů už prostě nezbývá.

To jestli se zbytky levného uhlí dotěží v EU do roku 2030 nebo 2045 je už skoro většině jedno, jediní kteří v tom vidí boj o obří peníze jsou ty lokální uhelné regiony a pak plynoví globaliské, co by rádi učinili EU na plynu životně závislou nejlíp už včera.

Přitom jak můžeme číst se ještě ani nepodařilo dohodnout ten úplný základ, kvůli kterému CO2 náboženství v Londýně vymýšleli, mezinárodní odchodování s těmi povolenkami, aby mohli dobrosersky stavět bez překážek soláry v chudých zemích, a na to dostávali od podplácených vlád Západu a jejich daňově zotročených zaměstnanců jednak přednostně peníze z rozvojové pomoci, a ještě kredity s kterými budou moci neustále spalovat na Západě plyn.

petrik
18. prosinec 2018, 20:45

Jsme na jedne lodi, mocni panove,na co vam budou penize,kdyz se lod potapi

Petr
19. prosinec 2018, 09:32

Jak se nejlépe zbavit chudáků na luxusní lodi?

Prohlásit, že se potápí. A všechni blbí a falešně informovaní, kteří neprohlédnou lži elity, vyskočí úplně dobrovolně sami jen s nafukovacími čluny i uprostřed širého oceánu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se