Domů
Rychlé zprávy
EXPO: Ministr Jiří Havlíček: V Astaně jsme nemohli nebýt

EXPO: Ministr Jiří Havlíček: V Astaně jsme nemohli nebýt

Dokázali jsme uspořádat tři vydařené podnikatelské mise, vyvolat zájem o naše technologie, získat důležité kontakty, uzavřít kontrakty a rozjednat dlouhodobé projekty, vypočítává šéf MPO.

Splnila česká účast na EXPO 2017 Vaše očekávání?

Moje očekávání vycházelo z úkolu, který Ministerstvu průmyslu a obchodu jako gestorovi projektu zadala vláda. Cílem naší účasti bylo využít EXPO především k rozvoji vztahů v obchodně-ekonomické rovině a k podpoře aktivit českých exportérů. A na tomto poli se nám dařilo velmi. Jako ČR jsme dokázali uspořádat tři vydařené podnikatelské mise, vyvolat zájem o naše technologie, získat důležité kontakty na pracovní úrovni, uzavřít kontrakty a hlavně rozjednat projekty dlouhodobé spolupráce, které přesahují rámec EXPO. Za mě tedy jednoznačně ano, splnila.

Co vás osobně nejvíce zaujalo přímo na místě?

EXPO jsem pracovně navštívil dvakrát a nejvíce mě oslovil přístup našich kazašských partnerů. Bylo vidět, že si cení proaktivnosti, s jakou se ČR postavila k akci, která je pro Kazachstán tak důležitá, a podle toho se odvíjely i naše vzájemné rozhovory. Sám jsem měl možnost jednat se zástupci vedení kazašského Ministerstva energetiky, s nimiž jsme dosáhli největšího pokroku a otevřeli již diskuzi o konkrétních projektech. Vztahy jsou nyní díky EXPO nastavené velmi přátelsky a kooperativně, jsme schopni bavit se konstruktivně prakticky o jakémkoliv tématu. Toto nám otevírá spoustu příležitostí, které bychom se do budoucna měli snažit dále aktivně rozvíjet.

Proč si myslíte, že je důležité, aby se ČR podobných akcí účastnila?

V Astaně se představilo 115 zemí světa a vedle nich ještě celá řada mezinárodních organizací a dalších subjektů. Bylo to historicky první EXPO v prostoru Střední Asie a zároveň největší platforma svého druhu na světě pro prezentaci myšlenek, technologií a inovací v oblasti energetiky. Nabízí se proto položit si otázku, jaký signál by ČR vyslala do světa, kdyby se takové výstavy nezúčastnila. Z dlouhodobého hlediska by to mohlo znamenat nejen uzavírání dveří středoasijského trhu pro naše firmy, ale i pozvolný posun ČR směrem k průmyslové a technologické periferii. Tyto efekty je však vhodné posuzovat vždy případ od případu, protože každá akce se odehrává ve specifickém kontextu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se