Domů
Rychlé zprávy
Francouzský provozovatel sítě vyzval veřejnost ke snížení spotřeby elektřiny
Olkiluoto 3 v roce 2016; Zdroj: TVO

Francouzský provozovatel sítě vyzval veřejnost ke snížení spotřeby elektřiny

Francouzský provozovatel přenosové sítě, společnost RTE, ve čtvrtek vyzval veřejnost ke snížení páteční spotřeby elektrické energie. Důvodem byly očekávané nízké venkovní teploty, které vedly ke snížení dostupné výkonové rezervy.

RTE ve svém prohlášení mimo jiné zdůraznila, že se na pátek neplánovaly žádné výpadky. Důvodem pro výzvu byla snaha společnosti zajistit bezpečnost dodávek elektrické energie. Vzhledem k očekávanému poklesu venkovních teplot o 4 až 5 stupňů pod sezónní normy RTE předpovídala, že páteční zatížení elektrizační soustavy dosáhne maxima 88 000 MW. RTE sice očekávala, že výroba měla být dostatečná pro pokrytí spotřeby, a měla činit 88 200 MW, výkonová rezerva by však činila pouhých 200 MW.

„RTE podniká všechny kroky pro zajištění dodávek elektřiny a vyzývá občany, aby snížili svou spotřebu elektrické energie v pátek 8. ledna mezi 7 a 13 hodinou.“ – Z prohlášení RTE

RTE proto vyhlásila červený stupeň na svém portálu MonEcowatt.fr a vyzvala veřejnost ke snížení své spotřeby. RTE uvedla příklad, že pokud by každý občan zhasl žárovku, bylo by dosaženo úspory spotřeby ve výši 600 MW. Mezi doporučeními je také například výzva aby si lidé nenabíjeli své mobilní telefony v době od 8:00 do 13:00  a od 17:30 do 20:30.

RTE se tímto způsobem snažila vyhnout nutnosti využít dalších mechanizmů, jako je například přerušení spotřeby velkých průmyslových odběratelů, snížení napětí v distribuční síti o 5 %, a v krajních případech i tzv. „load shedding“, čili organizované dočasné lokální omezování dodávek elektřiny.

Další důsledek pandemie

Podle RTE je letošní zima i kvůli pandemii bezprecedentní situací, která si vyžádá zvýšenou pozornost pro zabránění výpadků dodávek.

Pandemie podle RTE například způsobila zpoždění pravidelných odstávek francouzských jaderných elektráren. Ty jsou zpravidla plánovány, pokud možno, na letní období, kdy je spotřeba elektrické energie nejnižší. Pandemie zároveň snížila celkové instalace nových obnovitelných zdrojů.

Zdroj úvodního obrázku: TVO

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(72)
PetrV
10. leden 2021, 03:35

Po této zimě snad helmuti pochopí, jací jsou kosočtverci se zlodějským greendealem a oželí ty natištěné papírky jménem emisní povolenky.

Francouzi, španělé to pochopí určitě. Angličani jsou mimoni, pardon brexiti. Ti mají usměvavého borise a ten je zahřeje teplým slovem a netočící se vrtulí.

Jinak amen s EU/EHS, což byl prapůvodně velmi dobrý projekt, který Evropě pomohl ze sraček 2 světové války.

Bohužel pravicový zelený komunismus jej znehodnotil.

T
10. leden 2021, 08:36

U nas se bude tykat omezeni v konirne a na hrade vypinanim primotopu? V zime neni elektriny nikdy nadbytek!Tam si blacaut nepripousti .Pokud budou stat nove 3 JE, je to neco jineho.

pr
11. leden 2021, 11:56

Nikdy je strašně dlouhá doba.

Já třeba letos v zimě již měl dva dny, kdy jsem nevěděl co s elektřinou z FVE a ta tak zůstala na střeše.

Takže Vaše nikdy není tvrzením pravdivým.

Eda
10. leden 2021, 09:07

Diskutuje tu někdo jiný než trollové?

V článku je popis stavu ve francii - to je země s největším zastoupením JE.

A příčina toho problému je dle článku v odstávce JE.

Bob
10. leden 2021, 12:25

To Eda:

Problém způsobila kombinace několika faktorů:

Citace:

"Francouzský provozovatel přenosové sítě, společnost RTE, ve čtvrtek vyzval veřejnost ke snížení páteční spotřeby elektrické energie. Důvodem byly očekávané nízké venkovní teploty, které vedly ke snížení dostupné výkonové rezervy."

"Vzhledem k očekávanému poklesu venkovních teplot o 4 až 5 stupňů pod sezónní normy"

"Pandemie podle RTE například způsobila zpoždění pravidelných odstávek francouzských jaderných elektráren. Ty jsou zpravidla plánovány, pokud možno, na letní období, kdy je spotřeba elektrické energie nejnižší. Pandemie zároveň snížila celkové instalace nových obnovitelných zdrojů."

Problém je v poklesu teplot, který není v tomto období běžný a současně pandemii, která měla vliv na nižší výrobu jak v JE, tak OZE, než bylo plánováno.

Ovšem i tak byl větší pokles výroby v OZE, než v JE.

Emil
10. leden 2021, 12:40

Příčina dle článku: "Důvodem byly očekávané nízké venkovní teploty, které vedly ke snížení dostupné výkonové rezervy."

Letos od začátku roku dodávají francouzské JE stabilně mezi 48-52 GW, loni ve stejnou dobu to bylo 45-53 GW, tedy dostupnost v podstatě stejná, snížená vlastně jen o odstavené dva bloky JE Fessenheim.

Ve skutečnosti je hlavní příčinou to, že Francie má spotřebu ze všech zemí nejcitlivější na změny teploty. Každý pokles teploty o jeden stupeň Celsia vyžaduje u nich dalších 2,4 GW výkonu. Příčin je ale samozřejmě více. Např. nefouká, takže není odkud dovézt.

Milan Vaněček
10. leden 2021, 13:04

Ano Edo, naprostý souhlas. Pro to trolení prvých příspěvků diskutujících zde jsem k věci napsal svůj prvý příspevek. Pak hned následovala úplná smršť trollů, píchnul jsem do vosího hnízda.

Martin P
14. leden 2021, 13:26

Pane Vaněčku, mimo jste vy. Francii postačí plán na náhradu přímotopů za tepelná čerpadla (3x - 5x lepší využití elektrické energie na výrobu tepla) a jejich výkon JE bude stačit do konce jejich životnosti.

Emilovi a spol. píšete, že objevil Ameriku tím, že "slunce nesvítí noci", nicméně on a ostatní tím chtěli podle mého říct, že v kombinaci FVT+VE to v zimní noci při "vytápění na plné kule" větrníky nezachrání, páč se netočí. Argument o větším točení větrníků v zimě používáte frekventovaně vy i pan Veselý, ale jako argument to kulhá.

PetrV
10. leden 2021, 09:21

Teď jsem si vsiml článku v lidovkach o vybuchu tranzitniho plynovodu u Lubny na UA. Kudy tahaji francouzi plyn?Myslim přepravní trasu. Přes UA? Tušíte?

Martin P
14. leden 2021, 13:27

Francie má zemního plynu z Ruska a spol. max. 25%. Cca 50-75% má střední Evropa.

Eda
10. leden 2021, 09:45

Diskuze trollu.)

Ivan Novák
10. leden 2021, 18:02

Abych nezapomněl, přiložím ještě jiné polínko: ENTSO-E bývala apolitická organizace (UCPTE), zčásti se toho drží, ale u Adequacy Forecast, který zpracovávají každý rok, už bez řečí akceptují, co se jim sdělí z národní úrovně. Jednotlivě každý říká "šecko cajk", přeci nebude před ostatními shazovat domácí a čím dál citlivější energetickou politiku. Celková EU-prognóza pak vychází taky pohodová, jen tomu dokumentu nejde věřit.

PetrV
11. leden 2021, 10:18

Díky, do těchto dokumentů jsem neviděl. tudíž Evropa si lže do vlastní kapsy a čeká nás každou normální zimu blackout?

astrablaster
11. leden 2021, 09:23

Teď bude týden foukat, takže Francie je zachráněna.

PetrV
11. leden 2021, 10:21

Ano, Za týden další vpád chladného vzduchu a tak dokolečka. Normální zima v rámci La nina

Martin Hajek
11. leden 2021, 16:40

Sice bude foukat, ale taky mrznout. Na štěstí pro EU až o víkendu, kdy není taková spotřeba průmyslu.

Martin Hajek
11. leden 2021, 16:37

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, takzvaný blackout. S odvoláním na dodavatele energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentura APA. Ke stabilizaci sítě musely rakouské elektrárny okamžitě dodat energii. Podle EVN ale Rakousku situaci pomohla zvládnout i elektřina z jaderných a uhelných elektráren v sousedních zemích.

"Stejně jako hasiči jsou naše elektrárny 24 hodin denně v pohotovosti a pomáhají, když v naší elektrické síti hoří," uvedl ředitel společnosti Wien Energie Michael Strebl. Tato firma je největším dodavatelem elektrické energie v Rakousku. Takové "požární zásahy", jaké musely dodávkou energie do sítě v pátek učinit energetici z Wien Energie, jsou podle Strebla ale dlouhodobě neudržitelné.

Problémem je podle ředitele Wien Energie rozvoj obnovitelné energie, s nímž souvisí kolísání ve výrobě elektřiny v závislosti na slunečním svitu či na větru. "Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát," řekl Strebl. Pro jeho firmu jsou pro stabilizaci zásadní elektrárny na zemní plyn.

Také dolnorakouský dodavatel energie EVN uvedl, že blackoutu se podařilo v pátek zabránit jen těsně. Ke stabilizaci sítě tam pomohla elektrárna v obci Theiss nedaleko Kremže. Podle mluvčího EVN Stefana Zacha by ale sama situaci nezvládla. "Rakousko v energetické bezpečnosti stále více spoléhá na jaderné a uhelné elektrárny v okolních zemích," uvedl.

EVN proto dnes vyzvala rakouskou vládu, aby podpořila výstavbu nových plynových elektráren, které jsou schopny rychle dodat energii ke stabilizaci soustavy. Solární, větrné a vodní elektrárny nejsou podle Zacha schopny elektrickou energii vyrobit dostatečně rychle. "I když samozřejmě budoucnost patří přírodní energii," dodal.

T
9. leden 2021, 10:44

Realita pro nas za par let,co na to vlada?Preslapuje na miste uz nekolik let a jeste bude...

pr
16. leden 2021, 14:23

Vláda určitě vymyslí argument podobný tomuto: www idnes cz/auto/zpravodajstvi/nabijeni-elektromobil-francie-blackout.A210113_182439_automoto_fdv?zdroj=vybava_idnes

Jakože pokud by byla elektromobilita rozšířena, pak tím kdo způsobí černý výstup budou elektromobilisté. Co na tom, že jejich spotřeba bude v tu chvíli 1,3% celkového zatížení ES v zemi ;-)

PetrV
9. leden 2021, 10:57

Nebojte, pracuje se intenzivně na tom.

1xEDU 1200, 2xETE 1200 a 1xBlahutovice. Blahutovice budou nejtěžší.

Nečas s topolem tehdy soutěžili naoko.

Klid je jen kvůli zeleným pošukům.

Provalí se globální hokejkový podvod díky prudkému sešupu teplot výbuchem sopky.

Zelení soudruzi hodují jako na Titanicu. Zima jim ukazuje, jací jsou to zloději.

Hlavně aby se neprobudil Yellowstone.

T
9. leden 2021, 11:24

Na vanoce 19 oprasili stare plany Blahutovic stare 70 let,Dukovany Babis na vanoce 20 odsunul,to je to vase ,,intenzivne,,?V R. 40 bude problem mozna uz v r.22...

energetik II
9. leden 2021, 11:55

Díky vyřazení Ruska a Číny z tendru na dostavbu jdou Dukovany- 5 - "k ledu". Je to podobné, jako za časů komunistů, když se kdysi brali ke studiu na VŠ ti - "politicky spolehliví", ale přitom - "duchem mdlí". Dnes podle stejného kritéria vybíráme naše "nové jádro". Vyřadíme ze soutěže ty "politicky nespolehlivé" , ale přitom nejlepší a zakázku zadáme nějakým pitomcům, -"politicky spolehlivým", co už jaderky přestali nadobro stavět a jádru přestali i věřit /USA, Korea, Francie/. Jsme jen šaškové.

ijn
9. leden 2021, 13:51

vládnou nám nekompetentní šaškové a prohloubí energetickou krizi střední EU,....kdo změní rozhodování nekompetentních loutek dosazení z cizích mocností, krizi v ENERGETICE již není možné zmírnit, pouze zdržit EE = více DPH do SR!!! Krize EE poškodí české domácnosti nejvíce, průmysl rovněž ztratí výhody přijatené a spolehlivé EE!!! Proč vládnou naši politici ke škodě vlasti??? Protože jsou to vlastizrádci!

ijn
9. leden 2021, 13:56

oprava: krizi v ENERGETICE již není možné zmírnit, politici pouze zdraží EE=elektřinu == více DPH do SR!!!

Carlos
9. leden 2021, 20:43

Uvědomujete si že krizi způsobí právě to pitomé fangličkaření a etatismus? Deset let se už mohla energetika klidně měnit, kdyby stát nezačal hrát etatisticko-fangličkářskou hru na nezávislost a státní jaderky.

Úplně stačilo místo celé té šaškárny se státní JE udělat obecný zákon o podpoře JE, v tom by se nastavila cena podle aukce, podpora formou CFD + indexace do spuštění o inflaci, garance že se to před koncem životnosti neodstaví. Zákon se mohl schválit a mohlo se to rozjet, Zároveň se dala začít budovat další propojení do okolních zemím čímž by se usnadnil obchod.

Tady klidně, bez větších problémů, když by na to došlo, mohla už dávno běžet modernizace, jak v plynu, tak třeba by nějaká společnost stavěla i JE. Na světových trzích je peněz dost, násobně více než 4 biliony korun, které jsou třeba na přestavbu energetiky. Stačí drobnost, aby stát přestal dělat to co neumí vůbec, tedy stavět, a vrátil se k tomu v čem je mizerný, tedy nastavování pravidel.

Pokud tu má fungovat ekonomika, společnost a má se to tu nějak rozvíjet, je třeba mít aktivní kapitál a aktivní firmy, občas nějaká krachne, nějaká přežije, nějaká se sloučí. Ale tak to už bývá. Pravým opakem toho ale je pokud se tu bude vydržovat pár mamutích společností a energetiku bude dělat parta státních úředníků.

PetrV
10. leden 2021, 00:10

Hochu, raději pár mamutích společností, které jsou efektivní nežli soukromé dotované komunisty, kteří sosáním zdražují cenu ee na trojnásobek...

Carlos
10. leden 2021, 13:03

Mamutí a efektivní je protimluv. Od určitého bodu přežívají jenom kvůli velikosti.

A nevím jak jste došel na trojnásobek. POZE je někde kolem 20€, silovkou se pod 30-40€ nedostanete. Nehledě na to že uhelné elektrárny dostávají skrytou dotaci nějakých 40€ MWh ve škodách které neplatí. Takže když to vezmete kolem a kolem tak stejně za tu energii zaplatíte akorát jinak. Ano, dá se nějakou dobu tvářit že to tak není, ale to se pak časem naskládá takový dluh ve škodách že jenom "úroky" které z toho budete platit, budou obrovské.

Josef
9. leden 2021, 14:07

Francie se v zimě spoléhá na dovoz el. energie a v létě vyváží. Jenže důsledkem tažení EU proti uhelným elektrárnám jsou klesají možnosti dovozu el. energie. Ono zavřít elektrárny a deklarovat snížení emisí CO2 s tím že v případě problémů se doveze el. energie ze zahraničí dost dobře nefunguje, když tuto politiku dělají pod diktátem Bruselu všichni....

ijn
9. leden 2021, 14:59

EU=B+B(Brusel+Berlín) rozhoduje, ale škody z rozhodnutí (Joudová+spol.) neplatí,....není to nádherné? A státyrobky=politici mají alibi, jako s covidem: WHO prohlásila pandemii, a my zavřeme podniky, které neměli na výrobky odbyt (předražené OA), náhle se nic nezmění, pouze bankroty se šíří jako lavina!!! E-mobilita potřebuje další zdroje, a ČR začne v 2029 stavět 5.blok v Dukovanech, uhlí nebude pro 10 000 MWe v ČR, jak víme, vládnout nám šaškové, a budou nám vládnout napořád!!!

Petr
9. leden 2021, 16:18

Kdyby dobroserové a byrokraté z oblastí jako Francie začali plně vládnout EU, tak by takové země jako Rumunsko nevymíraly destiletí, ale klidně by se zládli zbavit většiny tamních bílých starců během jedné zimy, jenom je problém, že jejich nahrazení "levnými" černými otroky, kteří by vydrželi a zvládli celoročně srovnatelně pracovat by bylo násobně dražší.

Richard Vacek
9. leden 2021, 14:05

V Číně, kde mají vše pod kontrolou, by v takovém případě vypínali elektřinu příznivcům OZE, protože ti pro taková opatření mají pochopení.

PetrV
9. leden 2021, 17:36

Tak do toho, odpojit brusel, berlín, paříž. Stejně se tam jen tlachá a nic nevyrábí...piráta bartoše s rakušanem ze STAN taky odpojit i s kněžkou.

Kdy to ti zelení komunisté pochopí, že jsou 30 let vrazi Evropy?

Carlos
9. leden 2021, 18:07

Smí se zeptat jestli jste náhodou neztratil na pár dní čich? Já jenom že čínský virus občas vede k poškození mozku a v poslední době se mi zdá že se Vám něco muselo stát.

Josef
9. leden 2021, 21:52

Je to trochu přehnané jenže pane Carlos ono to skončí tak, že díky špatné energetické politice se dostaneme do situace z která nebude mít krátkodobé ani střednědobé východisko, protože energetika to jsou rozhodnutí na desítky let. Zatím to vypadá tak ,že přejdeme téměř kompletně na zemní plyn + nějaké OZE zoufalství a úspory. To se ale projeví tím, že ceny energie vzrostou tolik, že část obyvatelstva bude žít v energetické chudobě.

PetrV
10. leden 2021, 00:14

Nikoliv, čich, hlavně zrak a sluch jste hochu ztratil vy.

Vůbec si neuvědomujete, do jakého průseru se ženeme.

Zkuste si teď doma udělat na týden soukromý blackout. Co vám na to řekne manželka, děti. Kopne vás do zadele. Takto dopadnou lidi, co budou trpět energetickou chudobou díky zeleným zlodějům. Toto jste způsobili svým pseudosociálním inženýrstvím.

Carlos
9. leden 2021, 23:08

Pane Josefe, jestli jste si všiml tak PetrV má posledních asi 14 dní psotnik.

Ono by k tomu nedošlo pokud, a je to můj názor, by se stát nevkládal do energetiky tak jako se snaží se stavbou JE. Nejde mu to a ještě signalizuje všem kolem že se mentálně vrací do minulosti a že soukromé iniciativy nejsou vítány. A nelžeme si, EDU 5, to nevytrhne, možná pokud se zajisti současný provoz s EDU 1234 s tím že jeden z reaktorů EDU bude vždy mimo provoz. Tam by něco jít mohlo, ale i tak to bude hodně daleko od případní potřeby. Ale to je z důvodu toho že se pořádně nic nepřipravilo tak aby do toho šel soukromý kapitál.

Takže ano, bude to o plynu a OZE, tedy tom co se teď tváří jakože nemá být cesta, jenom do toho zase vletíme nuceně a po hlavě a bez koordinace s okolím, jako je to u železnic, dálnic, vodních cest, jako je to u kapacit sítí.

Souhlasím, pokud se něco zásadního nezmění tak budou problémy protože se tu na deset let zastavil uměle rozvoj a bude stát dokud se tu budou dělat pořád pokusy o energetiku ve státních rukách. Pokud se na to stát vykašle a místo toho jen nastaví podmínky, tak je dobrá šance že by se tomu nejhoršímu podařilo vyhnout.

Petr
9. leden 2021, 15:59

Nedá se nic dělat francouzští důchodci i z Afriky "zachránění" černoši budou muset ve Francii mrznout. V dotacích tam teď mají prioritu mořské větrníky, řešení omezování elektřiny v zimě musí počkat v aktivistické frontě nejspíš až do dalšího desetiletí.

St
9. leden 2021, 16:57

Myslím, že by si lidé pomalu, ale jistě měli zvykat, že se dá žít bez EE, která bude jen pro ty vyvolené, správně uvědomělé, ekologicky správně smýšlející soudruhy.

Dost možná, že po pár blackoutech se mnohým v hlavách rozsvítí a přestane to zelené šílenství, které znamená ohromné zisky pro pár vyvolených a mastný účet za elektřinu pro nás ostatní.

PetrV
9. leden 2021, 17:41

Jojo, cítím blackout za humny. A nebude hezký pohled. Důležitá je výroba a aby lidi neumírali mrazem. Zelené pindaly zavřít do temné hladomorny.

rakušani a švýcaři by měli zrušit lyžování. Velká spotřeba pro pochybnou zábavu.

Kde soudruzi zelení udělali chybu?

Milan Vaněček
9. leden 2021, 17:54

Jo, je to tak, jaderná Francie je v krizi, nové elektrárny stavět neumí (Flamanville 3), staré jsou čím dál tím víc poruchové a tím i odstavované, a potřebují stále více údržby a modernizací.

Vypadá to na pozvolný konec jaderné éry.

Teď to Francie řeší výzvami, jak to bude řešit za 10 let? Jediné řešení pro Francii jsou nové FVE a VtE. Jdou stavět rychle a levně, Francie má pro ně dobré přírodní podmínky. Francie si to už uvědomuje.

Martin Hajek
11. leden 2021, 16:36

Jasně, pane Vaněčku, zatímco bezjaderné Rakousko je úplně v pohodě. Jenom mu v pátek akutně hrozil blackout. Problémem je podle ředitele Wien Energie rozvoj obnovitelné energie, s nímž souvisí kolísání ve výrobě elektřiny v závislosti na slunečním svitu či na větru. "Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát," řekl Strebl. Pro jeho firmu jsou pro stabilizaci zásadní elektrárny na zemní plyn. Také dolnorakouský dodavatel energie EVN uvedl, že blackoutu se podařilo v pátek zabránit jen těsně. Ke stabilizaci sítě tam pomohla elektrárna v obci Theiss nedaleko Kremže. Podle mluvčího EVN Stefana Zacha by ale sama situaci nezvládla. "Rakousko v energetické bezpečnosti stále více spoléhá na jaderné a uhelné elektrárny v okolních zemích," uvedl.EVN proto dnes vyzvala rakouskou vládu, aby podpořila výstavbu nových plynových elektráren, které jsou schopny rychle dodat energii ke stabilizaci soustavy. Solární, větrné a vodní elektrárny nejsou podle Zacha schopny elektrickou energii vyrobit dostatečně rychle. "I když samozřejmě budoucnost patří přírodní energii," dodal.

František Šimunek
15. leden 2021, 23:51

Všichni se rozplývají nad výhodou plynových elektràren. Ale pokud je cíl bezemisnost, tak je to jen krok stranou. Stačí zpřísnit podmínky a plynovà se stane stejně škodlivou jako uhelnà. Na to stačí jedna kampaň v tisku nebo působivě natočený film o potàpějícím se atolu

Emil
9. leden 2021, 18:30

Stačí se podívat do sousedního Německa, jaké jsou tam FVE a VtE řešení: právě teď FVE využití 0 % instalované kapacity 52 GW, VtE využití 2,74 % instalované kapacity 62 GW, uhlí a plyn jedou na plné obrátky. Francouzské jádro využití 81,69 % instalované kapacity 63 GW. Emise v Německu 6× vyšší než ve Francii.

PetrV
10. leden 2021, 00:17

Vaněčku, vysmahni za kopečky do helmutova a udělej si domácí blackout. Přece nebudeš odebírat energii z uhlí. Pokrytče.

pr
11. leden 2021, 11:11

Ale ale,

opět Vám opakuji: své rady jiným co mají dělat můžete užít pro Vaši vlastní existenci. Ostatní mají svou hlavu a umí se sami rozhodnout co budou dělat. Pokud Vás o radu nežádají, nezajímá je.

Ale trochu smířlivěji - proč by jako neměli lidi užívat dostupné služby a produkty? To že jsou pro co největší zastoupení oze ve své spotřebě neznamená že se budou chovat jako tříleté dítě které sebou sekne o zem, ručičkami tluče o dlažbu a řve: "já nechci!". Prostě třeba budou užívat co nejvíce OZE a zbytek normálně nakoupí jako každý jiný zákazník. A že se ceny v čase vyvíjejí? Inu takový už je trh. Kdyby nebyli pitomci, kteří jsou ochotni dát za zboží které nepotřebují peníze které nemají, tak by trh vypadal zase jinak. To nezměníte.

Milan Vaněček
9. leden 2021, 18:40

Emil právě učinil světový objev: v noci FVE nevyrábí proud.

Emile, nech si to patentovat....

Jaroslav Studnička
9. leden 2021, 18:49

Ono FVE nevyráběly ani přes den. Ve 12:30 využití 6,6%.

Ano, kromě specifických zemí pouze Francie i v tomto období dokáže vyrábět elektřinu nízkoemisně.

Německo v těchto dnech patří mezi největší znečišťovatele v Evropě.

Bob
9. leden 2021, 18:58

Takže z toho vyplývá, že tvrzení p. Vaněčka: "Jediné řešení pro Francii jsou nové FVE a VtE." je úplně mimo, protože jim ve zmiňované situaci nepomohly. I ty VtE vyráběly velmi málo, FVE kolem poledne jen o něco více, večer vůbec.

Petr
9. leden 2021, 22:13

Jasňééééé, že to jdééé.

Nastaví se větrníky a soláry za dotace, a v zimě nám pak krásně budou při bezvětří vyrábět to potřebné teplo?

Bob
9. leden 2021, 18:50

Francie má nevýhodu, že oproti třeba Německu je ve vývoji o mnoho vepředu. Má už nyní minimum fosilních dobře regulovatelných zdrojů výroby EE a většinu zdrojů CO2 free a současně vysoké zastoupení EE pro vytápění. Tedy stav ke kterému Německo teprve s velkým odstupem směřuje.

Rozdíl mezi Německem a Francií je ten, že Francie spoléhá více na jádro, než OZE (ale i OZE má poměrně vysoké zastoupení) a Německo hlavně na OZE a uhlí.

Pokud by mělo mít Německo tak málo dobře regulovatelných fosilních zdrojů EE produkujících CO2, jako Francie a doplněných jen OZE, bylo by na tom ve zmiňovaných dnech ještě násobně hůře, než Francie.

Kromě toho VtE Francii ve sledované době moc nepomohly. Stačí se podívat na tomto webu na energostat. Odběrová špička je 8-13 hod a 17:30-20:30 a výroba v těchto hodinách 7.-9.1 kolísala mezi 750-1 460, když jindy dosahuje třeba 10 000 (24.12.2020 0:0 hod, kdy ale zase nebyla tak potřeba).

No a FVE nepomohly vůbec. To může tvrdit jen troll Vaněček. Ale ani 100 krát opakovaná lež se nestane pravdou.

Milan Vaněček
9. leden 2021, 19:32

Francie již 15 let staví a nedokázala postavit novou JE. Staré JE chátrají. To okecat nedokážete, místo toho "objevujete" že v noci slunce v Německu nesvítí a že méně než 10% dní v roce dokonce i málo fouká.

Dejte si ty Vaše objevy patentovat a zakažte v té době používat plyn.

Uvědomujete si jak hluboko jste klesli v té Vaší argumentaci?

Končím, odcházím pracovat.

ijn
9. leden 2021, 19:49

Rosatom i Číňani dokáží od 1.betonu za 60 měsíců dodávat 1.proud z neemisního jaderného zdroje se životností 60-80 let po 90% roku až po 8 000 hodin, IN cca 5 mld.USD za 1200 MWe na svorkách JE,....proti JE koncepci dokáží vzdorovat jenoom IDIOTI HLUPÁCI a šaškové cizích mocností!!! Už víte proč se straší covidem???Strach umocňuje i hloupé rozhodnutí!!! NS a JŘBU!!!!!!!!!!!!!!

Jimi
10. leden 2021, 10:03

Proč teda v Číně dodává víc elektřiny vítr než jádro? A FVE 40% toho co jádro

Bob
10. leden 2021, 11:40

Protože Číňané jsou pragmatičtí. Nesoustřeďují se jen na jen jednu skupinu zdrojů (OZE). Používají je tam a pro účel, kde jsou vhodné.

Kromě kontroverzního uhlí (ale i tam se "blýská na lepší časy), protože budou zavádět též povolenky na CO2.

Jsou světově vedoucí v produkci FV panelů, významným producentem VtE, ale také na špici vývoje, výroby a instalaci jaderných reaktorů. Např. první na světě uváděný do provozu reaktor 4. generace (článek na tomto serveru). Ale i Číňané jsou limitováni technickými možnostmi. Třeba podobně jako v Německu mají problém dostat produkci VtE z míst výroby do míst spotřeby, jenže oni na rozdíl od Německa konají.

Všimněte si, že většina přispěvatelů (včetně mne) nezavrhuje zcela výstavbu OZE, tak jako příznivci OZE většinou zcela zavrhují výstavbu JE, někteří i provoz stávajících.

"Ďábel" je totiž skryt v rozložení výroby mezi jednotlivé zdroje a možnostech jednotlivých států, vyplývajících mimo jiné z geografické polohy.

Vidíte to i z Vašich údajů: Čína po uhlí a VO je pořadí VtE, JE, FVE.

V Německu velká část uhlí, VtE (velká část off-shore), FVE, JE (zatím). S vysokými emisemi CO2 i ostatní devastací ze spalování uhlí). Přičemž uhlí budou nahrazovat z velké části plynem z Ruska.

Francie JE, OZE, uhlí už téměř žádné, plynu poměrně málo. Velmi nízká produkce škodlivin včetně CO2 a přitom levná EE.

A k tomu tu diskutující typu p. Vaněčka, kteří chtějí naši energetiku založit na FVE, protože VtE on-shore u nás omezené, off-shore nemožné. V kombinaci s ruským plynem, což není ani CO2 free, takže v rámci životnosti elektrárny neperspektivní a navíc závislost na Rusku. Všimněte si, že většinová výroba EE ve FVE, nebo i její značný podíl na mixu by byl unikát, na který si netroufají ani jinde (Německo). Je to totiž technicky a ekonomicky neprůchodné. Zvláště v zemích (jako je ta naše), kde největší výroba energie je potřeba v zimním období.

P.s. Aby jste si nemysleli, že FVE zcela zavrhuji, tak zrovna jsem výstavbu jedné o 100 kWp navrhnul, ale tam, kde to má smysl. Na budově, která mí největší spotřebu EE v létě. S akumulací přebytků do ohřevu TV a minimálními (téměř nulovými) přetoky do sítě.

Jaroslav Studnička
10. leden 2021, 13:27

To jste pane Bob vystihl zcela přesně. Drtivá většina zde od některých pojmenovávaných "atomofiliků" zastává přesně ten názor, že realistické možnosti dekarbonizace energetiky ČR jsou v podobě energetického mixu JE + OZE (dominantní zdroje).

Carlos
10. leden 2021, 20:50

Pragmatičtí? Pane Bobe, ti experti v rámci odvety za požadavek na mezinárodní vyšetření situace kolem koronaviru stopli import Australského vína a kupodivu i uhlí, což vede na problémy. (A to mají vody dost, letos, jeden by řekl že i priveľa)

https: //www. powermag. com/china-suffers-widespread-blackouts-amid-coal-supply-shortage/ Takže o jejich pragmatičnosti mám dost pochyby. (Na druhou stranu třeba klesne cena pro Dětmarovice a Třebovice) Navíc sklouzávají stále více k dogmatismu.

Ano, pane Studničko, jenom to jádro nesmí být děláno s mentalitou poloviny minulého století jako jakási státní zakázka a tím zabít všechen jiný rozvoj soukromé energetiky. Jak jsem už Xkrát napsal, obecný zákon a nechat celou investici na trhu. Za ušetřené peníze se pak dá udělat něco jiného.

Emil
10. leden 2021, 21:39

Carlosi, hrát si v současných podmínkách na "trh" je luxus, který si se skřípěním zubů mohla dovolit jednou Velká Británie a víckrát už to neudělá, nic se tím neušetří, naopak. Nejvíc peněz se ušetří, když stát poskytne financování za podmínek, za kterých si sám půjčuje.

pr
11. leden 2021, 11:31

A jéje. Už je tu ten socialismus zase zpátky. Pokud se jedná o nemohoucího jednotlivce tak je mu třeba samozřejmě pomoci, ale proč bychom měli pomáhat těm, kteří nás zde přišli vysát a za 5 let potáhnou dál na východ?

Kde má trh končit? Proč má končit přesně 30 let od revoluce? Proč má končit 20 let po slibech ČEZu že když dostavíme Tunelín odstaví v té kapacitě uhelné elektrárny? Slib nebyl splněn. To z nás budou dále dělat ty co seno žerou?

NE! Pro obyvatelstvo je na následujících 50 let energie dost (stávající Tunelín). A podnikavci ať se starají sami. ZA SVÉ SOUDRUZI KAPITALISTÉ, ZA SVÉ!

Carlos
11. leden 2021, 14:20

Emile, nejvíc peněz se ušetří pokud se to nebude financovat z úvěru, ale z investic. Možná je problém v jedné prosté věci JE prostě nedávají ekonomicky smysl. Prostě doba návratnosti musí být někde mezi 15 a 25 lety, jinak do toho moc firem nepůjde, výnos musí pak být alespoň o nějaké to procento nad inflací... Nikdo nepostaví elektrárnu kterou bude umořovat 40 až 60 let jenom aby z ní byla MWh levná. Pokud mají JE být budovány, pak musí v daném odvětví dojít k nějaké změně přístupu ke konceptu, který sníží cenu a musí být akceptovatelné pro investory. To že se zadluží stát aby pak jím definovaná firma, bez VŘ, stavěla JE, není řešením.

Pr, to je spíš o něčem jiném. JE tu straší od doby před deseti lety, kdy si to vymyslela jaderná komise maskovaná za energetickou (kdy byli skuteční zástupci OZE? Kde byli zástupci moderních technologií?) a od té doby se to jede. Mě ta JE už přijde v tento moment spíš jako politický sen než reálná snaha o řešení energetiky.

Osobně si myslím že v momentě kdy tu bude stát spouštět, jestli vůbec, jeden postavený blok, tak ostatní výrobci budou mít nové PPE virtuálně spřažené s FVE a VtE někde na Blatu, nebo v Rakousku a bude tlak naopak na posílení propojení soustav.

Emil
11. leden 2021, 14:46

Carlosi, takovéhle investice se vždycky financují z úvěru. Žádný soukromý investor nevysází na dřevo 6 miliard Euro ze svého, vždycky si na to musí někde půjčit. Když si na to vezme komerční úvěr, dvě třetiny výsledné ceny elektřiny bude tvořit splácení úvěru, přesně jako v Hinkley Point. A Vy budete křičet, jak je ta jaderná elektrárna drahá. Naopak pokud financování poskytuje stát za podmínek, za kterých si sám půjčuje, může vyjít výsledná cena elektřiny zhruba poloviční. Aniž by ho to něco stálo.

A máte pravdu, za současné situace není bez účasti státu ekonomické stavět jadernou elektrárnu, stejně jako není ekonomické tu stavět ani žádnou jinou elektrárnu (až na zanedbatelné výjimky). Proto se tu stále jen přešlapuje na místě a nic se nestaví.

Carlos
11. leden 2021, 16:03

Emile, nemusí to jít vždy z úvěru, ne v plné výši. Uměl bych si třeba představit kombinaci investice ČEZu zde i s vložením pozemků krom financí, nějaké jiné energetické společnosti, investičního fondu, ev. státu a pak až případně úvěr. Stát nemůžeme nechat aby půjčoval to co si sám půjčí za úrok stejný, nebo nižší, nebo i jen úrok pod inflací. Pak je tu ještě jedna alternativa. Stát mám ročně, nebo míval spíš, asi 9mld z dividend, tady by byla ještě možnost aby ročně těch 9 mld reinvestoval do ČEZu, když už, a další akcie za asi 3 mld korun byly upisovány na světových burzách. To by mělo zajistit po dobu stavby, tedy asi 10 let cca 10 mld korun nezatížených úroky. (Ale ještě by se na to měl podívat někdo kdo finančním trhům rozumí)

Namístě budeme přešlapovat spíš dokud si budeme hrát na jakýsi hybridní model a nebude možné dostatek energie udat. K tomu ale musí dojít k přesvědčení ČEPS, ČEZ Distribuce a okolních zemí (Polsko a Rakousko) k posílení kapacit přeshraničních linek (víte které asi konkrétně myslím). V takové situaci by mohla poskočit cena elektřiny nahoru a to by mělo zajistit prostředky pro financování rozvoje. Přijde mi že u nás se pořád rveme o to jestli budeme dělat energetiku "socialistickou", nebo "moderní" a nikam se proto nehýbeme (a vypadá to že jednu nechceme a druhou neumíme). Zatím ale okolní země na to jdou více čí méně pragmaticky, starou nechávají dožít, někdy mírně urychleně a zároveň budují novou. Což bude v budoucnu problém.

Emil
11. leden 2021, 16:20

Carlosi, ani v tomto případě stát nebude půjčovat celou částku, předpoklad je, že 30 % budou prostředky ČEZu. Nevidím žádný důvod, proč by nemohl stát půjčovat na financování důležitých infrastrukturních projektů pod inflací. Ty nízké úroky se mu bohatě vrátí tím, že bude následně od ČEZu vykupovat elektřinu levněji.

Dividendami ČEZu stát mimo jiné kryje deficit důchodového účtu, takže ty peníze by mu chyběly. Zvažovalo se i financování přes regulated asset base, podobně jako se k tomu chystá Velká Británie. Pak splácení úvěru do značné míry odpadá, ale to má zase jiné nevýhody.

Bob
9. leden 2021, 20:12

Tak hluboko, jako p. Vaněček, jsem ve své argumentaci neklesl.

On totiž tvrdí, že cituji: "Jediné řešení pro Francii jsou nové FVE a VtE." nota bene pod článek o problémech (Francouzské) energetiky v době, kdy jí VtE a hlavně FVE nepomohou.

Plyn nám všem v Evropě pomalu začíná zakazovat EU. Viz závazky ke ke stále rychlejšímu snižování emisí CO2. Nebo si snad p. Vaněček myslí, že náhradou produkce EE v JE plynovými dojde ke snížení produkce CO2?

Milan Vaněček
9. leden 2021, 21:18

Bobe Vy ty Francouze vyučujete co mají dělat, podle vás jsou asi blbí. Já jen píši o tom co postavili v roce 2018, 2019 a 2020.

A to je : JE= 0, VtE a FVE= stovky MW nebo i tisíce, to bych se musel přesně podívat, ale spíše GW.

Vidíte co je realita?

Milan Vaněček
10. leden 2021, 05:41

Hloupě slovíčkaříte a víte to. Vždy a všude hlásám: nejen VtE a FVE ale i voda, akumulace a záložní plyn.

Už jste úplně trapní jaderní fanatici, svět už je jinde.

Ondra
10. leden 2021, 08:22

Pane Vaněčku nahoře ste opravdu psal to co ostatní citujou (pokud to teda nebyl nějakej fejkovni troll co Vás chce poškodit). Jinak s vodou je to těžký protože nový velký vodní elektrárny mají v Evropě stejnej problém jako všechny velký infrastrukturní projekty. Plyn je samozřejmě možnej ale Francie je dost závislá na dovozu LNG a podivejte se jaká je aktuálni situace na globalnim trhu.

Kdyby ste třeba napsal že by v první řadě měli trochu zateplit a snažit se nahrazovat přimotopy pomoci tepelnejch čerpadel tak by Vám na to podle mě nikdo neřek ani popel.

Ve Francii neni problém na straně výroby ale primárně na straně spotřeby když se takhle ochladí.

Emil
10. leden 2021, 09:06

To jsem zvědavý, jak tu karbonizaci energetiky "záložním plynem" budou vysvětlovat. Ono se totiž zavírání nízkoemisních zdrojů a nahrazování kombinací nízkoemisních + vysokoemisních zdrojů ve statistikách rychle projeví.

Jirka Trn
10. leden 2021, 10:16

Ano pane Vaněček, svět je již bohužel jinde.

Ale pouze díky fanatikům (a zlatokopům) jako Vy.

Elektřina pro koncové zákazníky je čím dál dražší, síť nestabilní, blackouty se množí a výzvy k omezování použití elektřiny jako nyní ve Francii také.

Bob
10. leden 2021, 12:09

Možná byste si p. Vaněček napřed měl uvědomit o čem je článek, pod kterým diskutujete. Je o dnech 7-9.1.2021 a Francii.

Takže realita výroby ve špičce spotřeby 8.1.2021:

VtE oshore 1 056

PVE 2 829

plyn 9 159

ČU 2 118

VE 13 349

biomasa 368

JE 51 690

Reálně tedy situaci OZE (mimo VE) vůbec neřeší. V dané krizové situaci mají ve Francii JE (i s několika odstávkami) cca 51 krát vyšší výrobu, než OZE.

To vše ekologicky a také levněji, než v sousedním Německu.

To se nevylučuje s tím, že roste instalovaný výkon OZE a snižuje v JE ve Francii.

Důvody jsou:

- I Francouzi zkoušejí, kam až mohou jít v % zastoupení OZE

- Tristní stav výstavby JE produkce západních firem.

Ovšem Speciálně pro Francii je navyšování výroby EE z plynu na úkor jádra nepřípustné. Kvůli závazku snižování produkce CO2. V čemž jsou velmi dobří, daleko vepředu oproti Německu, které je na tom i se svou energiewende v produkci CO2 na celkovou spotřebovanou energii jen o něco lépe, než my.

pr
11. leden 2021, 11:47

pánové,

jsem rád, že jste se shodli na tom, že JE se jaksi v EU nerozrůstá. Jaký důvod? V DE jsou to dejme tomu "fanatici". Ale ve Francii tomu tak není. Proč je ve Francii záporný vývoj dostupného výkonu z JE? Proč podnikavci nestaví nové? Už někdo z Vás zažil, že při uvolnění místa na trhu by nevyužil nějaký z podnikavců? A pokud nevyužil, zkusili jste navýšit cenu? Prostě normální trh?

Proč by tomu zrovna u elektřiny (kterou si každý může vyrobit sám) mělo být jinak?

Co kdo furt máte proti zdražování EE (normální trh!) které by třeba vedlo k možnému komerčnímu provozu nové JE? Proč tu zde chcete zase další dotace ala francouzské zemědělství?

Jirka Trn
9. leden 2021, 21:44

Ano pane Vaněček, realita je tam dnes taková, že francouzský provozovatel sítě vyzval veřejnost ke snížení spotřeby elektřiny.

Prostě výsledky fanatického protěžování OZE (nejen ve Francii) jsou celkem jasné.

Emil
9. leden 2021, 22:38

Kdyby realita byla JE = 0, tak by dnes nemuseli vyzývat spotřebitele ke snižování spotřeby. Ve skutečnosti je realita JE = -1760 MW po předčasném uzavření dvou bloků JE Fessenheim. V současné situaci je žádné stovky ani tisíce MW VtE nebo FVE nezachrání.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se