Hlavními odběrateli ruských ropných produktů jsou Turecko a Brazílie
Předtím, než v únoru 2023 vstoupilo v platnost úplné embargo EU, byla Evropa největším odběratelem ruské ropy. Podle údajů z tržních zdrojů a společnosti LSEG, poskytovatele v oblasti finanční infrastruktury a datových analýz, převzali po invazi Ruska na Ukrajinu a na ni reagujícím zákazu dovozu ruských rafinovaných produktů ze strany Evropské unie místo nejvýznamnějšího odběratele Turecko a Brazílie.
Podle údajů LSEG se dodávky nafty a benzínu z Ruska do Turecka loni zvýšily o čtvrtinu oproti roku 2023 na 16,8 milionu tun. Vývoz ruské nafty do Brazílie se v roce 2024 zase zvýšil na 7,4 milionu tun, což je o 15 % více než v předchozím roce, ukázaly údaje o přepravě. Píše o tom agentura Reuters.
Vývoz do Afriky
Zvýšil se i vývoz nafty a benzínu z ruských přístavů do afrických zemí, když vloni přesáhl 9,6 milionu tun. Mezi roky 2023 a 2024 však dodávky zaznamenaly pokles o 6 %. Podle údajů LSEG patřily mezi největší dovozce Egypt, Libye, Tunisko, Ghana a Senegal.
V prosinci 2024 se ruský export nafty a benzínu zvýšil oproti předchozímu měsíci téměř o 18 % na 3,4 mil. tun v důsledku rostoucí produkce pohonných hmot a nízké poptávky na domácím trhu, jak ukázaly údaje obchodníků a lodní dopravy. Hlavními dovozci zůstávají Turecko a Brazílie s celkovým objemem 1,2 mil. tun (-10 % oproti listopadu), resp. 0,53 mil. tun (+32 % oproti listopadu).
Překládky ropných produktů
Minulý týden USA uvalily nové sankce související s Ruskem, které se týkají více než 180 plavidel a pojišťovacích společností. Tento krok by mohl zvýšit počet překládek ropných h produktů mezi loděmi, dodaly zdroje z trhu.
Tyto informace odpovídají dle agentury Reuters i poznatkům obchodníků, kteří hlásí rostoucí objemy nafty přepravované prostřednictvím transferů z lodi na loď v blízkosti italského přístavu Augusta a řeckých ostrovů.
Podle obchodníků se takové překládky staly atraktivnějšími právě po nedávných západních sankcích vůči flotile tankerů, dodaný plyn pak totiž není označený jako ruský. V prosinci překládaly náklad tankery převážející zhruba 370 000 tun ruské nafty. Jejich konečné destinace jsou zatím neznámé.
Výjimka i pro ČR
Na dovoz ruské ropy a ropných produktů měly po ustanovení sankcí po ruské invazi na Ukrajinu výjimku tři státy, Maďarsko, Slovensko a Česká republika. Ačkoliv v posledním čtvrtletí loňského roku ČR avizovala, že k prodlužování výjimky nevidí důvod. Trvání výjimky však nakonec pokračuje na žádost Slovenska, což nerozporovala ani ČR.
Podle informací DeníkuN za prodloužení výjimek v dodávkách ropných produktů lobbovala především tamní rafinerie Slovnaft, která je součástí maďarského petrochemického gigantu MOL. Právě ohrožením jejího provozu slovenská strana podle informací redakce argumentovala.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se