Domů
Rychlé zprávy
IEA: Evropa bude největším importérem solárních panelů alespoň do roku 2035
V sousedním Německu je komunitní energetika mnohem dál, jak ukazuje projekt společnosti Solarimo z Freyburgu. Foto: Solarimo
Zdroj: Solarimo

IEA: Evropa bude největším importérem solárních panelů alespoň do roku 2035

Evropská unie je v současnosti největším importérem solárních panelů a technologií na světě. Podle nejnovější zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) tomu tak bude nejméně do roku 2035.

Podíl čistých energetických technologií na dovozu do EU se má zvýšit z necelých 10 % v roce 2023 na 35 % v roce 2035, a to na úkor fosilních paliv. Informoval o tom server Balkan Green Energy News, který cituje zprávu IEA nazvanou Energy Technology Perspectives 2024 (ETP-2024).

Dle IEA pokryla domácí výroba solárních panelů v EU v roce 2023 méně než 15 % poptávky. Zbytek tak byl pokryt dovozem a vytvořily se i zásoby na úrovni přibližně trojnásobku instalací v tomto roce. EU nakupuje solární moduly především z Číny a zemí jihovýchodní Asie, část dovozu nyní pochází také ze Spojených států.

Domácí výroba v Evropě dosahuje přibližně 7 GWp solárních panelů ročně a v současné době neexistují významnější plány na její rozšíření. Dle IEA je pravděpodobnější, že výrobní kapacity solárních panelů a technologií by se mohly do budoucna spíše snížit, a to především kvůli levnějším možnostem dovozu.

Zpráva IEA zároveň uvádí, že podíl EU na celosvětové výrobní kapacitě fotovoltaických panelů klesl na méně než 1 %. Blok si však udržel 3% podíl na celosvětové nabídce polykrystalického křemíku, a to díky vysoké čistotě materiálu vyráběného v Německu a jeho vývozu do Číny.

Světová výrobní kapacita solárních panelů by mohla do roku 2035 vzrůst na 1 695 GW ročně, a sice podle jednoho ze scénářů analyzovaných ve zprávě. Výrobní kapacita v roce 2023 byla přitom 1 115 GW.

Hodnota světového trhu se solárními a větrnými technologiemi, ale také elektromobily, bateriemi, elektrolyzéry a tepelnými čerpadly se mezi lety 2015 a 2023 téměř zečtyřnásobila na více než 700 miliard USD. To odpovídá přibližně polovině hodnoty veškerého fosilního zemního plynu na světě.

Za současných politických opatření by se celosvětový trh s těmito šesti klíčovými čistými technologiemi do roku 2035 téměř ztrojnásobil a přesáhl by 2 biliony USD.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Baton David
5. listopad 2024, 07:12

co na to zdejší fve úderka, líbí se jí taková demagogie?

Štěpán Major
5. listopad 2024, 07:20

Dovážet soláry , budovat solární elektrárny a větrníky aneb jak zničit Evropu. Tyto náhodně pracující zdroje jsou zcela nevhodné pro zásobování průmyslu, ať už strojírenského, metalurgického , chemických atd. Tyto náhodé zdroje jež není možno řídit vyžadují zálohy a baterie a zároveňsy vyznačují vysokou spotřebou surovin na jednu GWh reálně dodané energie ( a to ještě nepošítám s tím, že je třeba tu energii dodat v určitý čas.)

Ohromné náklady reprezentuje například redispečink. V roce 2023 utratilo Německo jen na redispečink 2 112 milionů eur, zatímco Francie pouhých 48 milionů. Ano jen na redispečink musíte dát 44 vyšší částku pokud sázíte na soláry a větrníky.

Vzhledem k tomu, že OZE nejsou schopny dodat energii v době kdy to zákazník potřebuje je třeba zavést nové Levelized Full System Costs of Electricity (LFSCOE), protože koncept LCOE byl zaveden v době kdy ještě tyto nestabilní OZE ne destabilizovali sítě a energetika plnila svoje cíle..zásobovat národní hospodářství energii. Nikoliv jak se dnes požaduje v EU, budovat bezcené OZE jež dodávají enrgii když to nepotřebujeme a nedodávájíkdyž je třeba. ¨

Nicméně Zelení a progresivisté se cílem netají, oni chtějí deindustrializovat Evropu a ničí jaderné elektrárny jako symboly pro něnpochopitelné techniky. O ochranu přírody Zeleným nikdy nešlo! To by nedevastovali krajinu větrníky s nízkým kapacitním faktorem!

Miloslav Černý
5. listopad 2024, 09:51

Nikdo netvrdí, že ty OZ v té podobě jak jste to vykreslil, tady musí být na vždy, Díky klesajícím cenám a stále efektivnějším novým technologiím si svoje místo v energetice celosvětově stále více získávají. S tím konraverzním velkým jádrem to jde opačným směrem, zvláště v době, kdy se celí svět otřásá v základech holé bezpečnosti jako takové. Prioritou ve vývoji se stává bezpečnost spojená z nezávyslostí.

josef zak
5. listopad 2024, 10:02

a jake je teda reseni .... jadro? kdo to bude chcit za barakem a co s vyhorelim palivem. cena za vybudovani (cena penez) je u velkeho jadra silena - stavi se to 10 let prodrazi se to nekolikrat. SMR je zatim jen svetylko na konci tunelu a i tam je problem nimby. Uhli asi take neni dlouhodobe reseni. Tak zbyva plyn, ale plyn se da dobre kombinovat s oze ... takze pokud plyn je cesta, tak je trochu zbytecny hejt na oze.

Emil
5. listopad 2024, 10:13

1) "Za barákem" to chtějí obce v okolí obou současných elektráren.

2) "Cena za vybudování" je úměrně "šílená" k "šílenému" množství elektřiny, které to pak vyrobí.

3) Že se "prodražilo několikrát" pár projektů jednoho dodavatele neznamená, že se nutně musí prodražit několikrát jiné projekty jiného dodavatele, který se navíc zavazuje nést náklady toho případného prodražení, pokud k němu jeho vinou dojde.

Jirka Líska
5. listopad 2024, 13:09

@Emil 5. listopad 2024, 10:13

1) Obce si za to "chtění" nechají pořádně zaplatit, takže jen náklonnost k JE v tom není

2) To záleží na úhlu pohledu, jestli je to úměrné

3) Stejně tak to neznamená, že se to nemůže stát i tomu jinému dodavateli

Bob
5. listopad 2024, 10:46

Vyhořelé palivo se dá bezpečně dlouhodobě skladovat a vzhledem k množství vyrobené elektřiny je ho velmi málo.

Nebo se dá zpracovat nejlépe v reaktorech 4. generace na řádově méně nebezpečný odpad (s krátkým poločasem rozpadu) a ještě ziskem další energie.

Ty reaktory jako pokusné už existují, zatím je ale jednodušší a levnější ukládat odpad z tlakovodních reaktorů do úložiště.

Štěpán Major
5. listopad 2024, 11:01

J8 klidně..jsou to bezpečné a kvalitni zdroje! A navíc JE poskytují zaměstnání kvalifikovaným pracovním silám a zajištují prosperitu, . JE je jediný zdroj který je shopen poskytnout čistou bez -emisná energii průmyslu naopak od té parodie OZE. OZE mají smysl jen v omezeném uregulovatelném množství.

Honza Nedvěd
5. listopad 2024, 15:06

ta parodie OZE celosvetove vysoce prekonava vyrobou elektriny zdroje jaderne a to priblizne o 50% :) a svete div se, tutu elektrinu spotrevovava jak prumysl tak domacnosti. V cislech je to za minuly rok VTE 7.82%, FVE 5.53%, to je dohromady 13.35% vuci 9.11% JE. ale proc se zdrovat cislama, ze? lepsi ventilovat svoje pocity, jakkoliv jsou nemistne

Petr
5. listopad 2024, 17:26

Takže jste potvrdil, že jádro vyrábí více než vítr i než solár. Díky. dál se o občasnosti, délce životnosti, atd. rozepisovat nemá význam. OZE má násobnou podporu ... jádru dotační sosáci brání

Milan Vaněček
5. listopad 2024, 21:05

V Číně, která vyrábí nejvíc elektřiny ve světě, je nejvíc vepředu v obnovitelných zdrojích i nejrychleji buduje JE je pořadí jasné:

na prvém místě ve výrobě elektřiny (po uhlí, které dominuje) je voda, na druhém větrné elektrárny, na třetím fotovoltaika (ale ta nejrychleji roste a brzy předhoní všechny ostatní OZE) a na posledním 4. místě jádro.

Richard Vacek
5. listopad 2024, 12:22

EU jde prostě naproti rozvojovým zemím. Zatímco ty si stabilní energetické sítě teprve budují, EU si je rozkládá a směřuje tam, odkud jiní vycházejí. Někde na cestě se potkáme jak nás budou míjet.

Roman Kosařík
5. listopad 2024, 14:35

Já nechci za barákem ani uhelku chrlící do vzduchu toxické sviňstvo, ani měsíční krajinu po těžbě, ani sousedy pálící v kotli lecjaký bordel. Jaderka mi nevadí, stejně jako větrník někde na poli za vsí, soláry s tepelkem už mám hezky za svoje a pomalu se chystám k nákupu elektrického přibližovadla. A těď do mě!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se