IEA: S růstem poptávky po energii loni rostly i globální emise CO2
Emise oxidu uhličitého vznikající v energetice se vloni po třech letech stagnace zvýšily o 1,4 procenta na rekordních 32,5 gigatuny. Příčinou je jak nárůst poptávky po energii, tak zpomalení růstu energetické účinnosti. Uvedla to ve své předběžné zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA).
Globální poptávka po energii podle IEA v roce 2017 za podpory příznivého vývoje světové ekonomiky zdvojnásobila tempo. Zvýšila se o 2,1 procenta na 14,05 miliardy tun ropného ekvivalentu po růstu o 0,9 procenta v roce 2016.
Největší, 70procentní podíl na tom měla ropa, zemní plyn a uhlí. Zbývajících 30 procent připadá takřka beze zbytku na obnovitelné zdroje.
„Z výrazného nárůstu emisí oxidu uhličitého ve světě v loňském roce je zřejmé, že stávající snahy bojovat proti změnám klimatu nejsou ani zdaleka účinné,“ prohlásil výkonný ředitel IEA Fatih Birol.
Poukázal na zásadní zpomalení globálního tempa zlepšování energetické účinnosti, které podle něj nastalo proto, že politici dali této oblasti nižší prioritu. Zlepšování energetické účinnosti se vloni citelně zpomalilo, a to na 1,7 procenta z 2,3 procenta, která jsou průměrem předchozích tří let.
Emise oxidu uhličitého jsou hlavní příčinou zvyšování průměrné teploty na Zemi a státy se snaží tento růst brzdit. Na loňském jednání o klimatické dohodě předložili vědci data, která ukazují, že světové emise uhlíku vykážou za rok 2017 zvýšení o dvě procenta na nový rekord.
„Růst celosvětových emisí musí už brzy dosáhnout vrcholu a do roku 2020 pak prudce klesnout. Vzhledem k nárůstu emisí v roce 2017 bude tato redukce muset být ještě větší,“ uvedla IEA.
Uhlíkové emise ale nestouply všude. Ve většině velkých ekonomik ano, nicméně Británie, USA, Mexiko a Japonsko zaznamenaly naopak pokles. Díky vyššímu využití obnovitelných zdrojů se emise nejvíce snížily ve Spojených státech.
Fosilní paliva se na celkové loňské poptávce po energiích podílela 81 procenty, stejně jako v posledních 30 letech.
Poptávka po ropě vzrostla o 1,6 procenta, neboli 1,5 milionu barelů denně, což je více než dvojnásobek průměrné roční míry za poslední desetiletí. Zasloužil se o to sektor dopravy a růst poptávky po petrochemikáliích.
Spotřeba zemního plynu se zvýšila o tři procenta, nejvíce ze všech fosilních paliv, a na tomto růstu se celou třetinou podílela Čína, kde je relativně vysoká a levná nabídka.
Spotřeba uhlí byla vloni vyšší o jedno procento, a zvrátila tak sestupný trend předchozích dvou let. Hlavním důvodem je růst výroby elektřiny spalováním uhlí v Asii.
Světlým bodem je zvýšení produkce z obnovitelných zdrojů o 6,3 procenta. Obnovitelné zdroje vykázaly nejvyšší míru růstu ze všech energetických zdrojů. Pokryly čtvrtinu přírůstku světové poptávky po energiích, napsala IEA.
Mohlo by vás zajímat:
Zajímavé je, že v hrdinné zelené EU pod vedením progresivních politiků emise CO2 meziročně o 1,5 % stouply zatímco v zavrženíhodných fosilních USA pod vedením republikánského prezidenta o 0,5 % klesly :-).
Jestli emise CO2 stoupnou či klesnou o procento je pro Zeměkouli úplně jedno. Co je důležité že už v letech 2030-40 budou na zemi dominovat obnovitelné zdroje elektřiny, nové automobily budou převážně elektromobily a budou se stavět jen energeticky úsporné budovy.
Jenom jestli se toho my nebo naše děti dožijeme, zda se jadernou válkou nevrátíme do pravěku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se