Indická firma udělala průlom v technologii pro zachytávání oxidu uhličitého
Společnost Carbon Clean Solutions přišla s novou technologií. Technologie CCU zachytí CO2 ze spalin a přemění ho na jedlou sodu. Celý proces je ekonomicky soběstačný a podle Carbon Clean Solutions nepotřebuje k provozu žádné dotace.
Server The Guardian informoval o velkém pokroku v technologii pro zachytávání CO2 v jižní Indii. Zde funguje komerční továrna, která zachytává CO2 z vlastního uhelného zdroje a přeměňuje oxid uhličitý na jedlou sodu. Skutečným průlomem je fakt, že technologie funguje bez podpory a dotací. V současné době se většina projektů na zachytávání CO2 pohybuje v rozmezí 60 až 90 dolarů za tunu, u indické továrny se údajně jedná o částku 30 dolarů za tunu.
Carbon Capture and Utilisation
Dle společnosti zvládne nová technologie zachytit až 60 000 tun CO2 ročně a přeměnit jej na jedlou sodu. Proto se nejedná o klasickou CCS technologii, která CO2 pouze zachytí a „neekonomicky“ uskladní. Jedná se o technologii typu CCU (Carbon Capture and Utilisation), která zachycený oxid uhličitý dále využívá. Továrna v Indii se tak stala prvním příkladem nedotovaného použití CCU technologie v průmyslovém měřítku. Výkonný ředitel firmy se k technologii vyjádřil následovně:
„Jsem podnikatel. Nikdy jsem nemyslel na zachraňování planety. Potřeboval jsem stabilní přísun CO2 a toto byla nejlepší cesta, jak ho získat.“
Nová technologie je pouze mírně efektivnější než běžná CCS technologie, ale dle firmy Carbon Clean Solutions, která s novým postupem přišla, nový proces CCU potřebuje méně energie, je méně korozivní a potřebuje mnohem menší zařízení. Právě díky menšímu potřebnému zařízení se razantně snižují pořizovací náklady a technologie se stává ekonomicky výhodnou.
Aplikace technologie
Carbon Clean Solutions věří, že by se takto dalo zachytit a zpracovat 5 až 10 % světových emisí CO2 z uhlí. Rozhodně zde nelze mluvit o řešení globálního problému, ale mohlo by se jednat o hodnotnou alternativu. Vyrobená jedlá soda má potom mnoho využití, zvláště v chemickém průmyslu.
Vynálezci nového CCU procesu jsou dva mladí chemikové z indického institutu technologií v Kharagpuru. Jejich projekt sponzorovala vláda Velké Británie, jelikož vědci v domácím prostředí nezískali dostatek financí. Společnost bude chtít novou technologii aplikovat především na menší projekty a proměnit ji na běžnou komerční technologii.
Carbon Clean Solutions není jediná společnost, která se snaží přeměnit CO2 na dále využitelný produkt. Další firmy zabývající se podobným problémem jsou například americký Skyonic a Blue Planet či německý ThysenKrup Steel Europe.
Mohlo by vás zajímat:
zajímalo by mě, jak přesně to funguje...zdroj prosím :)
Dobrý den,
bližší info o technologii zachytávání CO2 od uvedené společnosti je možné najít na jejím webu - http://www.carboncleansolutions.com/postcombustion.html
JB
Na tom odkazu se toho člověk zase až tak moc nedočte... Jde akorát vydedukovat, že technologie není založena na aminech.
Jen jestli na výrobu NaHCO3 nespotřebují více kyslíku než kolik spotřebuje elektrárna na spalování. Potom by to na celkovou bilanci plynů v ovzduší moc pozitivní nebylo. A sodík asi budou brát se soli a co potom s chlórem?
No, firma Solvay to kdysi řešila vylíváním HCl do řeky. To už asi průchozí nebude ani v Indii. Dnes je HCl cennější surovina než soda.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se