Írán by mohl přehodnotit spolupráci s MAAE, kvůli postojům USA

DomůRychlé zprávyÍrán by mohl přehodnotit spolupráci s MAAE, kvůli postojům USA

Írán by mohl přehodnotit svou současnou spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), pokud Spojené státy nebudou respektovat jadernou dohodu, kterou Írán v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi. Podle agentury Fars to dnes šéfovi MAAE Jukijovi Amanovi řekl předseda íránské organizace pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí.

„Pokud Spojené státy nedodrží své závazky z jaderné dohody, Íránská islámská republika učiní rozhodnutí, která by mohla ovlivnit její spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii,“ upozornil Sálehí.

V jaderné dohodě se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských hospodářských sankcí, které s tímto programem byly spojeny.

Americký prezident Donald Trump dohodu dlouhodobě kritizuje a tvrdí, že je jednou z nejhorších, jaké kdy Spojené státy uzavřely. Trump je ze zákona povinen každých 90 dnů informovat Kongres, zda Írán dohodu respektuje a zda dohoda odpovídá zájmům USA.

Ilustrační foto

V říjnu šéf Bílého domu ale odmítl znovu potvrdit, že Írán smlouvu dodržuje. Očekávalo se, že o dalším osudu dohody rozhodne americký Kongres, její budoucnost ale zůstává nejistá. Trump se tak bude zřejmě opět muset do 12. ledna rozhodnout, zda potvrdí, že Írán dohodu dodržuje, uvedla agentura Reuters.

MAAE propaguje používaní jaderné energie k nebojovým účelům a zároveň dohlíží na to, zda Írán dohodu z roku 2015 dodržuje. Stoupenci dokumentu věří, že mezinárodní dohled zabrání Íránu ve vývoji jaderných bomb. Teherán odmítá, že by se takové zbraně pokoušel vyrobit.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...