Domů
Rychlé zprávy
Společnosti TESLA Group se podílí na největším středoevropském bateriovém systému pro paroplyn Levice
Komerční sdělení

Společnosti TESLA Group se podílí na největším středoevropském bateriovém systému pro paroplyn Levice

 • 5.2 MW, 2.9 MWh plně integrovaný bateriový energetický úložný systém bude použit na podporu sekundární regulace frekvence paroplynového cyklu.
 • Technologie umožňuje plynové elektrárně zkrátit čas potřebný k dosažení plného výkonu o 50 %.
 • ENERGODATA, hlavní poskytovatel komplexních řešení SW a HW pro poskytovatele podpůrných energetických síťových služeb na Slovensku v konsorciu s výrobcem bateriových úložišť Leclanche SA Švýcarsko a ve výrobní kooperaci s TESLA Liptovský Hrádok dodají v tomto roce bateriový energetický úložný systém založený na bázi Li-ion baterií s technologií NMC s výkonem 5,2 MW a instalovanou kapacitou 2,9 MWh. Jedná se aktuálně o největší projekt bateriového energetického úložiště ve střední Evropě. EPC kontraktor TESLA Blue Planet bude provádět projektový management na straně dodavatele.

  Baterie bude instalována za účelem spolupráce se zařízeními paroplynového cyklu, která plní funkci poskytování sekundární regulace frekvence (aFRR). VEOLIA jako největší poskytovatel podpůrných služeb na slovenském energetickém trhu, se takto reálně připravuje na nová pravidla regulace platné od 1. ledna 2022, které zkrátí reakční čas zdroje poskytujícího sekundární regulaci z 15 minut na 7,5 minuty. Díky tomuto technologickému řešení bude VEOLIA připravena na poskytování podpůrných služeb dle nových pravidel.

  Dodávané řešení stavíme na bateriové technologii švýcarského výrobce Leclanche. Vybrali jsme si ho pro jeho spolehlivost, kompetenci a také z důvodu, že se jedná o evropského výrobce, který se nachází teritoriálně blízko a má zkušenosti s instalací bateriových systémů pro podpůrné služby. Realizací tohoto projektu ukazujeme cestu, jakou by se měly ubírat technická řešení příštích let, které přispějí ke stabilitě celoevropské přenosové soustavy a podpoří stabilní rozvoj udržitelné energetiky,“ uvádí Tomáš Komada, chief business development officer, TESLA Blue Planet.

  Fyzická dodávka bateriového úložiště na místo instalace je plánována v srpnu a uvedení do provozu do konce října tohoto roku.

  Další informace lze najít také na: https://www.linkedin.com/company/tesla-blue-planet

  Komentáře

  (6)

  Jiří

  15. únor 2021, 11:37

  To, co je tady "největší středoevropský bateriový systém" má americká Tesla v jednom malém (7x1,6 m) kontejneru Megapack a velké projekty jsou ve stovkách kusů.

  Jiří

  15. únor 2021, 11:40

  A že neřekli Procházkovi. Za pár milionů by se s nimi určitě rád vyfotil u prázdného kontejneru s logem HE3DA :-D

  pr

  15. únor 2021, 12:05

  Hmm, Slováci už do toho řízli. Jak je na tom ČR? Kolik elektráren stihne náběh v požadovaných 7,5 minutách? A jaké budou mít provozní náklady v době před těmi sedmi a půl minutami?

  Ivan Novák

  15. únor 2021, 16:07

  Jde o tu regulaci frekvence. Najet a převzít zátěž za pár minut umí jinak každý kogenerační motorgenerátor, těch jsou tu mraky.

  Vinkler

  15. únor 2021, 18:06

  Přidat cca 10-20% za 7,5 minut dokáže každá jedoucí huhelka. Paroplyn je na tom hůře i když se bájí o nouzových paroplynech. Od baterie bych čekal vyrovnávání sinusovky tj reakční doby mikrosekundy. Tedy regulaci na úrovni THDI , THDU, a primární regulaci.

  Simon

  17. únor 2021, 16:54

  Pravdepodobne myslia nabeh z nuly na pozadovany vykon pre tercialnu regulaciu. Plus popri tom moze poskytovat aj sekundarnu, ak je trvala prevadzka TG.

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.