Mibrag přesouvá těžbu uhlí na nový povrchový důl

DomůRychlé zprávyMibrag přesouvá těžbu uhlí na nový povrchový důl

Společnost Mibrag začala těžit uhlí z nového dolu Peres, který patří pod uhelnou pánev Vereinigtes Schleenhain. Celkové náklady přesunu těžby se vyšplhají na 150 mil. EUR. V dalších šesti letech si nová technika vyžádá cca 45 mil. EUR.

Německá společnost Mibrag, která patří pod Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského, postupně plánovaně přesouvá povrchovou těžbu uhlí z dolu Schleenhein na důl Peres.

Oba doly jsou součástí pánve označované jako Vereinigtes Schleenhain. Třetí důl v oblasti nazývaný Groitzscher Dreieck zahájil těžbu již v roce 1974 a předčasně ji ukončil v roce 1991. O znovuobnovení těžby na dolu Groitzscher Dreieck se uvažuje od roku 2028.

Na uhelné pánvi se začalo těžit již v roce 1949 a předpokládaná životnost dolu je až do roku 2040. Mibrag zde vytěží cca 11 mil. tun uhlí ročně, které dosahuje výhřevnosti kolem 10,5 MJ/kg a je staré cca 20-45 mil. let.

Uhelná elektrárna Lippendorf

Na okraji uhelné pánve Vereinigtes Schleenhein je navíc elektrárna Lippendorf, jejíž oba bloky odsud odebírají uhlí. Blok R elektrárny byl předmětem letošního prodeje uhelných aktiv Vattenfallu, které nakonec odkoupil právě Křetínského Energetický a průmyslový holding s PPF.

Elektrárny, které byly předmětem prodeje, jsou nyní v majetku společnosti LEAG založené v říjnu tohoto roku. Kromě již zmíněné elektrárny Lippendorf patří společnosti LEAG také elektrárna Boxberg, Schwarze Pumpe a Janschwälde.