Provozovatel německé přenosové soustavy TenneT v rozhovoru pro Handelsblatt oznámil, že německé poplatky za provoz soustavy vzrostou další rok o 80 %. Zvýšení poplatků je způsobeno zejména zvýšenými náklady na redispečink.

Na území přenosové soustavy společnosti TenneT, která zajišťuje přenos elektřiny na největším území Německa, vzrostou odběratelům poplatky za přenos elektřiny o 80 %. Provozovatel soustavy tak reaguje na zvýšené náklady, které vznikají integrací obnovitelných zdrojů do soustavy.

Náklady na opatření, které slouží ke stabilizaci sítě, se na zvýšení celkové ceny za přenos elektřiny podílí z 95 %. Naopak náklady na výstavbu nových přenosových sítí, které by pomohly snížit náklady na redispečink, se podílí pouze z 5 %.

Většina přenosových vedení je totiž stále v procesu schvalování, nikoliv ve výstavbě a nové vedení tak přibývá pouze po kilometrech. Za celé první pololetí letošního roku přibylo pouze 25 km vybraného prioritního vedení, které určuje německá legislativa.

„Hlavním důvodem pro navýšení poplatků je fakt, že výstavba přenosového vedení neprobíhá tak rychle, jako výstavba nových obnovitelných zdrojů.“

Urban Keussen, člen představenstva TenneT pro Handelsblatt

Zvýšení poplatků pocítí německé domácnosti i velkoodběratelé elektřiny. Zatímco průměrná domácnost by si měla v příštím roce připlatit na poplatcích cca 30 EUR (810 Kč), velkoodběratelů se vyšší poplatky dotknou výrazněji.

Dostatečná přenosová kapacita vedení Německu nadále chybí
Dostatečná přenosová kapacita vedení Německu chybí, připlatí si za stabilní síť

Na rozdíl od poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie, který největší průmysloví výrobci a odběratelé elektřiny neplatí, jsou pravidla u poplatku za přenos elektřiny stejná pro domácnosti i velkoodběratele. Dle deníku Handlesblatt velkoodběratelé při spotřebě 300 GWh zaplatí o 2,7 mil. EUR více.

Na rychlé tempo výstavby obnovitelných zdrojů, které neodpovídá výstavbě přenosového vedení, se u našich západních sousedů dlouhodobě upozorňuje. Přesto není výstavba vedení dostačující a provozovatelé přenosových soustav kvůli tomu platí vyšší částky provozovatelům elektráren za redispečink.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *