Domů
Rychlé zprávy
Německo zruší poplatek za přepravu plynu, ustoupilo tlaku Rakouska a Česka
Plynovod
Zdroj: Diarrhea / Creative Commons / CC-BY-3.0 (licence)

Německo zruší poplatek za přepravu plynu, ustoupilo tlaku Rakouska a Česka

Německo zruší kontroverzní příplatek za plyn procházející zemí. Oznámilo to koncem května. Země tak reaguje na vlnu kritiky od dalších členských států, které tvrdí, že podobné opatření pouze prodražují odklon od dodávek ruského plynu. 

V momentě, kdy Německo v roce 2022 nakupovalo zemní plyn, aby mohlo naplnit své zásobníky, převážná většina nakupovaného objemu stála téměř  pětinásobně víc než je tomu dnes. Za účelem zabezpečení návratnosti těchto investic začal Berlín účtovat příplatek za veškerý tranzit plynu využívající jeho přenosovou soustavu.

V roce 2022 nakoupil německý Trading Hub Europe (THE) přibližně 50 TWh plynu za průměrnou cenu kolem 175 EUR/MWh. Plyn byl určen pro ukládání do zásobníku plynu. Zhruba 12,5 TWh tohoto plynu se prodalo již v zimě 2022/2023, přičemž jeho průměrná prodejní cena činila 77,50 EUR/MWh. Prodej zbylého objemu plynu byl zahájen na začátku zimy 2023/2024 a objemy jsou nyní prodány v plné výši s průměrnou prodejní cenou za veškerý plyn kolem 48,50 EUR/MWh. THE navíc nedávno avizovalo, že od července se poplatek pro sousední země zvýší o dalších 34 % na 2,50 EUR za MWh.

Schématické znázornění existující sítě evropských plynovodů a LNG terminálů. Zdroj: Clean Energy Wire

Rakousko a Česko se bouří

Evropské vnitrozemské země tvrdí, že německý poplatek je zásadní překážkou v odklonu od ruského plynu. Poplatek přidává téměř 10 % k ceně velkoobchodního plynu. Rakousko a Česko spoléhají na plyn dovážený přes německé území a hlasitě odmítají jakoukoli formu poplatku.

V návaznosti na tlak vyvíjený ze strany sousedních zemí se německý státní tajemník Sven Giegold koncem května vyjádřil, že od 1. ledna 2025 bude poplatek zrušen.

Tento neočekávaný krok přišel po měsících neustálého obhajování svého rozhodnutí až k jeho zrušení de facto přes noc. Rakousko, Česko, Maďarsko a Slovensko předložily na schůzce ministrů energetiky bod k jednání, aby toto téma opakovaně nastolily.

Pokud nebudou žádné právní změny, veškeré náklady na udržování vysokých zásob plynu nyní pravděpodobně padnou spíše na německé spotřebitele než na jiné země EU.

Rok 2025 jako milník

Pro země východní Evropy je začátek roku 2025 klíčovým datem, protože vyprší dohoda o tranzitu plynu mezi Kremlem a Ukrajinou – což by mohlo znamenat přerušení dodávek plynu do Rakouska, Maďarska, Slovenska a Česka.

Po zrušení poplatku za tranzit plynu by měl plyn ze západní Evropy dovážený přes Německo přijít za podobnou cenu jako dodávky z Ruska – což zemím usnadní odklon od ruských dodávek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Stehlik
4. červen 2024, 15:17

Já tedy nevím, ale nikdo nebude udržovat infrastrukturu zadarmo . Ukrajinci inkasovali za tranzit. Poláci brojili proti NS1 , protože je obcházel a nic z toho neměli . Logicky tedy musí se platit za přepravu. Sice v článku se píše , že to budou platit němci , ale to je nějaké divné.

Ivan Novák
4. červen 2024, 16:06

Pokud jsem pochopil, v poplatku za použití celku přepravní infrastruktury byly zahrnuty i D&A zásobníků, i když je tranzitéři nevyužívali.

Jan Stehlik
4. červen 2024, 16:12

Díky za vysvětlení .

intfor
4. červen 2024, 22:58

Ano, problém není v platbě za tranzit. Platba za tranzit samotný by byla v pořádku. Problém je, že Němci naplnili zásobníky drahým plynem a chtějí, aby jim rozdil v cenach za drahý plyn zaplatili uživatele tranzitu, i když ti s tím plynem v zasobnicich nemají nic společného.

Zdeněk
5. červen 2024, 05:46

Tady se neplatí za přepravu, ale sanuje UNIPER.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se