Domů
Plynárenství
EU nepotřebuje dodávky plynu z Ruska, tvrdí německý hospodářský institut
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

EU nepotřebuje dodávky plynu z Ruska, tvrdí německý hospodářský institut

Dodávky zemního plynu do Německa a dalších zemí Evropské unie budou v dlouhodobém horizontu zabezpečeny i bez dodávek zemního plynu z Ruska. Vyplývá to z analýzy německého hospodářského institutu DIW, o které informoval zahraniční server Clean Energy Wire

Výzkumníci z institutu DIW uvedli, že poptávka po zemním plynu může být pokryta bez potřeby dovozu zemního plynu z Ruska i v případě vyšší spotřeby zemního plynu do roku 2030.

"Poptávka může být pokryta potrubními importy i dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG) z jiných zemí, a to bez potřeby dalšího rozvoje LNG infrastruktury v Německu," uvedli výzkumníci.

Provedená analýza podle zveřejněných informací zahrnovala různé scénáře nabídky a poptávky po zemním plynu a výsledky ukázaly, že nedostatek plynu v důsledku výpadku dodávek z Ruska není pravděpodobný v žádném z nich díky možnosti dovozu z jiných zemí, jako je Norsko, Spojené státy, Alžírsko, Nigérie či Katar.

Sankce na ruské LNG opět ve hře

Podle výzkumníků tak není zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu překážkou v rozšíření sankcí na ruské LNG, o kterém se v posledních týdnech začíná opět významněji diskutovat.

Některé země, včetně Belgie, Německa či Francie, nicméně podle informací agentury Reuters požádaly Evropskou komisi o zhodnocení, jestli by omezení překládek ruského LNG v evropských terminálech mělo větší dopad na ekonomiku Ruska než EU.

Žádná z oslovených zemí, ani Evropská komise, se podle Reuters k těmto otázkám nevyjádřily. Vyjednavači se podle Reuters nyní snaží finalizovat další balíček sankcí, než se předsednictví EU ujme od července Maďarsko. To se totiž v minulosti stavělo proti některým sankcím zaměřeným na Rusko. Evropské sankce přitom vyžadují jednomyslný souhlas.

Dodávky z Ruska klesly na čtvrtinu

Importy zemního plynu z Ruska do Evropské unie klesly podle institutu DIW na čtvrtinu ve srovnání s objemy před vypuknutím války na Ukrajině v únoru 2022.

"Rusko nicméně pokračuje v dodávkách LNG do Evropy a má významný vliv na dodávky plynu do některých zemí střední a východní Evropy," dodali výzkumníci s tím, že se EU jako celek spoléhá na dodávky plynu z Ruska aktuálně zhruba ze 14 %, avšak například Rakousko se na ruský plyn v letošní zimě spoléhalo z 95 %.

Podle institutu DIW bude nicméně v následujících desetiletích možné pokrýt poptávku po zemním plynu ve všech evropských zemích i bez dodávek z Ruska, a to díky očekávání významnějšího dovozu LNG.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Richard Vacek
31. květen 2024, 19:56

No vida. Tak proč EU ten nepotřebný plyn stále odebírá?

Miroslav
1. červen 2024, 10:35

To, že ho nepotřebuje, neznamená, že jej nemusí odebírat. Znamená to, že jiné distribuční kanály jej mohou nahradit, což vyvíjí tlak na cenu od ruských dodavatelů. Taky to snižuje vyděrací potenciál, který rusko využívalo v roce 2021 a později. Zkrátka rusko přišlo o svojí energetickou zbraň.

Jan Stehlik
1. červen 2024, 10:50

A proto máme pětkrát dražší energie.

Bob
1. červen 2024, 11:28

cena zemního plynu na burze:

1/2021 19,3 €/MWh

5/2024 27,05 €/MWh

Kde tam vidíte 5 násobné zdražení?

Richard Vacek
1. červen 2024, 12:11

Dle eurostatu platíme jen 3x víc než Maďaři. Jak v plynu, tak elektřině.

jan Klimeš
1. červen 2024, 12:23

HHB USA 9 usd

TTF EU 34 Eur

3x drazsi, nez v usa... Nepotrebujeme, ale jak dlouho se to da ekonomicky udrzet?

Anton Meško
1. červen 2024, 15:38

Uvítal by som pre porovnanie cenu plynu na americkom trhu.

Petr Zelený
3. červen 2024, 10:40

Maďaři elektřinu i plyn dotují do určité výše spotřeby a to se projeví ve statistikách. Smlouva na nákup plynu je utajená. Podle deníku Népszava, který se jiných z dostupných čísel pokoušel odhadnout cenu, tak mu vyšlo, že je cca. o 30% dražší než cena v TTF. Dotace ale mají svoji cenu - deficit rozpočtu Maďarska byl v roce 2023 neuvěřitelných 9,4% HDP

Josef
1. červen 2024, 11:54

Buď neumíte počítat, nebo si "vymýšlíte" a balíte to do oblíbeného "my", doložte, prosím Vaše tvrzení.

Jan Stehlik
1. červen 2024, 13:51

Stačí jít na kurzy.cz.

Na komodity , energie plyn a zadat graf na 10 let.

Je to pěkně názorné.

Pro porovnání si zadejte i americký trh.

Peníze jsou až na prvním místě.

Dpetr
3. červen 2024, 07:12

Tak podle kurzy.cz je cena plynu v Evropě 2014 33 a 2024 38 USD za MWH.

Takže dražší energie nesouvisí s tím, jestli nám Rusko dodává plyn nebo skoro ne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se