Domů
Rychlé zprávy
Norsko má našlápnuto k rekordním investicím do těžby ropy a plynu
Těžba ropy v arktických podmínkách
Zdroj: Bureau of Safety and Environmental Enforcement / Public Domain

Norsko má našlápnuto k rekordním investicím do těžby ropy a plynu

Norské investice do těžby ropy a zemního plynu včetně potrubní přepravy dosáhnou v letošním roce rekordní výše a zůstanou silné i v roce 2025, a to díky řadě nových projektů a inflaci nákladů. Ukázal to úterní průzkum norského národního statistického úřadu (SSB).

Těžba zemního plynu a ropy a činnosti s ní spojené jsou největším podnikatelským sektorem v Norsku. Norský statistický úřad v v rámci sektoru sleduje 7 kategorií – těžbu a potrubní přepravu, průzkum a koncepční studie, rozvoj těžebních polí, v současnosti provozovaná těžební pole, aktivity na pevnině a uzavírání těžby.

V rámci těchto sedmi pododvětví se očekává, že se v roce 2024 investuje na 23,58 miliardy USD, což by znamenalo překonání předchozího rekordu 21,34 miliard USD z roku 2014. Píše o tom agentura Reuters.

K nárůstu investic dochází ve všech hlavních kategoriích navázaných na těžbu ropy a zemního plynu, ale hlavní podíl mají investice do rozvoje ložisek a potrubní přepravy.

Rok 2025

V roce 2025 úřad očekává meziroční pokles investic asi na 20,48 miliard dolarů. Oproti původnímu odhadu z února toho roku se však předpokládá částka navýšila.  To se obvykle stává protože společnosti upřesňují plány výdajů v měsících před novým finančním rokem.

„Úprava směrem nahoru pro rok 2025 je způsobena vyššími odhady v rámci kategorií rozvoj ložisek a průzkum,“ uvedla SSB ve svém prohlášení.

Odhady naznačují ještě silnější růst v kategoriích činností na pevnině, jakož i uzavírání těžby, ale vzhledem k tomu, že tyto kategorie mají zpočátku nižší aktivitu, přispívají v menší míře k posílení růstu.

Trend se může zpomalit

SSB upozornil, že ačkoli první odhad pro rok 2025 může naznačovat další rok silného růstu investic, konečný výsledek může ukázat pomalejší trend, jakmile se inflace nákladů vyrovná a měna se stabilizuje.

„Kromě toho se v příštím roce objeví jen několik novinek, které přispějí jen k relativně mírnému zvýšení odhadu pro rok 2025,“ uvedl úřad.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zdeves Pavel
28. květen 2024, 13:33

No to je nový model Green Deal. Prachy jsou potřeba.

Richard Vacek
28. květen 2024, 20:06

I Amerika boduje s rekordní těžbou ropy a i v zemním plynu to roste.

Pravoslav Motyčka
28. květen 2024, 23:30

Ano Norsko rozsáhle investuje , protože chce využít všechny svoje fosilní paliva než ztratí cenu , protože cena alternativ poklesne. Je to samozřejmě kontroverzní , protože Norsko je země , která prosazuje odklon od fosilních paliv , ale na druhou stranu odpovědnost nesou spotřebitelé a ne těžaři , protože pokud by v Norsku těžba klesala , pak jediným důsledkem bude růst těžby mimo Norsko , který tento deficit nahradí. To jen EU ničí vlastní těžbu fosilních paliv , místo aby snižovala jejich dovozy s poklesem emisí CO2. Premiantem v tomto směru je ČR se svojí likvidací uhelné energetiky. Vlastně díky naší politice se rozšiřuje Norská těžba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se