23. únor 2021
Aktuální výroba v ČR
Nová zelená úsporám: žadatelé loni požádali o bezmála 2 miliardy Kč

Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) přilákal v loňském roce přes 8 tisíc zájemců, kteří požádali o dotace v celkové výši téměř 1,9 miliard korun. K nárůstu zájmu o dotace přispěly mimo úprav programu i podpora instalace fotovoltaických systémů a kontinuální možnost požádat o dotaci kdykoliv do roku 2021.
Zájem o čerpání dotace v rámci programu NZÚ roste rok od roku. Za tři roky jeho fungování bylo podáno přes 21 tisíc žádostí s celkovou hodnotou 4,9 miliard Kč. Ke konci loňského roku bylo schváleno více než 18 tisíc z podaných žádostí a více než 9 tisícům žadatelů již byla dotace vyplacena.
Finanční prostředky určené pro žadatele v rámci výzev NZÚ pochází z výnosů z obchodování s emisními povolenkami, s nimiž ČR obchoduje na evropském trhu.
„Upravili jsme NZÚ pro větší komfort žadatelů. Každý si tak může naplánovat čerpání peněz z programu podle svých potřeb a finančních možností a dotovaná opatření realizovat i na etapy. Po čerpání jedné dotace si klidně může zažádat o další.“
Ministr životního prostředí Richard Brabec
Značná většina z přijatých žádostí, celkem 20 794, byla podána v rámci tří výzev pro rodinné domy. V případě bytových domů bylo ve dvou výzvách přijato 568 žádostí, přičemž v průběhu ledna se otevře příjem žádostí v rámci třetí výzvy.
V případě rodinných domů byl největší zájem jak v počtu podaných žádostí, tak v celkové výši požadované dotace o zateplení. Podobně vysoký zájem byl poté o výměnu zdroje tepla či instalaci solárních systémů.
Novinky přinese i rok 2017
Mírných změn se program dočká i v letošním roce, například v oblasti podpory solárních systémů, kdy žadatelé budou moci žádat o dotaci na pořízení fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů v místech, kde využití klasických fotovoltaických panelů není ideální.
Oblast, ve které dotační program NZÚ bezesporu překonává všechny ostatní programy v ČR, jsou energetické úspory v obytných budovách. Každá poskytnutá miliarda korun dokázala přinést úspory v konečné spotřebě energie u rodinných domů ve výši 861 TJ.
Mohlo by vás zajímat
16. březen 2021
31. březen 2021
12. duben 2021
15. květen 2021
28. květen 2021
13. červen 2021
16. srpen 2021
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.