Práce na propojení Francie a Velké Británie začaly. Navzdory Brexitu

DomůRychlé zprávyPráce na propojení Francie a Velké Británie začaly. Navzdory Brexitu

Na konci minulého týdne započaly práce na HVDC propojení ElecLink, který má spojit Francii a Velkou Británii. Přenosová linka by měla mít přenosovou kapacitu 1000 MW, čímž zajistí elektřinu pro 2 mil. domácností.

Velká Británie má na další roky v oblasti propojení přenosových soustav velké plány. Do roku 2022 plánuje až 14 GW přenosové kapacity. Pro srovnání je tato plánovaná kapacita vyšší než je běžné denní ztížení celé ČR i v zimním období. Ve výstavbě je včetně nově budovaného ElecLinku celkem 3,6 GW. ElecLink by měl být zprovozněn v roce 2019.

Od vyššího propojení s okolními zeměmi si Velká Británie slibuje především vyšší stabilitu v soustavě a nižší ceny pro koncové zákazníky díky možnosti elektřinu flexibilně importovat a exportovat v době nižších cen.

Plánovaná výstavba přenosových vedení mezi Velkou Británií a okolními státy. Zdroj: Isic.com

Poslední významnou údalostí v této oblasti byl začátek výstavby přenosové linky ElecLink, která má spojit britské město Sellindge a Les Mandarins ve Francii. Jen díky této přenosové lince by měly být sníženy emise CO2 Velké Británie o 6 mil. tun mezi lety 2020-2030.

Velká Británie umožnila tento boom zejména díky přístupu projektů přenosových linek do kapacitních aukcí, díky čemuž jejich provozovatelé získávají finanční podporu na jeden rok nebo více let.

Hlavním problémem pro výstavbu je nyní Brexit

U obdobných investičních projektů je s ohledem na vystoupení Velké Británie z EU problematická zejména nejistota kolem konečných podmínek Brexitu.

„Dlouhodobá nejistota se s rozhodnutím o Brexitu nepochybně zvýšila. Jsou zde náznaky toho, že developeři jsou u některých projektů ve fázi pozorování a očekávání dopadů. Nejvíce se nejistota projevuje u výstavby elektráren, ale přenosové linky mohou být taktéž dotčeny.“
Pavlos Trichakis, Baringa Partners pro ICIS

S ohledem na přenosová vedení je možné uvažovat například nad uvalením importních tarifů, které by mohly ohrozit budoucí výnosy projektu.

Zdroj úvodního obrázku: nordlittoral.fr