Praha patří v udržitelnosti mezi nejlepší světové metropole

DomůRychlé zprávyPraha patří v udržitelnosti mezi nejlepší světové metropole

Holandská společnost Arcadis vydala studii, ve které srovnává 100 světových metropolí v oblasti udržitelnosti. Praha figuruje v celkovém hodnocení na 9. příčce. Posuzovány byly tři oblasti: sociální podmínky, životní prostředí a ekonomika.

Podle studie s názvem Sustainable Cities Index je městem s nejvyšší udržitelností na světě švýcarský Curych. Na druhém místě je Singapur, třetí místo obsadil Stockholm. Do první desítky se kromě Vídně, Londýna, Frankfurtu, Soulu, Hamburku a Mnichova dostala i Praha, která obsadila celkové deváté místo.

Společnost Arcadis provedla studii ve spolupráci s londýnským institutem Centre for Economics and Business. Celkem 100 světových metropolí bylo porovnáváno ve třech hlavních kategoriích s názvy Lidé, Životní prostředí a Ekonomika.

V oblasti Životní prostředí byla zohledněna mimo jiné spotřeba energie, využívání obnovitelných energií, kvalita pitné vody, nebo snižování emisí C02. Na prvních třech místech se umístil Curych, Stockholm a Ženeva.

Curych se v roce 2008 přidal k výzvě 2000-Watt-Society, jejímž dlouhodobým cílem je snížit spotřebu primární energie na osobu pod hranici 2 000 W za den, aniž by došlo ke snížení životní úrovně. V roce 2008 byla průměrná spotřeba primární energie obyvatele Curychu přibližně 6 000 W.

Praha obsadila v oblasti Životní prostředí až 31. místo, naopak v kategorii Ekonomika obsadila 7. a v kategorii Lidé dokonce 6. místo.

„Žebříček nabízí komunálním politikům příležitost srovnání vlastního města s podobným městem v jiné zemi s ohledem na udržitelnost. Při pohledu na index životního prostředí má Praha nad sebou stále dost místa.“

Petr Beneš, výkonný ředitel Arcadis CZ

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay